Rovnováha PEH v skratke

0 0 4 min
Rovnováha PEH v skratke
Vlasy
0 0 4 min

Obsah

  ČO JE PEH?

  Skratka PEH pochádza z prvých písmen troch skupín účinných látok. Prvé z nich sú bielkoviny (proteíny), čo sú zložky, ktoré vypĺňajú prázdne miesta vo vlase. Druhým sú zmäkčovadlá (emolienty) – všetky mastné látky, ktoré vytvárajú oklúziu na povrchu vlasov, a tretie sú zvlhčovadlá (humektanty), hydratačné prísady. Ide o 3 piliere starostlivosti o vlasy, ktorými by ste sa mali riadiť, ak chcete zlepšiť ich stav a dosiahnuť najlepšie výsledky.

  ROVNOVÁHA PEH

  Čo je PEH v starostlivosti o vlasy? Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o rovnaký pomer troch druhov prísad v starostlivosti. Avšak, nie je to tak. Rovnováha týchto zložiek sa u každého môže líšiť a závisí od mnohých faktorov, vrátane pórovitosti vlasov, aktuálnych potrieb od toho, čo majú rady. Rovnako ako pri pokožke tela, tak aj každý vlas je iný a iba testovanie Vám pomôže určiť Vašu rovnováhu PEH.

  KEDY SA KOSMETICKÝ PRODUKT STÁVA P/E/H?

  Všetko závisí od zložiek obsiahnutých v produktoch. Stáva sa tiež, že napríklad daný kondicionér môže mať rovnaké množstvo proteínov ako zmäkčovadiel – v tomto prípade sa označuje ako kondicionér PE. Existuje mnoho kombinácií a je možné, že nájdete aj produkt PEH – kozmetiku, ktorá spája všetky tri skupiny. Pripravili sme pre Vás tabuľku s INCI prísadami a ich rozdelením na bielkoviny, zmäkčovadlá a zvlhčovadlá, čo (dúfame) uľahčí hľadanie jednotlivých skupín prísad v produktoch.

  tabla

  ČO SA DEJE, KEĎ JE NARUŠENÁ ROVNOVÁHA PEH?

  Všetko záleží na tom, ktorá zložka dominuje. Vlasy s narušenou rovnováhou PEH sa najčastejšie krepatejú a lámu, sú matné, suché, statické alebo naopak – zaťažené, mastné a budia dojem, že sú neumyté. Nižšie sme pripravili rozpis zložiek a popísali typické problémy, ktoré môžu naznačovať prebytok alebo naopak nedostatočné množstvo danej zložky.

  BIELKOVINY

  Bielkoviny sú prirodzenými stavebnými zložkami vlasov. Tie, ktoré poskytuje kozmetika, vypĺňajú ich nedostatok a poškodenie. Ako si asi domyslíte, bielkoviny potrebujú najmä poškodené, odfarbené vlasy, ale aj vlasy s vysokou pórovitosťou, ako aj kučeravé vlasy. Vďaka bielkovinám môžu vlasy s nízkou pórovitosťou získať väčší objem. Pozrite si naše kondicionéry pre vlasy s nízkou pórovitosťou a masky pre vlasy s nízkou pórovitosťou.

  Nedostatok bielkovín: vlasy elektrizujú, sú matné, bez objemu, obmedzené vlnenie kučeravých vlasov

  Prebytok bielkovín: neohybné vlasy bez lesku

  Príklady: keratín, elastín, aminokyseliny, hydrolyzované proteíny

  ZMÄKČOVADLÁ

  Zmäkčovadlá sú látky, ktoré vytvárajú ochranný film na povrchu vlasov a zabraňujú nadmernej strate vlhkosti, takže zaisťujú, aby hydratácia dodávaná do vlasov príliš rýchlo neunikla. Zmäkčovadlá sú riešením problému krepatenia a elektrizujúcich vlasoch, preto ich obzvlášť obľúbujú vlasy s vysokou a strednou pórovitosťou. Vlasy s nízkou pórovitosťou si musia dávať pozor, pretože zmäkčovadlá ich môžu ľahko zaťažiť. Pozrite si naše kondicionéry pre vlasy so strednou pórovitosťou a kondicionéry pre vlasy s vysokou pórovitosťou.

  Nedostatok zmäkčovadiel: elektrizujúce, kučeravé vlasy bez lesku

  Prebytok zmäkčovadiel: mastné, ťažké, bez objemu

  Príklady: oleje, maslá, mastné alkoholy, silikóny, vosky, parafín

  ZVLHČOVADLÁ

  Zvlhčovadlá sú skupinou látok s hydratačnými vlastnosťami. Všetky typy vlasov potrebujú hydratáciu, ale ich miera sa veľmi líši v závislosti od pórovitosti a počasia. Najčastejšie ich môžu používať ľudia s vlasmi s nízkou pórovitosťou a všetci s vyššou pórovitosťou by si mali dať pozor. Pokiaľ je vonku vlhko, mali by sa vlasy so sklonom ku krepateniu zvlhčovadlám vyhýbať.

  Nedostatok zvlhčovadiel: suché vlasy

  Prebytok zvlhčovadiel: kučeravé, suché, bez lesku

  Příklady: glycerín, med, propolis, aloe vera, kyselina hyalurónová, močovina

  AKO DOSIAHNUŤ ROVNOVÁHU PEH?

  Prvým krokom, a vlastne polovicou úspechu, je poznať pórovitosť vlasov. Pokiaľ to ešte neviete, pomôže Vám náš predchádzajúci príspevok o pórovitosti vlasov. Stanovenie pórovitosti je niekedy ťažké a vyžaduje dlhú dobu, ale obyčajná vedomosť, že vlasy sú viac alebo menej pórovité Vám pomôže pri výbere správnej starostlivost

  Druhým dôležitým bodom je výber zložiek z daných skupín PEH. Ak už viete, že Vaše vlasy potrebujú zmäkčovadlá, obvykle nestačí použiť hneď prvý, najmä v prípade olejov – nie každý olej bude fungovať pre všetky typy vlasov. Podobne ako u proteínov majú vlasy s nízkou a strednou pórovitosťou rady aminokyseliny, keratín a hydrolyzované proteíny, zatiaľ čo vlasy s vysokou pórovitosťou majú radi kolagén, elastín a nehydrolyzované proteíny.

  Akonáhle budete mať tieto znalosti, je na rade testovanie, skúšanie a pozorovanie. To je jediný spôsob, ako spoznať a dosiahnuť svoju vlastnú rovnováhu PEH, pretože sa u každého sa mierne líši.

  Vyskúšajte nášho virtuálneho kozmetológa, ktorý Vám vyberie kozmetiku podľa typu a konkrétnych problémov pleti. Napíšte nám aj na našom instagramefacebooku alebo zavolajte na telefónne číslo +421 233 221 070. Radi Vám poradíme!

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments