Ochrana pokožky pred slnkom

0 0 5 min
Ochrana pokožky pred slnkom
Účinné zložky
0 0 5 min

Obsah

  OCHRANA POKOŽKY PRED SLNKOM

  Slniečko má blahodárny účinok na naše telo – predovšetkým syntetizuje vitamín D, ktorý reguluje rovnováhu fosfátov a vápnika, taktiež je dôležité pre správne fungovanie celého tela, počínajúc imunitným systémom až po udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Pravda však je, že neexistuje „bezpečné opaľovanie“ alebo zdravé opálenie.
  Akýkoľvek kontakt so slnkom, aj ten najmenší spôsobuje poškodenie pokožky a následne:

  Druhy slnečného žiarenia:

  UV žiarenie rozdeľujeme do troch typov: UVA, UVB a UVC. UVC žiarenie s vlnovou dĺžkou až 290 nm nemá v našej zemepisnej šírke veľký dopad na človeka, pretože ho väčšinou absorbuje ozónová vrstva atmosféry našej planéty. Rozoberieme si dve najdôležitejšie UV žiarenia:

  Ako sa chrániť?

  Najdôležitejšie je použiť UV filtre, tj. chemické zlúčeniny, ktoré sa používajú v kozmetike na ochranu pokožky pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. UV filtre môžeme rozdeliť na:

  Fyzikálne alebo minerálne

  Neprepúšťajú žiarenie, pracujú na princípe mikroskopických zrkadiel, napríklad oxid titaničitý, oxid zinočnatý. Oba chránia pred UVB a čiastočne pred UVA lúčom. Fyzikálne filtre pôsobia na povrchu kože a odrážajú slnečné lúče, preto sa odporúčajú aj pre deti a tehotné ženy a taktiež pre citlivú a atopickú pokožku. Prípravky, ktoré obsahujú fyzikálne filtre:

  Chemické filtre

  Absorbujú slnečné žiarenie. Patria medzi ne: oktokrylén (UVB), silatrisol (ochrana pred UVA a UVB), avobenzón (UVA), tinosorb M (filter novej generácie, chráni pred UVB a UVA). Na obale sú často taktiež označené ako butylmethoxydibenzoylmethan alebo ethylhexylmethoxycinamát. Množstvo značiek ponúka účinné ochranné prípravky s chemickými filtrami, napr.

  Fyzikálne a chemické

  Výrobky, ktoré obsahujú oba tieto filtre:

  Čo znamenajú označenia SPF a PA ++?

  Sun Protection Factor, alebo skrátene SPF je faktor, ktorý určuje, ako dlho môžete zostať na slnku po použití daného prípravku (pokiaľ nenastane kožná reakcia), v porovnaní s rovnakým časom na slnku bez akejkoľvek ochrany kože. Na obale opaľovacieho krému SPF predstavuje faktor ochrany pred slnkom, ktorý určuje, ako dlho môžete zostať vonku počas dňa a zostať chránený pred UVB lúčmi, ktoré spôsobujú spálenie (za predpokladu, že používate opaľovací krém správne).

  Niektoré opaľovacie krémy obsahujú na svojich produktoch označenie PA +. Písmená „PA“ nasledované znamienkami plus (PA +, PA ++, PA +++ a PA ++++) na etikete sú systémom hodnotenia vyvinutého v Japonsku, ktorý predstavuje stupeň ochrany UVA.

  Čo znamená hodnotenie PA:
  PA + = Určitá ochrana proti UVA žiareniu
  PA ++ = Mierna ochrana proti UVA žiareniu
  PA +++ = Vysoká ochrana proti UVA žiareniu
  PA ++++ = Veľmi vysoká ochrana proti UVA žiareniu

  Upozorňujeme však, že:

  Aký SPF bude pre mňa najlepší?

  Všetko závisí od našej pleti, stupňa slnečného žiarenia, zvyku pokožky opaľovať sa: čím je pleť jasnejšia, alebo čím je väčšie slnečné žiarenie, tým vyšší filter SPF by sme mali použiť. Pokiaľ naša pokožka nemala po celý rok prístup k slnku, mali by sme si postupne zvykať na slnečné žiarenie, bez ohľadu na typ pleti. Najlepšie faktory sú SPF 50, tj. blokátory slnka, pretože blokujú okolo 98% žiarenia. Existuje taktiež index opaľovacích krémov PA proti lúčom UVA: PA +, PA ++, PA +++, PA ++++. Čím viac plusiek vidíte, tým väčšiu ochranu získate. Používaním krému s týmito dvoma indikátormi chránite pokožku nielen pred chorobami a popáleninami, ale taktiež pred starnutím.

  Tipy:

  Ak máte akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagramefacebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments