Čistenie citlivej pleti: ošetrujte ju jemne!

0 0 10 min
Čistenie citlivej pleti: ošetrujte ju jemne!
Starostlivosť o pleť
0 0 10 min

Obsah

  Citlivá pleť je typ pleti, ktorý je náchylnejší na akékoľvek podráždenia, spôsobené vonkajšími faktormi. Reaguje na akýkoľvek kontakt s dráždivými látkami alebo „extrémnymi“ podmienkami, typu: vysoká alebo nízka teplota, slnko, silný vietor alebo suchý vzduch. 

  Citlivá pleť patrí medzi najnáročnejšie typy pleti so sklonom k podráždeniu. Vyžaduje si špeciálnu starostlivosť a jemnosť pri každodennej starostlivosti. Ľudia s týmto typom pokožky často pociťujú nepríjemné pocity, ako je začervenanie, svrbenie alebo podráždenie v dôsledku rôznych vonkajších faktorov.

  Citlivý typ pleti charakterizuje:

  Ak je Vaša pokožka citlivá buďte s výberom kozmetiky opatrní: vyhýbajte sa prípravkom s dráždivými zložkami, vonnými látkami, alkoholom a agresívnym pracím prostriedkom.

  Čistenie citlivej pleti

  Šetrné čistenie citlivej pleti môže byť veľkou výzvou, no so správnymi znalosťami a starostlivým výberom produktov je možné jej zvýšenú citlivosť „ovládnuť“ a dosiahnuť zdravý a žiarivý vzhľad pleti.

  Skôr ako sa pustíte do čistenia citlivej pleti, je dobré zistiť, čím sa vyznačuje. Citlivá pokožka sa javí ako tenká, čo ju robí citlivejšou na vonkajšie faktory. Reakcie na rôzne zložky kozmetiky a ich nesprávne použitie môžu spôsobiť podráždenie, začervenanie a svrbenie.

  Čomu sa treba vyhnúť?

  Ak máte citlivú pokožku, venujte osobitnú pozornosť všetkému, čo ju môže negatívne ovplyvniť.

  Najlepšie aktívne zložky pre citlivú pokožku

  Citlivá pokožka môže reagovať na rôzne kozmetické zložky alebo faktory prostredia. Preto sa oplatí vyhnúť sa prípadným dráždivým zložkám a venovať pozornosť prípravkom, ktoré sú špeciálne pridávané do kozmetiky pre citlivý typ pleti.

  Existuje však aj celý zoznam zložiek, ktoré sú vhodné najmä pre citlivú pokožku. V kozmetike určenej pre citlivú pleť hľadajte tieto zložky:

  Keď už vieme, aké zložky v kozmetike hľadať – prejdime k jej čisteniu!

  Čistenie v dvoch krokoch

  Čistenie citlivej pokožky je kľúčovým, veľmi dôležitým krokom v každodennej starostlivosti, ale malo by sa vykonávať jemne, aby sme predišli podráždeniu.

  Ráno, po prebudení stačí jemný čistiaci prostriedok alebo aj vlažná voda, ktorá pleť pripraví na rannú starostlivosť. Ak máte tvrdú vodu, používajte filtrovanú alebo minerálnu vodu.br>
  Večerné čistenie pleti, ktoré je určené na odstránenie nečistôt a zvyškov dekoratívnej kozmetiky a make-upu, je o niečo náročnejšie, a preto je dobré vykonávať ho v dvoch krokoch.

  Krok 1: Odličovanie olejmi/maslami

  Vyberte si jemný odličovací olej určený pre citlivú pokožku. Môže ísť o zmes olejov v tekutej alebo maslovej forme. Micelárna voda s jemným zložením zase dobre poslúži pri odstránení silného make-upu z očí či pier. Vyhýbajte sa výrobkom s agresívnymi zložkami, ako sú silikóny, parabény, alkohol alebo parfumácia.

  najskôr naneste malé množstvo prípravku na suchú pokožku tváre a krúživými pohybmi ho jemne vmasírujte do pokožky. Tento olej by mal rozpustiť nečistoty, make-up a prebytočný kožný maz,

  po niekoľkých minútach si navlhčite ruky vlažnou vodou a pokračujte v jemnej masáži. Voda pomôže emulgovať olej, čo uľahčuje opláchnutie,

  opláchnite si tvár vlažnou vodou. Pre jemné zotretie oleja z tváre môžete použiť aj mäkkú, vlhkú handričku – ale radšej mušelín než hrubú handričku.

  Krok 2: Čistenie jemným gélom, emulziou alebo penou

  Na čistenie citlivej pokožky vyberte jemný čistiaci gél alebo penu. Uistite sa, že výrobok neobsahuje škodlivé a dráždivé látky.

  Na vlhkú tvár naneste malé množstvo gélu alebo peny.

  1. malé množstvo gélu alebo peny naneste na navlhčenú pleť,
  2. jemne masírujte tvár krúživými pohybmi, vyhýbajte sa prílišnému tlaku alebo drhnutiu. Opláchnite si tvár vlažnou vodou a dôkladne odstráňte zvyšky prípravku. Tvár si jemne osušte uterákom a vyhnite sa treniu.

  Pleť je vyčistená, čo ďalej?

  Keď ste si istí, že je Vaša pleť dôkladne vyčistená – naneste tonikum, ktoré posilní prirodzenú hydrolipidovú bariéru pokožky a dodá pleti to správne pH. Tonizácia citlivej pleti je dôležitým krokom v každodennej starostlivosti, ktorý pomáha udržiavať zdravý vzhľad pokožky, minimalizuje podráždenie a posilňuje jej prirodzenú ochrannú bariéru.

  Vyberte si tonikum špeciálne pre citlivú pokožku, ktoré neobsahuje dráždivé látky, ako sú vône a umelé farbivá.

  Pred pravidelným používaním tonika na celú tvár ho otestujte na malej ploche pokožky, aby ste sa uistili, že Vám nespôsobuje alergie alebo podráždenie. Tonikum by sa malo nanášať jemne, najlepšie vlastnými rukami, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Skvelou formou pre citlivú pleť sú toniká vo forme hmly, ktorá sa nastrieka na tvár a následne len jemne potľapká rukami. Hmlu je možné použiť na pleť aj počas dňa, na osvieženie make-upu alebo na schladenie pleti v horúcom dni. Aktívne látky obsiahnuté v aerosóloch udržujú správnu úroveň hydratácie v pokožke.

  V tonikách sa oplatí hľadať látky ako je niacínamid, aloe vera, pupočník ázijský či ceramidy – tieto zložky pomôžu nielen obnoviť správne pH, ale môžu byť prvým krokom v starostlivosti.

  Po použití tonika je vhodné aplikovať pleťové sérum alebo esenciu, ktoré obsahuje aktívne zložky. Pokiaľ ide o látky ako retinol, kyseliny či vitamín C, vždy je lepšie začať s nižšími koncentráciami aby si pokožka na ich účinky pomaly zvykala.

  Každodennú starostlivosť zavŕšime krémom pre citlivú pleť. Počas dňa používajte krém s vysokým stupňom SPF (na hydratačný krém alebo namiesto neho). Na noc môžete namiesto krému použiť nočnú masku alebo pleť jemne premasírovať olejom.

  Ak nepoužívate toniká s kyselinami, je vhodné 1-2 krát týždenne používať jemné peelingy alebo masky a tak odstraňovať odumretú pokožku. Je dobré, ak obsahujú jemné kyseliny alebo enzýmy a sú určené na citlivú pokožku. Ako doplnkovú starostlivosť môžete používať aj upokojujúce masky, ktoré zvyšujú každodenný komfort pre citlivú pleť.

  A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku aj Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments