Kozmetické certifikáty. Čo znamená, že je kozmetika prírodná?

0 0 7 min
Kozmetické certifikáty. Čo znamená, že je kozmetika prírodná?
Prírodná kozmetika
0 0 7 min

Obsah

  Kozmetické certifikáty. Čo znamená, že je kozmetika prírodná?

  Prírodná kozmetika?

  Na úvod by sme radi poznamenali, že pre prírodnú kozmetiku neexistuje jednoznačná právna definícia. Všeobecne platí, že ide o produkty vyrobené z prírodných surovín. Čo to ale presne znamená?

  Prírodná zložka je surovina rastlinného, ​​živočíšneho, minerálneho pôvodu, alebo zložka získaná z mikroorganizmov. Celý proces musí byť vykonaný bez poškodenia živých organizmov a životného prostredia. Za zmienku tiež stojí, že sa môžete stretnúť s pojmom zložka prírodného pôvodu, čo už znamená niečo iné. V tomto prípade ide o surovinu, ktorá prešla rôznymi procesmi pri jej spracovaní. Vďaka tomu, došlo k úprave jej zloženia a štruktúry v porovnaní s pôvodným stavom. Predpokladá sa, že takýto komponent by si mal zachovať viac ako 50 % svojej prirodzenosti.

  So znalosťou vyššie uvedených pojmov môžeme začať premýšľať nad problémom kozmetických certifikátov. Certifikačné organizácie pre prírodnú kozmetiku pracujú dobrovoľne. Certifikáty nie sú povinné a ich zobrazenie na obale produktu je spoplatnené. To však umožňuje určitú štandardizáciu kritérií na posudzovanie kozmetiky. čo má vplyv aj na spotrebiteľov, pretože certifikáty zvyšujú dôveryhodnosť daného kozmetického prípravku.

  Čím sa vyznačuje certifikovaná prírodná kozmetika?

  Produkty, označované ako “prírodná kozmetika”, by mali spĺňať niekoľko kritérií, aby daný certifikát získali. Predovšetkým musia obsahovať prírodné a organické zložky v primeranom množstve, uznané certifikačnou organizáciou. Dôležitým aspektom je aj ekologický výrobný proces.

  Certifikačné organizácie tiež dbajú na to, aby prírodná kozmetika neobsahovala zložky ako:

  Certifikát nie je len „odznak“ na obale…

  Ide o dokument vydaný jednou z mála známych organizácií v tomto odbore, podľa ktorého je možné danú kozmetiku považovať za prírodnú. Takýto výrobok musí spĺňať rad požiadaviek a ako potvrdenie je na obale uvedená „pečiatka“, čo je symbol certifikačnej organizácie.

  Takýto certifikát je platný určitú dobu – obvykle rok. Potom je potrebná ďalšia kontrola a preverovanie zložiek. Ak sú splnené všetky požiadavky, kozmetika môže byť stále pod krídlami danej organizácie.

  Musí byť prírodná kozmetika certifikovaná?

  Nemusí 🙂 ! Ako som uviedla vyššie, je to platená dobrovoľná činnosť a bohužiaľ dosť nákladná. Množstvo menších firiem zaoberajúcich sa prírodnou kozmetikou si preto certifikáciu nemôže dovoliť. Neznamená to ale, že ich produkty sú menejcenné. Je tiež dôležité vedieť, že vzhľadom na chýbajúce právne predpisy, týkajúce sa prírodnej kozmetiky, môže výrobca uplatňovať vlastné kritériá. V tomto prípade ide o oblasť marketingových vyhlásení, ktoré už podliehajú všeobecným právnym predpisom. Každé vyhlásenie podľa nich musí byť pravdivé a nesmie uvádzať potenciálnych zákazníkov do omylu.

  Prehľad certifikátov prírodnej kozmetiky

  COSMOS

  Vzhľadom na pomerne veľkú skupinu organizácií vznikla jedna hlavná zastrešujúca organizácia, ktorá združuje také organizácie ako:

  Spoločnosť COSMOS bola založená za účelom zjednotenia štandardov a udeľovania certifikátov. Je to veľká pomoc, ako pre samotné organizácie, tak aj pre spotrebiteľov.
  Certifikát podľa noriem COSMOS zaručuje kvalitu kozmetického prípravku. Označením COSMOS ORGANIC alebo COSMOS NATURAL sa zatiaľ môže pochváliť cez 24 000 produktov v 70 krajinách. Viac ako 10 000 ingrediencií má certifikáciu COSMOS CERTIFIED a viac ako 7 000 surovín má certifikáciu COSMOS APPROVED.

  Norma COSMOS definuje kritériá, ktoré musia výrobcovia splniť, aby ich produkty boli certifikované prírodnou alebo bio formou certifikátu. Za zmienku tiež stojí, že organizáciu riadi medzinárodná a nezávislá nezisková asociácia s názvom COSMOS AISBL štandard so sídlom v Bruseli. Predstavenstvo sa skladá zo zástupcov každej zo zakladajúcich organizácií a radia ho špecializované komisie, ako je technický a certifikačný výbor.

  COSMOS kladie dôraz na aspekty ako:

  Kozmetické produkty sú od roku 2017 overované podľa štandardu COSMOS. Logo takého certifikátu má okrem symbolu danej organizácie umiestneného na obale (napr. Ecocert, BDIH) aj slová „COSMOS Natural“ alebo „COSMOS Organic“.

  Aké požiadavky musí produkt spĺňať, aby získal status „COSMOS Natural“ alebo „COSMOS Organic“?

  Poslaním organizácie je propagovať ekologické poľnohospodárstvo, zodpovedné využívanie prírodných zdrojov, štandardizáciu výrobných procesov a tiež ekologické metódy spracovania surovín.

  COSMOS Natural:

  COSMOS Organic:

  Ďalšie certifikačné organizácie

  Okrem certifikácie COSMOS je známa aj organizácia NaTrue (The International Association for Natural and Organic Cosmetics), založená v roku 2008. Združuje výrobcov prírodnej kozmetiky ako je Dr. Hauschka, Primavera, Weleda, Logona, Laverana. Organizácia NaTrue zameriava svoju činnosť predovšetkým na ingrediencie kozmetických produktov.

  NaTrue kvalifikuje prísady nasledovne:

  Ako môžeme pozorovať, téma certifikátov prírodnej kozmetiky je naozaj rozsiahla. Dúfam, že Vám táto vedomostná pilulka pomôže nájsť všetko, čo potrebujete o prírodnej kozmetike vedieť 🙂

  Aké prírodné a vegánske produkty nájdete u nás, v Cosibelle?

  V našom eshope nájdete množstvo prírodných a vegánskych produktov, od vegánskych krémov na pleť, cez vegánske masky, odličovacie prípravky až po vegánske šampóny a kozmetiku na starostlivosť o ruky a pery. Zistite viac o niektorých z nich:

  Less is More - Krém na tvár - Jojoba a sladké drievko

  Less is More – Krém na tvár – Jojoba a sladké drievko

  Less is more je prírodná a vegánska kozmetika. Nájdete tu ingrediencie ako:

  • olej zo sladkých mandlí – vyživuje, zmäkčuje, vyhladzuje a zabraňuje odparovaniu vody z pokožky, čím nepriamo hydratuje
  • jojobový olej – vyživuje, vyhladzuje a podporuje funkciu prirodzenej hydrolipidovej bariéry
  • olej zo svetlice farbiarskej – má protizápalové vlastnosti, redukuje začervenanie a zabraňuje odparovaniu vody, čím hydratuje pokožku
  • skvalán – je prirodzenou súčasťou ochranného filmu našej pokožky; upokojuje, regeneruje, obnovuje a podporuje hydrolipidovú bariéru a premasťuje
  • extrakt zo sladkého drievka – má protizápalové a antioxidačné vlastnosti, chráni pred škodlivými účinkami voľných radikálov,
   Less is More - Očný krém - Verbena a káva

  Less is More – Očný krém – Verbena a káva

  Prírodný a vegánsky produkt, v ktorom nájdete ingrediencie ako:

  • uhorkový extrakt – vyhladzuje, hydratuje a má antioxidačné a protizápalové účinky
  • arganový olej – regeneruje, vyživuje a chráni pred účinkami vonkajších vplyvov
  • makadamový olej – vyživuje a spevňuje
  • jojobový olej – zmäkčuje a hydratuje
  • kávový olej – zlepšuje elasticitu pokožky, stimuluje mikrocirkuláciu a má protizápalové vlastnosti
  • vitamín E – silný antioxidant
  Make Me Bio - Garden Roses - Rose Water - Rose Water - Ružová voda z damašskej ruže

  Make Me Bio – Garden Roses – Rose Water – Rose Water – Ružová voda z damašskej ruže

  Prírodný a vegánsky hydrolát okvetných lístkov damašskej ruže. Má tonizujúce, osviežujúce a antioxidačné vlastnosti. Môže dobre fungovať ako pleťové tonikum, vlasový aplikátor, prídavok do krému alebo séra a taktiež ako osviežujúca hmla na make-up. Má pH okolo 4,5.

  Make Me Bio - Aqua Light - Ľahký krém pre mastnú a zmiešanú pleť

  Make Me Bio – Garden Roses – Rose Water – Rose Water – Ružová voda z damašskej ruže

  Prírodný a vegánsky hydrolát okvetných lístkov damašskej ruže. Má tonizujúce, osviežujúce a antioxidačné vlastnosti. Môže dobre fungovať ako pleťové tonikum, vlasový aplikátor, prídavok do krému alebo séra a taktiež ako osviežujúca hmla na make-up. Má pH okolo 4,5.

  • olej z lieskových orieškov – chráni pred škodlivými účinkami vonkajších vplyvov
  • olej z marhuľových jadier – vyživuje
  • jojobový olej – zabraňuje nadmernému odparovaniu vody z pokožky
  • grapefruitový olej – má antibakteriálne vlastnosti
  • vitamín E – antioxidant; regeneruje

  Téma kozmetických certifikátov je naozaj rozsiahla. Dúfam, že Vám tento príspevok pomôže zorientovať sa v tejto oblasti. Ak máte akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagramefacebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments