Čistenie zmiešanej pleti – kľúčová je rovnováha

0 0 4 min
Čistenie zmiešanej pleti – kľúčová je rovnováha
Starostlivosť o pleť
0 0 4 min

Obsah

  Zmiešaná pleť je jedným z najbežnejších typov pleti, ktorý spája vlastnosti dvoch ďalších typov – mastnej a suchej pleti. Mastné partie sú najčastejšie v tzv. T-zóne (čelo, nos a brada). Oblasť líc býva skôr suchá a niekedy precitlivená. Spánky alebo čeľusť môžu byť v určitých častiach tiež náchylné na vysúšanie.

  Pokožka na lícach môže byť však v prípade zmiešanej pleti aj úplne „normálna“ (uvádzam do úvodzoviek, pretože každý typ pleti je absolútne normálny, tu mám ale na mysli, že sa nevyznačuje žiadnymi špecifickými znakmi), zatiaľ čo T-zóna bude veľmi lesklá a navyše môže mať tendenciu rýchlo sa zanášať a upchávať póry. Naopak, kombinácia mastných líčok a suchej T-zóny je skôr výnimočná a ojedinelá.

  V tomto článku sa Vám pokúsime priblížiť, čím sa zmiešaná pleť charakterizuje a odlišuje od iných tipov pleti, prezradíme tipy na jej účinné čistenie a konkrétne produkty pre jej starostlivosť.

  Prebytok a zároveň nedostatok kožného mazu

  Prečo sa T-zóna rada mastí? Môžu za to mazové žľazy, ktoré sa na čele, nose a brade nachádzajú vo väčšej miere ako na zvyšku tváre – vytvárajú tak hydrolipidovú bariéru, ktorá je prirodzenou ochranou pokožky. Hydrolipidová bariéra zadržiava vodu v tele a funguje ako ochranný štít proti baktériám či potenciálne dráždivým látkam, ktoré prichádzajú zvonka.
  Nadmerná produkcia kožného mazu môže byť spôsobená faktormi ako sú:

  Platí, že nadmerná sekrécia kožného mazu, ktorá je typická pre mastnú pleť sa zvyčajne prejavuje v T-zóne, no ak je táto oblasť charakteristická iba zvýšeným leskom, problém nie je veľmi znepokojujúci. Avšak, ak je táto mastnota v kombinácii s vrstvou odumretých buniek nachádzajúcich sa na povrchu pokožky – prebytok mazu môže spôsobiť upchávanie pórov. A v tomto štádiu už je výskyt čiernych bodiek alebo akné veľmi pravdepodobný.

  Zároveň, v oblasti líc máme suchú pokožku, ktorú chráni nedostatočné množstvo a vrstva mazu. Priepustnosť hydrolipidovej bariéry, ktorá sa na lícach ľahko poruší, napríklad nadmerným čistením, spôsobuje, že tieto miesta sú suché, drsné, začervenané alebo podráždené. 

  Protichodné ciele

  Pokiaľ ide o starostlivosť o zmiešanú pleť, základným problémom je skutočnosť, že by ste si mali stanoviť dva ciele, ktoré sa zdajú byť úplne opačné. Tieto ciele sú:

  Potreba vyhovieť obom úlohám si vyžaduje skutočne špecifický prístup pri výbere správnej kozmetiky.

  V prípade zmiešanej pleti, pokiaľ ide o výber a používanie kozmetiky, možno zaznamenať „dve teórie“.

  Prvá predpokladá, že obidva typy pleti – spojené do zmiešanej – možno ošetrovať rovnakou kozmetikou. Do starostlivosti by ste mali zaradiť prípravky ľahkej konzistencie, dbať na hydratačné vlastnosti a minimum potenciálne dráždivých látok pre redukciu sekrécie kožného mazu a zároveň sa postarať o hydratáciu pokožky v suchších partiách.

  Táto možnosť bude vhodná pre ľudí, ktorých “líčka” nie sú veľmi suché a T-zóna nie je veľmi mastná – skrátka, ak medzi týmito dvoma oblasťami nie je príliš veľký nepomer.

  Druhým spôsobom starostlivosti o zmiešanú pleť je starať sa o ňu v súlade s predpokladom, že k jednotlivým častiam pleti treba pristupovať osobitne, ako k dvom samostatným typom pleti. Tam, kde je problém mastnej pokožky, používame produkty, ktoré regulujú prácu mazových žliaz, pričom na miestach, kde pokožku sprevádza pocit napätej a suchej pleti, ošetrujeme ju ako suchý typ pleti a používame hydratačné a zmäkčujúce zložky.

  Pleť si dôkladne vyčistite

  Jedným z kľúčových krokov v každodennej starostlivosti o pleť je jej dôkladné očistenie. Keďže každá časť vyžaduje iný typ čistiaceho prípravku, použitie nesprávnej kozmetiky môže viesť k ešte väčšiemu nepomeru medzi mastnými a suchými zónami.

  Pri čistení zmiešanej pleti radšej obmedzte:

  Starostlivosť o zmiešanú pleť si vyžaduje špeciálny prístup a prispôsobenie sa rôznym potrebám jej pleti. Rozhodujúce je vyhýbanie sa agresívnym prípravkom, nadmernej exfoliácii či vysušovaniu pokožky. Oplatí sa vyberať produkty určené špeciálne pre zmiešanú pleť a nezabúdať na udržiavanie rovnováhy medzi hydratáciou a reguláciou nadmerného kožného mazu.

  Večerné čistenie v niekoľkých fázach

  Čistenie zmiešanej pleti by malo byť jemné, no zároveň účinné. Vyberte si vhodné metódy a kozmetiku, ktoré sú šetrné k Vašej pokožke a zároveň z nej odstraňujú nečistoty a regulujú tvorbu kožného mazu. Pravidelné čistenie, používanie tonika, peelingu a správna hydratácia Vám pomôžu udržať Vašu zmiešanú pleť v dobrom stave. Ráno postačí pleť čistiť iba jemne, šetrným čistiacim gélom alebo vodou. Večer však zvoľte čistenie pleti v dvoch krokoch pre hĺbkovú čistotu.

  Zvoľte dvojstupňové čistenie pleti

  1. krok: Odlíčenie pleti Začnite prvým krokom vo fáze čistenia – odlíčením pleti. Odličovací olej alebo maslo naneste na tvár, aby sa jemne rozpustili všetky nečistoty a maz. Aj keď ide o prípravky s olejovou konzistenciou – neuškodia ani mastným miestam, pretože pri procese odlíčenia zostanú na tvári doslova chvíľku. Navyše, olej ako odličovač, je najlepší spôsob pre odstránenie kožného mazu nahromadeného počas dňa, zvyškov prípravkov pre starostlivosť o pleť, SPF filtrov, make-upu a dekoratívnej kozmetiky.

  2. krok: Čistenie pleti V druhom kroku použite jemný čistiaci gél alebo penu pre účinné čistenie pleti.
  Vyberte si čistiaci gél, ktorý je vhodný pre zmiešanú pokožku, a ktorý obsahuje jemné zložky a nevysušuje. Vyberajte tie, ktoré obsahujú hydratačné látky a sú vhodné pre všetky typy pleti. Čistiaci prípravok masírujte jemnými krúživými pohybmi do pleti. Skvele fungujú tie s kyselinou hyalurónovou, aloe vera, ktorá má protizápalové vlastnosti a upokojuje podráždenia. Vyhnite sa gélom na tvár obsahujúcim silné umývacie látky, ktoré nadmerne vysušujú a dráždia pokožku.

  Čistiace mlieka alebo emulzie s jemným zložením, ktoré jemne a šetrným spôsobom odstránia nečistoty, budú ideálne, aby odstránili make up z očí a nečistoty zo suchých partií.

  Pri čistení zmiešanej pleti sa do starostlivosti oplatí zaradiť prípravky, ktoré pomôžu udržať prirodzenú rovnováhu pleti, vyčistia póry a regulujú prebytočný maz. Na čistenie pleti nepoužívajte horúcu vodu – mohla by dráždiť a vysušovať. Pleť oplachujte vlažnou vodou, ktorá je pre pleť prijateľnejšia.

  Tu je niekoľko TIPOV pre komplexné čistenie zmiešanej pleti.

  ODLÍČENIE
  Oleje pre prvú fázu čistenia:

  ČISTENIE
  Jemné umývacie gély:

  Jemné čistiace peny:

  Ďalšie kroky v starostlivosti po očistení pleti

  Ak máte pocit, že na Vašej pleti už nie sú žiadne nečistoty, je čas na tonikum, ktoré dodá pleti optimálne pH. Vyhnite sa tonikám s alkoholom (Alcohol Denat), ktoré môžu pokožku nadmerne vysušovať. Siahnite radšej po tých, ktoré obsahujú prírodné hydratačné zložky, ako je aloe vera alebo kyselina hyalurónová. Každých pár dní aplikujte na T-zónu adstringentné tonikum: s kyselinou salicylovou alebo inými zložkami, ktoré pomôžu stiahnuť póry a regulovať tvorbu kožného mazu.

  Pravidelne vykonávajte peeling, aby ste odstránili odumreté kožné bunky, uvoľnili póry a vyhladili textúru pokožky. Zvoľte jemný enzymatický peeling, ktorý nebude dráždiť pokožku. Vyhnite sa mechanickému peelingu s abrazívnymi čiastočkami a príliš silným koncentráciám látok, ktoré môžu poškodiť jemnú pokožku.

  Zmiešaná pleť vyžaduje správnu hydratáciu suchých aj mastných partií. Vyberte si ľahký hydratačný krém, ktorý nebude komedogénny pre mastné oblasti a suchým oblastiam zároveň poskytne dostatočne potrebnú hladinu hydratácie.

  Na T-zónu používajte čistiace masky: aplikujte ich 1-2 krát týždenne. Vyberte si tie na báze ílov, ktoré majú absorbčný a čistiaci účinok.

  A samozrejme, nezabudnite na ochranu pred slnkom. Vyberte si hydratačný krém alebo podkladovú bázu s SPF filtrami, ktoré splnia potreby Vašej pleti.

  Kozmetika, ktorú si Vaša zmiešaná pleť zamiluje:

  Čistenie zmiešanej pleti si vyžaduje veľa pozornosti, premyslenú starostlivosť a pochopenie potrieb oboch zón, ktoré sa od seba tak veľmi líšia. Nezabudnite, že práve čistením začína celý proces starostlivosti o akýkoľvek typ pleti. Zmiešaná pokožka si pri správne zvolenej starostlivosti môže zachovať zdravý a žiarivý vzhľad a postupne vyrovnávať a zjednocovať svoje, dovtedy úplne opačné, oblasti pokožky. Nezabudnite tiež na správne skladovanie kozmetiky, aby dlho vydržala.

  Pokiaľ potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk. Naše kozmetologičky Vám s výberom prípravkov na mieru pomôžu!

  A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku aj Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments