Ako rozpoznať typ pleti?

0 0 4 min
Ako rozpoznať typ pleti?
Rady kozmetológa
0 0 4 min

Obsah

  Ako spoznáme svoj typ pleti? Túto otázku si kladieme často. Počas konzultácií často počujeme, že máme pravdepodobne zmiešanú pleť. Prečo „pravdepodobne”? Po dnešnom príspevku na blogu budete vedieť jasne určiť, či je vaša pleť suchá, zmiešaná, normálna alebo mastná a na čo je náchylná.

  Ako spoznáme svoj typ pleti?
  Rozlišujeme 4 základné typy pleti: normálna, suchá, mastná a zmiešaná pleť.

  Mastná pleť 

  Nadmerné mastenie pokožky spôsobujú nadmerne aktívne mazové žľazy, ktoré produkujú zvýšené množstvo kožného mazu. A to spôsobuje počas dňa lesknutie pokožky. Mastná pleť je obvykle hrubšia a má rozšírené póry, najmä v oblasti T-zóny, niekedy aj na líčkach. Môže byť vyvolaná a zapríčinená hormónmi alebo liekmi. Často sa snažíme zabrániť nechcenému dojmu mastnej a lesklej pokožky za každú cenu – zmatňujeme a púdrujeme si pokožku, čo môže naopak viesť k zvýšeniu tvorby kožného mazu a môže naviac podporovať tvorbu uhrov. Mastná pleť obvykle nie je dostatočne hydratovaná, preto je po umytí často napätá. Pro normalizácii mazových žliaz je dôležité zaistiť pokožke správnu úroveň hydratácie a exfoliovať ju, kedy je veľmi efektívne tónovanie a jemné čistenie pleti. Pozrite si základy starostlivosti o mastnú pleť.

  Suchá pleť 

  Ide o typ pleti, ktorý neprodukuje dostatok kožného mazu. Pokožka je matná, napätá a reaguje oveľa citlivejšie na vonkajšie faktory, ako je napríklad vietor či mráz. Má narušený proces rohovatenia pokožky a proces odstraňovania zrohovatenej vrstvy pokožky. Pokožka sa obvykle stáva suchšou s narastajúcim vekom, ale môže byť taktiež suchá v dôsledku neregulovaných hormónov štítnej žľazy či cukrovky. V starostlivosti o tento typ pleti je dôležité obnoviť hydrolipidovú vrstvu pokožky, ktorá je obvykle poškodená a neplní svoju funkciu.

  Zmiešaná pleť 

  Kombinácia mastnej a suchej pokožky. Často sa prejavuje zvýšenou produkciou kožného mazu v T-zóne a vyznačuje sa matnými a suchými líčkami. Poznajte správne čistenie zmiešanej pleti.

  Normálna pleť

  Najčastejšie sa vyskytuje u detí a zriedkavo u dospelých. Ide o najžiadanejší typ pleti. Charakterizuje ju hladký povrch, neviditeľné mazové žľazy, jednotný tón a dostatočná úroveň hydratácie. Jej hydrolipidová vrstva je v optimálnom stave.

  Pleť s krehkými kapilárami 

  Tento typ pleti je celkom bežný. Charakterizujú ho rozšírené, viditeľné a popraskané žilky. Najčastejšie sa objavujú na lícach a v okolí nosa. Medzi faktory, ktoré môžu spôsobovať praskanie kapilár patria: kozmetické procedúry, pri ktorých dochádza k intenzívnejšiemu tlaku na pokožku, silnejšiemu treniu alebo pri ktorých boli použité vysoko dráždivé látky.

  Pleť so sklonom k akné

  V súčasnej dobe je tento typ stále častejší. Samozrejme existuje mnoho typov akné a vďaka tomu môže dôjsť k rôznym zmenám v ich priebehu. Môžu to byť pustuly, uhry, vyrážky alebo zápalové uzly.

  Iné nedokonalosti, ktoré ovplyvňujú vzhľad pleti, sa môžu objaviť v jednotlivých zónách alebo môžu byť viditeľné na celom povrchu pokožky:

  Presná klasifikácia typu pleti nie je jednoduchá úloha. Uvedené charakteristiky nie sú obvykle priradené iba k jednému typu pleti. Niektoré z nich sú pre daný typ špecifickejšie. Neznamená to však, že sa nemôžu objaviť v iných typoch pleti. Napríklad čierne bodky. Aj keď sa obvykle objavujú pri zmiešanej, mastnej pleti a pokožke so sklonom k akné, môžu sa objaviť aj v prípade suchej pleti. Dúfame, že už viete, ako lepšie rozpoznať svoj typ pleti. A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagramefacebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments