Dvojfázové čistenie pleti – naučte sa, ako dôkladne odstrániť make-up

0 0 4 min
Dvojfázové čistenie pleti – naučte sa, ako dôkladne odstrániť make-up
Starostlivosť o pleť
0 0 4 min

Obsah

  Pripomeňme si chvíľu, keď stojíte večer pred zrkadlom a pozorujete svoju pleť. Nesie ťažobu celého dňa – nečistoty, make-up, zvyšky opaľovacieho krému, kožný maz, pot. Pravdepodobne ste museli niekoľkokrát počas dňa dvihnúť telefón alebo si podoprieť tvár, čo je veľmi jednoduchý spôsob, ako preniesť nežiaduce mikróby na pleť. Ako si teda tvár dôkladne vyčistiť? V tomto príspevku Vám vysvetlím čo je to dvojfázové čistenie. Poviem Vám, prečo sa oplatí zaradiť ho do rutinnej starostlivosti o pleť a aké účinky môžete očakávať.

  Čo je dvojfázové čistenie pleti?

  Začneme pekne od začiatku. Vedeli ste, že koža je najväčším orgánom ľudského tela? Okrem toho plní množstvo funkcií potrebných pre naše fungovanie. Pretože je taká priateľská a potrebná, možno stojí za to jej to vynahradiť a trochu ju rozmaznávať. Základom starostlivosti je pochopenie našej pleti, čistenie, hydratácia, ochrana, regenerácia, exfoliácia a reakcia na jej potreby rôznymi účinnými látkami. V tomto článku sa zameriame na správne čistenie, presnejšie na to najúčinnejšie, skladajúce sa z dvoch fáz, čiže odlíčenie a čistenie pleti.

  Prvá fáza = produkty na olejovej báze
  Druhá fáza = produkty na vodnej báze

  Prvým krokom je dôkladné odlíčenie pleti – rozpustenie zvyškov make-upu, SPF filtrov a ostatných nečistôt pomocou oleja, pleťovej alebo micelárnej vody. Druhou fázou je dôkladné čistenie a umývanie pleti. Za týmto účelom môžete siahnuť po géle, pene alebo emulzii – záleží na Vašich preferenciách 🙂 Svoje tipy na konkrétne produkty predstavím v článku nižšie.

  Čistenie pleti v dvoch krokoch – aké účinky môžeme očakávať?

  Verte, že dôkladne vyčistená pleť sa Vám odmení a rýchlo zaznamenáte veľmi priaznivé zmeny v stave Vašej pleti. Pokožka je vďaka dvojfázovému čisteniu vyživená, jemná, dokonale zbavená nečistôt a účinné látky do nej ľahšie prenikajú a lepšie sa vstrebávajú. Všimla som si, že vďaka dvojkrokovému čisteniu vyzerá moja pleť jednoducho zdravšie – v každom zmysle tohto slova. Ak sa stretávate s problémom pleti s upchatými pórmi a čiernymi bodkami, určite túto metódu vyskúšajte. Často sa stáva, že obviňujeme kozmetický produkt a v dôsledku toho je na čiernej listine. Problém je však v tom, že za to môžeme my. Slabo vyčistená pleť nie je čistá. Môžu sa na nej nachádzať ešte zvyšky kozmetiky, čo prispieva k tvorbe čiernych bodiek. Dokonalým príkladom upchávania pórov sú aj SPF prípravky.

  Správny výber opaľovacieho krému je výhra, aj keď často môžete počuť názor, že konkrétny prípravok zanáša. Je to individuálna záležitosť, pričom každý opaľovací krém, ktorý je nedostatočne vyčistený a ponechaný na pokožke, tento problém generuje. Preto je dôležité ho odstrániť a to najlepšie olejovým prípravkom. Odličovanie a následné čistenie pleti je nemenej dôležitým a bežným pravidlom večer. Osobne si nedokážem predstaviť, že by som išla spať nalíčená, bez ohľadu na mieru únavy. Takže vždy, keď sa nalíčite, nezabudnite sa odlíčiť. Ak nie ste priaznivci olejových receptúr, rovnako dobre v prvom kroku – v procese odličovania pleti – poslúži micelárna voda. Micely v nej obsiahnuté vyčistia zvyšky make-upu, nečistoty a kožný maz. Dobre upravená pleť prinesie výsledky v budúcnosti a udrží ju dlhšie mladú a sviežu.

  Čistenie aknóznej pleti v dvoch krokoch

  A ako to je v prípade starostlivosti o pleť s akné a nedokonalosťami? Bude olej fungovať aj na čistenie problematickej pleti so sklonom k vyrážkam? Ako majiteľka mastnej pleti so sklonom k nedokonalostiam Vás môžem uistiť, že si svoju večernú rutinu neviem predstaviť bez dvojfázového čistenia tváre. Chápem, z čoho pramenia obavy, ale rozhodne ich treba prekonať! Nikdy som nepozorovala žiadne zhoršenie pleti, práve naopak. Keby som mala veľmi jednoducho popísať, ako sa moja pleť po takom čistení cíti, povedala by som, že môže konečne dýchať. Vedeli ste, že tuk rozpúšťa tuk? Sébum je lipidová zmes, takže prvá fáza čistenia to zvládne perfektne. Navyše olej, ktorý si do pokožky vmasírujete, aby rozpustil nečistoty, na pleti dlho nevydrží. V ďalšom kroku ho môžete umyť gélom alebo penou. Vedzte, že pri nedostatočne a nedôkladne vyčistenej pleti je väčšia pravdepodobnosť vzniku nedokonalostí. Ešte stále váhate?

  Dvojstupňové čistenie pleti – ráno alebo večer?

  Mali by ste ráno vykonať dvojfázové čistenie? Ak cítite potrebu urobiť to, neexistujú žiadne kontraindikácie. Pleť však po noci nie je taká zanesená ako po celom dni, takže stačí použiť iba gél alebo penu, ktorá tvár určite zvládne vyčistiť. V rannej starostlivosti používam penu, ktorá spolu s tonikom dodáva veľmi príjemný pocit sviežosti a prebudenia do nového dňa. 🙂

  Dvojfázové čistenie krok za krokom – ako na to?

  Teraz Vás prevediem celým procesom dvojfázovej očisty a navrhnem mnou otestované produkty, ktoré môžem s pokojným svedomím odporučiť! Odlíčenie a čistenie pleti je základ, za ktorý sa Vám Vaša pokožka odvďačí zdravým a krásnym vzhľadom.

  Krok 1 – odlíčenie

  Odlíčenie otvára proces celého čistenia tváre a je neoddeliteľným krokom v procese čistenia pleti. Začnite najodolnejšími oblasťami, teda očami a ústami. Nechajte odličovací prípravok aby rozpustil riasenku či rúž. Potom prejdite na zvyšok tváre a venujte čas dôkladnému zmytiu make-upu a zvyšnej dekoratívnej kozmetiky.

  Micelárna voda

  Micelárna voda je riešenie pre ľudí, ktorí nemajú radi mastné formuly a obťažuje ich „hmla na očiach“. Je veľmi dôležité, aby na pokožke nezostala – vždy by sa mala zmyť. Aj keď v prvej fáze čistenia používam olejové produkty, tak prvotné odlíčenie občas urobím micelárnou vodou. Hlavne okolo očí, v prípade, že som použila vodeodolnú riasenku

  BasicLab - Micellis - Hydratačná micelárna voda pre suchú a citlivú pleť

  BasicLab – Micellis – Hydratačná micelárna voda pre suchú a citlivú pleť

  Pozrite sa na tento produkt a venujte pozornosť jeho objemu. Garantujem Vám, že vydrží skutočne dlho :-D. Micelárna voda je voňavá, jemná a nedráždi. Obsahuje hydratačné a upokojujúce zložky, takže je ideálna na čistenie suchej a citlivej pokožky. Namiesto toho, aby ste si ňou treli oči, podržte namočenú vatu na mieste dlhšie a nechajte prípravok – riasenku či rúž rozpustiť.

  Odličovací olej

  Oleje pokožku príjemne obalia a rozpustia nečistoty a make-up. Je to tiež skvelá príležitosť pre domácu masáž tváre, ktorá spája príjemné s užitočným.

  Mohani - Mušelínová handrička na pleť

  Mohani – Mušelínová handrička na pleť

  Pokiaľ zvolíte olej, ktorý neobsahuje emulgátory, môžete ho z pokožky zmyť mušelínovou handričkou. Pomôže dôkladne vyčistiť pleť od zvyškov mastnoty a nečistôt. Pred použitím handričku navlhčite teplou vodou a jemne zotrite olej. Nezabudnite handričku po každom použití ručne vyprať a nechať uschnúť. Nepoužívajte handričku v každodennej starostlivosti, ak sú na pokožke zápalové miesta.

  Creamy - Moringa Pure - Odličovací a čistiaci pleťový olej

  Creamy – Moringa Pure – Odličovací a čistiaci pleťový olej

  Kombinácia moringového oleja a oleja zo sladkých mandlí tvorí dokonalé duo. Prípravok obsahuje emulgátor, ktorý uľahčuje dôkladné odstránenie oleja z tváre (vytvára emulziu). Je veľmi šetrný k pleti, ale zároveň účinne čistí aj nepoddajný make-up. Ide o olej bez parfumácie, ktorý nedráždi oči a je vhodný pre každý typ pleti.

  Odličovací balzam

  Tuhé prípravky, ktoré sa vplyvom tepla v rukách menia na tekutý olej.

  Natural Secrets - Micelárny čistiaci balzam

  Natural Secrets – Micelárny čistiaci balzam

  Jeden z mojich najobľúbenejších. Zloženie obsahuje zmes olejov a masiel. Má jemnú, sviežu vôňu a sorbetovú textúru. Skvele rozpustí aj silnejší make-up a vodeodolnú kozmetiku. Emulgátor uľahčuje odstránenie vodou. Je veľmi účinný. Stačí malé množstvo na vyčistenie celej tváre. Po použití je pleť hladká a hydratovaná bez pocitu mastnoty.

  Heimish - All Clean Balm - Odličovací vyživujúci balzam na pleť

  Heimish – All Clean Balm – Odličovací vyživujúci balzam na pleť

  Balzam hustej, kompaktnej konzistencie. Má osviežujúcu, ale nevtieravú vôňu. Narozdiel od iných balzamov je hustejší, no po pokožke sa ľahko rozotiera a hladko po nej kĺže. Myslím si, že bude fungovať pre všetky typy pleti, pretože je dostatočne jemný, no zároveň účinne čistí pleť od make-upu a nečistôt.

  Krok 2 – čistenie pleti

  Po prvom kroku – teda odlíčení, je čas si tvár poriadne vyčistiť. Odličovač čistí pokožku iba povrchovo a pleť by mala byť vyčistená do hĺbky, aby v nej nezostali nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť tvorbu čiernych bodiek.

  Peny na čistenie pleti

  Poznáte marshmallows? Proces aplikovania čistiacej pleťovej peny je rovnako príjemný ako vychutnávať si tento cukrík priamo z ohňa. Milujem túto textúru, ktorá sa podobá nadýchanému obláčiku!

  Hagi - Natural Foamy Face Wash - Čistiaca pena na pleť

  Hagi – Natural Foamy Face Wash – Čistiaca pena na pleť

  Čistiaca pena s výťažkom z nevädze. Jej vôňa je veľmi návyková, svieža a spojená s čistotou. 🙂 Je obzvlášť jemná k pokožke, o čom svedčí aj fakt, že je vhodná aj pre jemnú detskú pokožku už od 1.roku života. Nedráždi oči. Pokožka je po jej použití dokonale čistá, jemná, osviežená a upokojená.

  Alkmie - Microbiome Foa-m My God! - Jemná čistiaca pena na pleť

  Alkmie – Microbiome Foa-m My God! – Jemná čistiaca pena na pleť

  Pena so sviežou a príjemnou vôňou pripomínajúcou zelený čaj. Má pomerne hustú konzistenciu a je veľmi účinná. Prípravok čistí, neovplyvňuje hydrolipidovú bariéru pokožky a nevysušuje. Rada ju používam hneď po prebudení ako ranné osvieženie.

  Čistiace gély

  Gély sú čistiace prípravky, ktoré si dokonale poradia s nečistotami a zvyškami make-upu a pripravia pleť na ďalšie kroky starostlivosti o pleť.

  Apis - Moisturizing Face Cleansing Gel with Hyaluronic Acid - Hydratačný čistiaci gél s kyselinou hyalurónovou

  Apis – Moisturizing Face Cleansing Gel with Hyaluronic Acid – Hydratačný čistiaci gél s kyselinou hyalurónovou

  Veľmi univerzálny gél, ktorý bude fungovať pre všetky typy pleti. Má jemnú, sviežu vôňu. Je založený na jemných čistiacich látkach, vďaka ktorým účinne čistí bez toho, aby pokožku dráždil. Obsahuje upokojujúce látky, takže osloví aj citlivú pokožku.

  Čistiaca emulzia

  Emulzie sú prípravky so zložením pripomínajúcim mliečny gél. Sú veľmi jemné a šetrné k pokožke a často sa odporúčajú pre citlivú a suchú pokožku.

  The Ordinary - Squalane Cleanser - Hydratačná čistiaca emulzia so skvalánom

  The Ordinary – Squalane Cleanser – Hydratačná čistiaca emulzia so skvalánom

  Pleťová čistiaca emulzia bez vône so skvalánom, vhodná pre všetky typy pleti. Dôkladne čistí pokožku a je ideálna pre dokončenie dvojstupňového rituálu čistenia pleti. Oceňujem ju pre hydratáciu, ktorú cítim po jej nanesení na pleť.

  Ako vidíte, dvojstupňové čistenie prináša samé výhody a na trhu nájdete množstvo produktov, ktoré spestria Váš rituál ošetrujúcej starostlivosti. Dúfam, že Vás môj príspevok presvedčil, aby ste do svojej rutinnej starostlivosti túto metódu čistenia pleti zaradili, ale ak máte nejaké pochybnosti, obráťte sa na naše kozmetologičky – môžete nám napísať aj na Facebooku či Instagrame alebo zavolať na telefónne číslo +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments