Krepovatenie vlasov – čo robiť

0 0 4 min
Krepovatenie vlasov – čo robiť
Vlasy
0 0 4 min

Obsah

  Spôsoby, ako si vyhladiť vlasy

  Suché, krepovaté vlasy, ktoré vyzerajú ako páperie alebo pierka lietajúce vo vetre, sú problémom, ktorý trápi mnoho ľudí. Ak je to aj Váš problém a hovoríte si, čo robíte zle a či je naozaj nutné vzdať sa zosvetľovania a farbenia napriek tomu, že sa v tomto odtieni milujete? Odpoveď je absolútne nie! Možno Vás už nebaví každý deň žehliť vlasy (nehovoriac o tom, ako veľmi ich zároveň unavujete…) a neustále sa usilovať o dokonalý vzhľad zdravých vlasov, čo sa zdá byť vzdialeným snom. Ak chcete zistiť, čo Vás môže k tomuto cieľu priblížiť a dodať Vašim vlasom doslova rozžiarenie, pozývam Vás na čítanie 😉

  Najskôr treba skontrolovať pórovitosť vlasov. Ako nato?

  Pokiaľ neviete, akú pórovitosť majú Vaše vlasy, tak na našom blogu nájdete celý príspevok o pórovitosti vlasov → Skontrolujte si pórovitosť vlasov!

  Urobte si rýchly test pórovitosti vlasov a zistite, či máte vlasy so strednou alebo vysokou pórovitosťou, pretože dnes bude tento fakt dôležitou súčasťou. Pamätajte, že online testy Vás môžu iba priblížiť k Vašej pórovitosti. Dôležité je pozorovať Vaše vlasy a vedome posudzovať, čo Vám najlepšie vyhovuje.

  Prečo sa vlasy krepovatejú?

  Pokiaľ sa ukázalo, že vlastníte vlasy so strednou alebo vysokou pórovitosťou – tento príspevok je pre Vás! Teraz sa musíte naučiť, ako sa o ne správne starať.

  Dobre, ale prečo máte krepovaté vlasy? Stručne povedané, vlasy sú tvorené kutikulami, teda plochými keratínovými bunkami, ktoré sa prekrývajú a sú pokryté tukovou škrupinou tvorenou okrem iného mastnými kyselinami. Ich úlohou je pokryť kôru vlasového stvolu. V závislosti od pórovitosti sú kutikuly rôzne otvorené. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú hladké a splývavé, pretože kutikuly sú pevne pritlačené k sebe a z vlasov nevyčnievajú. Čím väčšia je pórovitosť, tým viac sa kutikuly otvárajú a štruktúra vlasov už nie je hladká, preto sú vlasy nadýchanejšie.


  Samozrejme existujú aj ďalšie faktory, ktoré spôsobujú, že vlasy vyzerajú ako „seno“.

  Príčiny a riešenie

  Existuje mnoho príčin krepovatenia v závislosti od typu Vašej starostlivosti, ale nebojte sa! Vždy existuje riešenie 😉

  1. Pórovitosť vlasov

  Typ pórovitosti Vašich vlasov ovplyvňuje krepovatenie v dôsledku vzhľadu kutikuly. Čím vyššia pórovitosť, tým otvorenejšia kutikula a väčšia predispozícia na krepovatenie.

  Riešenie: Vedomá starostlivosť o vlasy a rovnováha PEH dokáže znížiť pórovitosť vlasov a tým obmedziť otváranie vlasových kutikúl.

  2. Vysoká teplota

  Vystavovaním vlasov vysokej teplote (časté žehlenie, umývanie v horúcej vode, sušenie horúcim vzduchom) ničíte ich štruktúru, sú suché a náchylné na drobenie. Vysoká teplota tiež rozširuje vlasovú kutikulu a ako už viete, spôsobuje krepovatenie. Nielenže Vaše vlasy neznášajú vysoké teploty, Vaša pokožka hlavy môže tiež reagovať suchosťou a svrbením.

  Riešenie: Vymeňte žehlenie vlasov za sušenie kefou s vlažným vzduchom, ktorý vlasy fúka – budú uhladené a nespálené. Vlasy umyte v teplej vode a nakoniec ich opláchnite (vyhnite sa vlasovej pokožke) vlažnou vodou, pretože nízka teplota uzatvára kutikuly. Nezabudnite pred sušením či inou tepelnou úpravou vlasov vždy použiť prípravky s tepelnou ochranou!

  3. Zosvetlenie vlasov

  Príliš časté rozjasňovanie vystavuje vlasy deštrukcii. Mastná pokožka sa navyše zdrsní a vysuší, kutikuly sa otvoria a zvýši sa pórovitosť vlasov.

  Riešenie: Pokiaľ si chcete vlasy rozjasniť, zverte sa do starostlivosti odborníkov. A ak Váš krásny studený odtieň zožltne príliš rýchlo, pozrite sa na fialové (pre blondínky) alebo modré (pre brunetky) šampóny alebo kondicionéry, ktoré odtieň stlmia do studeného odtieňu a vyhnete sa tak príliš častým návštevám kaderníka. Pri umývaní fialovými/modrými prípravkami nezabudnite na záver použiť bohatú masku pre extra výživu. Ak ste blondínka, vyberajte na olejovanie vlasov bezfarebné oleje, pretože žlté oleje na nich môžu zanechať žltý odtieň.

  4. Silné trenie mokrých vlasov

  Ošetrujte mokré vlasy veľmi jemne. Vyhnite sa silnému treniu o uterák alebo spánku v mokrých vlasoch, pretože tu sú vlasy najzraniteľnejšie voči poškodeniu, štiepeniu a drobeniu.

  Riešenie: Mokré vlasy vždy chráňte silikónovým olejom, stylingovým produktom alebo tepelnou ochranou. Na rozčesávanie mokrých vlasov používajte iba masku alebo ochranný prípravok. Rozčesávajte ich jemne, postupujte od koncov hore. Vymeňte hrubý uterák za staré bavlnené tričko alebo sa zásobte špeciálnym vlasovým turbanom. Keď spíte, zviažte si vlasy do voľného vrkoča alebo drdolu, aby ste sa netreli o vankúš. Super variantom je aj spanie na hodvábnej vankúšovej obliečke – vďaka čomu sa vyhneme zelektrizovaným, rozstrapkaným vlasom.

  5. Nerovnováha PEH

  Tento koncept už určite dobre poznáte, no pre tých, ktorí to vidia prvýkrát – vysvetľujem. PEH, teda rovnováha medzi proteínmi, zmäkčovadlami a zvlhčovadlami, ktoré sú zodpovedné za rekonštrukciu a regeneráciu, výživu a hydratáciu. Toto je veľmi zložitá téma, preto Vám sem rovno prikladám odkaz na rovnováhu PEH v skratke, kde je všetko pekne vysvetlené.

  Vedomá starostlivosť o vlasy sa v poslednej dobe stala obrovským hitom… čo je skvelé! Pokiaľ ale na začiatku zavediete príliš veľa nových produktov, robíte všetko podľa odporúčania, ale Vaše vlasy sú stále veľmi krepovaté – nevzdávajte to! Pravdepodobne príliš často používate regeneračné alebo hydratačné masky pre poškodené vlasy. Je iróniou, že čím viac hydratujete, tým sú vlasy viac suché a lámavé. Každý vlas je iný a vyžaduje individuálnu úpravu, preto svoje vlasy po umytí vždy sledujte pre danú zložku – proteíny, zvlhčovadlá alebo samotné zmäkčovadlá.

  Riešenie:

  Psst. Mám pre Vás tip! Pri použití kondicionéra alebo masky, ktorú aplikujete, by ste mali použiť hrebeň na lepšiu aplikáciu. Po vysušení budú Vaše vlasy hladké a bez strapatenia.

  Oplatí sa používať zmäkčovadlá?

  Zmäkčovadlá obsiahnuté v olejoch obnovujú tukovú vrstvu vlasu a vypĺňajú straty v otvorenej kutikule. Sú zodpovedné predovšetkým za lesklý povrch a hmotnosť vlasov (vďaka tomu nie sú rozlietané na všetky strany). Najlepšie načasovanie, kedy tieto produkty zaradiť vo Vašej rutinnej starostlivosti, je posledný krok pri umývaní vlasov. Vďaka tomu emolienty uzavrú vo vnútri vlasov všetku výživu a hydratáciu. Len sa uistite, že ste zvolili správny olej, pretože niektoré majú príliš malé častice a môžu byť príliš slabé. Zlý výber spôsobí, že preniknú do kutikuly, ale vlasy budú ešte viac krepaté.
  Pozrite sa na zloženie, pretože nie je olej ako olej. Vlasový olejový prípravok sa skladá zo 100% olejov, pričom olej, ktorý obsahuje silikóny, spôsobuje okluzívnu (ochrannú) vrstvu a nevyživuje.

  Avšak, pokiaľ ide o silikóny rada by som podotkla, že sú to látky, ktoré pokrývajú vlasy ochrannou vrstvou, chránia pred stratou vlhkosti a robia ich hladkými a lesklými.

  2 pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať:

  Prípravky na vyhladenie vlasov

  Teraz je čas na osvedčené prípravky, ktoré Vaše vlasy zaťažia, aby boli hladké! Ako majiteľka zosvetlených vlasov so strednou pórovitosťou sa musím priznať, že som dlho hľadala svoje sväté grály pre lesklé vlasy. Tak tu sú!

  Oleje pre olejovanie vlasov:

  Najlepšie vyhladzujúce kondicionéry a masky pre vlasy so strednou pórovitosťou a vysokou pórovitosťou:

  Najlepšie produkty na ochranu vlasov:

  Pamätajte, že každý vlas je iný a má svoje vlastné pravidlá, preto to nevzdávajte a vyskúšajte rôzne produkty, metódy a ingrediencie!

  Dúfam, že som pomohla a namiesto každodenného používania žehličky si zamilujete olejček na končeky tak, že si ho dáte aj do kabelky! A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagramefacebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments