Kórejská starostlivosť o pleť

0 0 9 min
Kórejská starostlivosť o pleť
Starostlivosť o pleť
0 0 9 min

Obsah

  Tajomstvo krásy skúmali kórejské ženy už od staroveku. Snažili sa o perfektný vzhľad „bezchybnej pleti“, ktorá sa postupom času stala prvkom ich filozofie a kultúry. V priebehu rokov sa v Kórei objavilo množstvo nových inovatívnych prípravkov bohatých na exotické výťažky, ktoré pomáhajú dosiahnuť krásnu a zdravú pleť.

  Väčšina z nás sa o kórejskej starostlivosti o pleť a kozmetike dozvedela relatívne nedávno. Jej popularita u nás vzrástla hlavne vďaka Charlotte Cho, ktorá zhromaždila hlavné piliere kórejskej starostlivosti o pleť a vytvorila schému známu ako „10 krokov kórejskej starostlivosti pre krásnu pleť“, ktorú popísala vo svojej knihe „Tajomstvo krásy Kórejčaniek“.

  Ako sa aplikuje krok po kroku a či je nutné dodržiavať tieto kroky všetky a naraz, sa dozviete práve v tomto článku!

  10 кроків корейського догляду

  Schéma jednotlivých krokov kórejskej starostlivosti o pleť je rôznorodá a nemusí sa skladať iba z kórejských produktov. Preto sme ku každému kroku pripojili alternatívy rôznych produktov, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú – ako kórejských, tak európskych prírodných výrobkov pre tých z Vás, ktorí preferujú „lokálnu“ kozmetiku. Vaša pokožka si určite príde na svoje!

  KROK 1 – ODLIČOVANIE

  Odličovanie sa skladá z dvoch častí:

  Odličovanie očí

  Predtým, ako začnete dôkladné čistenie Vašej pleti, najskôr si odlíčte oči a ústa prípravkom na to určeným, napr. micelárnou vodou. Upozorňujeme, že pri trení oblasti očí môžete prísť o niekoľko rias a preto ho určite neodporúčame!

  Najlepším spôsobom správneho odlíčenia je po dobu minimálne 20 sekúnd položiť na viečka vatový tampón namočený v odličovači, ktorý rozpustí farebnú kozmetiku, a potom jemnými pohybmi odstrániť zvyšky make-upu.

  Odličovanie pokožky produktami na báze oleja

  Výrobky na báze oleja dokonale odstraňujú make-up, nečistoty, kožný maz a vodeodolné opaľovacie krémy. Nevyžadujú použitie vatových tampónov, čím sa vyhýbame treniu a naťahovaniu pokožky. Takéto odličovanie je účinné a šetrné zároveň. Odporúčam ho všetkým typom pleti, najmä osobám s citlivou pokožkou. Pokiaľ máte problematickú pleť, zvoľte produkty s emulgátorom, ktorý Vám umožní prípravok z pokožky úplne odstrániť.

  ❀ V tomto kroku stojí za to sa na nejaký čas zdržať a jemne masírovať pokožku po dobu až 3-4 minút.

  Balzamy:

  Oleje:

  KROK 2 – GÉL, PENA

  Odličovanie pokožky produktami na báze vody

  Odličovanie, ako názov napovedá, rozpúšťa a odstraňuje make-up. Potom je čas na čistenie, ktorého cieľom je odstrániť z pokožky zvyšky make-upu, odličovača a ostatných nečistôt, odstraňovača a iných nečistôt pomocou čistiaceho gélu alebo peny. Tieto dve fázy zaisťujú dôkladné a účinné hĺbkové čistenie.

  ❀ Množstvo ázijských špecialistov na starostlivosť o pleť upozorňuje na to, že nestačí 1-2krát opláchnuť tvár vodou, aby sme sa dôkladne zbavili nečistôt – mali by sme to urobiť viackrát.

  KROK 3 – PEELING

  Exfoliačné prípravky odstraňujú odumreté kožné bunky, vyhladzujú nerovný povrch pokožky, rozjasňujú a stimulujú ju k rýchlejšej obnove. Tento krok je dôležitý, pretože čistí mazové žľazy, vďaka čomu môžu účinné látky lepšie prenikať do pokožky. V Kórei sa kladie dôraz na jemnú ale častú exfoliáciu pokožky, preto tu dominujú peelingy gommage a kyseliny sa obvykle vyskytujú v nízkych koncentráciách.

  KROK 4 – TONIK

  Tonikum umožňuje čistej a umytej pleti rýchlejšie obnoviť správne pH pokožky, pripravuje ju na lepšie prenikanie ďalších prípravkov pre starostlivosť o pleť a môže byť prvým krokom k lepšej hydratácii pokožky. Kórejské tonikum bez alkoholu bude v tejto úlohe fungovať skvele, pretože má obvykle hydratačné a upokojujúce účinky. Je potrebné však vziať do úvahy, že stále viac a viac čistiacich prípravkov má neutrálne alebo nižšie pH, v tomto prípade použitie tonika nie je nutné.

  KROK 5 – ESENCIA

  Esencia v kozmetickej hierarchii stojí na hranici medzi intenzívnym tonikom a veľmi ľahkým sérom. Patrí tiež do skupiny hydratačných prípravkov, má tekutú konzistenciu a bohaté zloženie. Kórejské esencie najčastejšie obsahujú hydratačné látky (humektanty), antioxidanty a tiež zložky, ktoré zosvetľujú pokožku a dodávajú jej prirodzený jas. Kórejské ženy venujú zvláštnu pozornosť správnej hydratácii, zosvetleniu a rozžiareniu pokožky, čomu sa bežne hovorí efekt触触 (chok – chok).

  KROK 6 – SERUM

  Tento krok je súčasťou kórejskej starostlivosti o pleť najmä pre jeho intenzívnu funkciu. Ide o vysoko koncentrovanú kozmetiku obsahujúcu veľké množstvo účinných látok prispôsobených špecifickým potrebám pokožky. Podľa potreby a preferencie si môžeme vybrať sérum s hydratačným, rozjasňujúcim a normalizujúcim účinkom alebo sérum proti vráskam.

  Pokiaľ séra obsahujú emolienty/zmäkčovadlá (napríklad oleje), je možné ich použiť samostatne. Pod krém alebo olej vždy aplikujeme séra, ktoré majú gélovú alebo vodnatú formu.

  Suchá pleť:

  Zmiešaná, problematická pleť:

  KROK 7 – PLÁTIENKOVÁ MASKA

  Aký je rozdiel medzi klasickou a plátienkovou maskou? Prečo sa plátienkové masky stali vo východných krajinách hitom? Kórejčanky už dávno zistili, že textilné pleťové masky fungujú efektívnejšie, pretože nezaschnú a stále navlhčená pokožka absorbuje účinné látky oveľa lepšie ako klasické, bežné pleťové masky. Maska naviac umožňuje chvíľku relaxácie s knihou alebo hrnčekom čaju… či práve naopak? 🙂 S maskou môžete napríklad žehliť, prať, upratovať či skákať s dobrým pocitom, že zároveň robíte niečo prospešné aj pre svoju pokožku.

  Kórejská masku aplikujte po dobu odporúčanú výrobcom, nie dlhšie – zasychajúca látka môže pokožku zbytočne vysušiť.

  KROK 8 – OČNÝ KRÉM

  Kórejská starostlivosť si zakladá na prevencii. Prvé vrásky sa najčastejšie objavujú práve v okolí očí – pokožka pod očami je totiž oveľa tenšia ako pri ostatných častiach tváre, takže obvykle starne najrýchlejšie, a preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

  Očný krém by mal byť jemne vklepaný do pokožky a aplikovaný bodovo prstenníkmi (ktoré majú najmenšiu tlakovú silu), smerom zvonku dovnútra (pod očami) a naopak v prípade nadočnicového oblúka.

  KROK 9 – HYDRATAČNÝ KRÉM

  Kórejská starostlivosť tento krok miluje! Najlepší hydratačný krém je „uzatvorením“ všetkých hydratačných krokov. Vďaka obsahu emolientov/zmäkčovadiel, ako sú oleje, vytvára na pokožke okluzívnu vrstvu, ktorá zadržiava vodu dodávanú pokožke v predchádzajúcich krokoch a zamedzuje príliš rýchlemu odparovaniu vody z pokožky.

  Krém jemne vklepte, vyhýbajte sa treniu a ťahaniu pokožky. Jemnosť je jedným zo základných pilierov kórejskej starostlivosti o pleť. Pokiaľ je krém v pohári s vrchnáčikom a nie v dávkovacom balení, najlepšie je aplikovať ho špachtličkou, čím sa zníži rast baktérií a mikróbov.

  ❀ V Kórei je vo väčšine roka vysoká vlhkosť a v zime veľa ľudí používa vo svojich domácnostiach zvlhčovače vzduchu, čo má tiež vplyv na lepšiu hydratáciu pokožky. U nás na Slovensku taký vlhký vzduch nie je, preto je dobré zvlhčovač vzduchu taktiež zvážiť, najmä v chladnejších obdobiach. Naša pleť sa určite poteší.

  Zmiešaná a mastná pleť:

  Suchá pleť:

  KROK 10 – KREM S SPF

  Ak by si väčšina Kórejčanov a Kórejčaniek mala vziať na opustený ostrov len 3 kozmetické prípravky, pravdepodobne by to bol: čistiaci, hydratačný a fotoprotektívny prípravok. Kórejci okrem svojej lásky k zdravej pokožke s rovnomerným a jednotným tónom veľmi dobre vedia, že hlavnou príčinou fotostarnutia je ultrafialové žiarenie. Preto je pre nich ochrana pred slnkom veľmi dôležitým aspektom. Takmer všade – v práci, doma, či úplne kdekoľvek je vždy súčasťou krém s UV filtrom, kedykoľvek pripravený na použitie. Na uliciach sa taktiež schovávajú pod slnečníkmi, ktoré chránia pred UV žiarením. Možno je aj preto kórejský kozmetický trh plný ľahkých a príjemných produktov s UV faktorom, ktoré si svoju funkciu dobre plnia aj pod make-upom. Prečítajte si porovnanie opaľovacích bestsellerov kórejskej SPF kozmetiky.

  Naozaj treba dodržiavať všetkých 10 krokov?

  Rozhodne nie. Existuje množstvo kórejských žien, ktoré tiež používajú oveľa minimalistickejšiu starostlivosť. Nie vždy môžeme venovať toľko času kozmetickým rituálom, a čo je ešte dôležitejšie, nie každá pokožka bude spokojná s takým množstvom kozmetických prípravkov.

  Výhodou týchto krokov je, že si každý môže nájsť niečo pre seba a niečo, čo sa Vám jednoducho páči. Pokiaľ máte suchú alebo dehydratovanú pokožku, stojí za to zaviesť esenciu a sérum. V starostlivosti o problematickú pleť môže dvojstupňové čistenie a pravidelná exfoliácia priniesť viditeľné zlepšenie. Stres v škole alebo v práci? Aplikujte raz do týždňa plátienkovú masku – pre krásnu pleť a chvíľku odpočinku a relaxu 🙂

  MASÁŽ

  Masáž nie je síce zahrnutá v 10 krokoch, ale rozhodla som sa o nej napísať, pretože je pre mnoho kórejských žien obzvlášť dôležitým a neoddeliteľným prvkom v ich starostlivosti. Prečo stojí za to vziať si z nich príklad? Často sa pozeráme na svoju pokožku a všímame si, ako stráca svoju pevnosť a na jej povrchu sa tvoria rôzne ryhy. Vrásky na pleti sú však len špičkou ľadovca známeho ako starnutie. S vekom dochádza k zmenám aj v našich svaloch, kostiach a tkanivách, takže v starostlivosti proti starnutiu je dôležité pôsobiť na pokožku na viacerých úrovniach. Systematická masáž, aj 3-5 minút denne, môže viditeľne zlepšiť vzhľad pleti a kvalitu jej svalov a pre pokožku je častokrát viac ako liftingový krém.

  Kórejská starostlivosť o pleť obsahuje množstvo rituálov, ktoré, ako sme už spomínali, nie je nutné dodržiavať všetky a naraz. Vyberte si tie najvhodnejšie pre seba, pre Vaše potreby a typ pleti. Ak ste ešte nemali možnosť vyskúšať kórejskú starostlivosť, veríme, že Vám tento článok pomohol zorientovať sa v správnej starostlivosti o pokožku a inšpiroval Vás k pozitívnym návykom či zmenám. A v prípade akýchkoľvek otázok nám môžete napísať na náš facebook či instagram, alebo sa s nami spojiť telefonicky na našej zákazníckej linke +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments