Rastlinné extrakty v kozmetike – čo sú a aké funkcie plnia?

0 0 6 min
Rastlinné extrakty v kozmetike – čo sú a aké funkcie plnia?
Účinné zložky
0 0 6 min

Obsah

  Čo sú rastlinné extrakty?

  Rastlinné extrakty sú koncentrované „dobré“ zložky, ktoré získavame z rastlín. Vlastnosti rastlinných extraktov sú neoceniteľné pre naše zdravie a samozrejme aj krásu! Tieto zložky môžete získať z rôznych častí rastlín, ako sú napríklad listy, kvety, korene, semienka, kôra alebo plody.

  Pre získanie týchto zložiek z rastlín sa používajú rôzne metódy, ktoré nazývame „extrakcie“. V závislosti od metódy získavania rastlinných extraktov z rôznych častí rastlín sa používajú rozličné prídavné látky, napríklad voda, alkohol, oleje alebo glycerín.

  Rastlinné výťažky sa nachádzajú v mnohých produktoch, ktoré používame na dennej báze. Sú obľúbené v liekoch, kozmetike, potravinách alebo doplnkoch stravy, pretože majú nespočetné množstvo výhod pre naše zdravie a krásu. Potraviny na rastlinnej báze konzumujeme s veľkou obľubou a taktiež v našich domácnostiach určite nechýba ani blahodarný bylinkový čaj. Rastlinná kozmetika je založená na zložkách rastlinného pôvodu a takisto ako rastlinky pozitívne pôsobia na náš organizmus zvnútra, účinne pracujú a fungujú aj v starostlivosti o pokožku.

  Ako sa extrakty z rastlín získavajú?

  Extrakcia je proces, pri ktorom sa z rastlín získavajú cenné zložky. Existuje niekoľko rôznych metód, ktoré to umožňujú. Získané rastlinné výťažky sa neskôr používajú pri výrobe kozmetiky, kde sú súčasťou krémov, rôznych sér alebo esencií.

  Tieto tri metódy sú len niektoré zo spôsobov získavania cenných zložiek z rastlín. Každý z nich má svoje výhody a podľa toho, aké zložky chceme získať, je možné zvoliť správnu metódu. Vďaka rôznym technikám extrakcie tak dokážeme využívať celý rad výrobkov s rastlinnými výťažkami, ktoré môžu zlepšiť naše zdravie a krásu.

  Aké sú najobľúbenejšie rastlinné výťažky?

  Extrakt z aloe vera

  Kaktus aloe vera je tiež známy pre svoje upokojujúce vlastnosti, takže je ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú podráždenú alebo citlivú pokožkou. Pomáha uľaviť a urýchliť proces hojenia, upokojiť popáleniny od slnka, uhryznutie hmyzom či akékoľvek iné podráždenia.

  Vlastnosti aloe vera sa neobmedzujú iba na starostlivosť o pleť. Extrakt z aloe sa používa aj v potravinárstve, prípravkoch na vlasy, ako sú šampóny, kondicionéry či vlasové toniká. Jeho pôsobenie na pokožku hlavy je najmä upokojujúce a zároveň sú vlasy po jeho použití jemnejšie, hydratovanejšie a lepšie sa rozčesávajú. Navyše je skvelou bázou pod olej!


  Extrakt z pupočníka ázijského

  Pupočník ázijský obsahuje látky, ktoré urýchľujú proces hojenia rán, znižujú zápaly a stimulujú tvorbu kolagénu. Výťažok z pupočníka ázijského sa preto s veľkou obľubou používa v prípravkoch starostlivosti o pleť, ako sú séra, krémy a gély a mnohé ďalšie.

  Protizápalové účinky: výťažok z pupočníka ázijského má upokojujúci účinok na podráždenia a zápaly pokožky, a preto sa odporúča pre osoby s citlivou a podráždenou pokožkou.

  Zlepšenie mikrocirkulácie: pupočník ázijský podporuje prekrvenie malých ciev, čo môže pomôcť v boji proti opuchom a celulitíde. Výťažok z tejto rastliny je možné použiť v prípravkoch proti celulitíde alebo v upokojujúcich géloch na nohy.

  Antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti: extrakt z pupočníka ázijského vykazuje aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, a preto sa používa v prípravkoch v boji proti kožným infekciám.


  Extrakt zo zeleného čaju

  Prírodná kozmetika zelený čaj doslova miluje! Je výbornou zložkou pridávanou do prípravkov pre starostlivosť o pokožku, najmä vďaka svojmu vysokému obsahu antioxidantov, ktoré sa účinne zapájajú do ochranných procesov našej pokožky. Antioxidanty: bohatstvo antioxidantov, najmä katechínov, pomáha chrániť pokožku pred poškodením voľnými radikálmi. Vďaka tomu môže extrakt zo zeleného čaju spomaliť proces starnutia pleti.

  Ochrana pred slnkom: extrakt zo zeleného čaju pomáha chrániť pokožku pred škodlivým UV žiarením, ktoré vedie k predčasnému starnutiu pokožky a poškodeniu buniek. Pri použití v kozmetike zvyšuje úroveň ochrany pred slnkom.

  Protizápalové účinky:
  Hydratácia:hoci extrakt zo zeleného čaju nie je tak silným hydratačným prostriedkom ako niektoré iné zložky, preukázateľne prispieva k udržaniu hydratácie pokožky, zlepšuje jej pružnosť a celkový vzhľad a vitalitu.


  Extrakt z kamiliek

  Túto špeciálnu rastlinu so širokospektrálnymi účinkami nájdeme pod názvami rumanček pravý, rumanček kamilkový, kamilky či harmanček. Ide stále o jedinú, no veľmi unikátnu rastlinu, ktorá má multifunkčné pozitívne účinky na našu pleť a naraz pôsobí na viacerých úrovniach v starostlivosti o pokožku. Protizápalové účinky:sú známe pre svoje protizápalové účinky, ktoré pomáhajú upokojiť podráždenie a začervenanie pokožky. To je užitočné najmä pre ľudí s citlivou pokožkou alebo pre tých, ktorí trpia rôznymi zápalovými kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy alebo akné.

  Upokojujúci účinok: výťažok z kamiliek má na pokožku upokojujúci účinok a prináša úľavu pri spálení od slnka, uštipnutí hmyzom alebo iných podráždeniach. Možno ho použiť do mastí, krémov alebo gélov určených na upokojenie podráždenia.

  Antibakteriálne vlastnosti: výťažky z kamiliek majú antibakteriálne účinky, takže sú vhodné na použitie v prípravkoch proti kožným infekciám a pomáhajú udržiavať zdravú kožnú mikroflóru.

  Hydratácia: extrakt z kamiliek pomáha hydratovať a zjemňovať pokožku, a preto je bežnou súčasťou kozmetických prípravkov, ako sú krémy, pleťové vody a masky. Pomáha zlepšovať pružnosť pokožky a jej celkový vzhľad.

  Upokojenie pokožky: kamilky sú tiež známe pre svoj upokojujúci účinok na pokožku, čo môže byť obzvlášť prospešné pre osoby s rozšírenými kapilárami alebo so sklonom k začervenaniu. Ak sú ako účinná látka súčasťou pleťových toník alebo krémov, účinne napomáhajú tieto príznaky zmierniť.

  Regenerácia pokožky: výťažok z kamiliek podporuje regeneračné procesy pokožky, čo prispieva k hojeniu rán a zníženiu výskytu jaziev.


  Čo sú štandardizované rastlinné extrakty?

  Štandardizované rastlinné extrakty sú verzie rastlinných extraktov, ktoré obsahujú striktne a jasne stanovené množstvo dôležitých účinných zložiek. Pri nákupe a používaní takého extraktu tak máte istotu, že vždy dostávate rovnakú dávku účinnej látky. Takéto informácie Vám pomôžu porovnať rôzne produkty a predvídať účinky ich pôsobenia.

  Výrobcovia rastlinných extraktov dbajú na to, aby každá šarža obsahovala rovnakú koncentráciu kľúčových zložiek. Na obaloch výrobkov s takýmito extraktmi nájdete informácie o množstve dôležitých zložiek (napr. 95 % katechínov v rastlinných extraktoch zo zeleného čaju). To uľahčuje výber dávkovania a porovnávania účinnosti rôznych výrobkov. Prečítajte si viac o kozmetických certifikátoch, aby ste tejto téme dôkladne porozumeli.

  Ak Vám nejaké prírodné kozmetické prípravky s konkrétnymi rastlinnými extraktmi v našej ponuke chýbajú, určite nám dajte vedieť! Taktiež, ak potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk. A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku a Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070. – radi Vám poradíme!

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments