Čistenie mastnej pleti

0 0 10 min
Čistenie mastnej pleti
Starostlivosť o pleť
0 0 10 min

Obsah

  Aj Vás trápi mastný typ pleti? Mastná pleť sa vyznačuje nadmernou aktivitou mazových žliaz. Nadmerná produkcia kožného mazu však nie je len kozmetickou chybou pleti – nesprávna starostlivosť o pleť môže viesť k upchávaniu pórov, akné a ďalším nedokonalostiam pleti.

  Pri mastnej pleti je najdôležitejšie normalizovať a regulovať nadmernú sekréciu kožného mazu a zabrániť tak tvorbe nedokonalostí. Pri nesprávnej starostlivosti môžu tieto zmeny zájsť ešte ďalej a potom sa mastná pleť mení na aknóznu: zvyšuje sa viditeľnosť pórov a objavujú sa čierne bodky, bakteriálne akné či vyrážky.

  Normalizácia sekrécie kožného mazu však nemôže byť príliš drastická a rozhodne by nemala byť chápaná ako nadmerné vysušovanie pleti.

  Dôkladné a hĺbkové čistenie pokožky by malo byť kľúčovým krokom vo Vašej každodennej starostlivosti o mastnú pleť, tiež pre redukciu mastnoty, minimalizáciu vzhľadu pórov a udržanie Vašej pleti zdravej a žiarivej.

  V tomto článku Vám prinášame zopár užitočných rád a tipov pre mastnú pleť. Mohlo by Vás zaujímať aké zložky sú prospešné, alebo naopak nevhodné, či metódy a jednotlivé kroky kompletnej starostlivosti o mastný typ pleti.

  Aké zložky sú vhodné pre starostlivosť o mastnú pleť?

  Pri výbere kozmetiky stojí za to venovať pozornosť zložkám, ktoré pomôžu pokožku správne čistiť a znížiť sekréciu kožného mazu. Čistenie mastnej pleti sa oplatí podporovať nasledujúcimi zložkami:

  Čo je pri čistení mastnej pleti nevhodné?

  Fázy čistenia mastnej pleti

  Ako dôkladne vyčistiť mastnú pleť a ako zabrániť jej nadmernému masteniu? Máme pre Vás niekoľko krokov, ale nie všetky je nutné robiť každý deň. Robte ich podľa aktuálnych potrieb Vašej pleti 🙂

  Dôkladné umývanie

  Mastná pleť vyžaduje čistenie dvakrát denne – ráno a večer. Pokiaľ nosíte make-up a používate opaľovací krém (dúfame, že určite používate!), najprv si vyčistite tvár olejom, pleťovou vodou, pleťovým mliekom – akýmkoľvek odličovacím a tzv. „predčistiacim” prípravkom s ľahkou textúrou.

  Pokiaľ preferujete micelárnu vodu, bude to skvelá voľba aj pre počiatočnú fázu čistenia.

  Ako druhý krok zvoľte jemný čistiaci gél alebo penu, ktoré nevysušujú Vašu pokožku, s prísadami prispôsobenými potrebám mastnej pleti. Vyhnite sa mydlu! Ak máte lézie po akné, nepoužívajte kefky, ostré hubky alebo kozmetiku s mechanickými časticami, pretože by podráždili už existujúce lézie na koži.

  Po umytí treba pokožku jemne osušiť čistým uterákom určeným iba na tvár, vyhnite sa treniu, ktoré zbytočne aktivuje mazové žľazy. Môžete tiež použiť aj papierové obrúsky.

  Tonizácia pleti

  Tonikum je ďalším dôležitým krokom pri čistení mastnej pleti. Vyberte si tonikum bez alkoholu, ktoré Vám pomôže uzavrieť póry a tiež odstrániť zvyšky odličovacích prípravkov, ktoré sa môžu usadzovať na Vašej pleti. Niekoľkokrát pleť opláchnite, kým nebude odličovací tampón úplne čistý. Tonikum potom môžete rukami jemne vklepať do pokožky, vyhnite sa treniu. Tonizácia nie je nutný krok, ale pre mastnú pleť sa odporúča, pretože reguláciou pH pokožky stabilizuje činnosť mazových žliaz.

  Exfoliácia

  Pravidelné používanie peelingovej kozmetiky je nevyhnutným krokom pri čistení mastnej pleti.

  Môžete si vybrať z peelingov, ktoré odstraňujú odumreté kožné bunky a uvoľňujú upchaté póry, čím pomáhajú predchádzať akné. Voľte šetrné chemické alebo enzýmové peelingy, ktoré nedráždia pokožku. Používajte raz alebo dvakrát týždenne podľa odporúčania výrobcu.

  Kyseliny – to je tiež forma peelingu – zvoľte správnu koncentráciu a pamätajte, že je lepšie používať častejšie tie miernejšie ako tie s veľmi vysokou koncentráciou. Tie totiž stimulujú mastnú pleť k ešte väčšej produkcii mazu. Môžete ich použiť vo forme prípravku na čistenie pleti, tonika, čistiacej masky alebo séra.

  Ak používate retinoidy denne – nepoužívajte ďalšie formy exfoliácie: enzýmové peelingy alebo kyseliny. Nadmerná exfoliácia spôsobuje aj nadmernú produkciu kožného mazu, takže namiesto zlepšenia stavu Vašej pleti jej škodíte.

  Čistiace masky

  Masky sú skvelým spôsobom, ako hĺbkovo vyčistiť mastnú pleť. Vyberajte si produkty, ktoré obsahujú prísady, ako je íl, aktívne uhlie, kyselina salicylová alebo extrakt z čajovníka. Môžu byť plátienkové, vo forme krému alebo ílu v kombinácii s hydrolátom, tonikom alebo vodou. Masky absorbujú vrstvu mazu a odstraňujú nečistoty z pórov. Oplatí sa ich používať pravidelne, v súlade s odporúčaniami výrobcu.

  Hydratácia

  Jednou z najväčších chýb v starostlivosti o mastnú pleť je nepravidelná hydratácia. Paradoxne je mastná pleť často dehydrovaná. S hydratáciou by ste mali začať už pri čistení pleti. Mali by ste si vyberať kozmetiku so zložkami, ktoré chránia hydrolipidovú bariéru. Môžete použiť ľahký gél alebo krém pre mastnú pleť, ktorý dodá pleti potrebnú dávku hydratácie a pritom ju zbytočne nezaťaží.

  Starostlivosť o mastnú pleť je proces, ktorý si vyžaduje pravidelnosť a trpezlivosť. Načúvanie potrebám Vašej pleti a pravidelné používanie prípravkov, ktoré zlepšujú jej stav z dlhodobého hľadiska prinesie jednoznačne znateľné benefity. Potrebujete poradiť? Pozrite sa na náš blog, alebo nám napíšte na náš e-mail obchod@cosibella.sk Naše kozmetologičky Vám vyberú produkty na mieru!

  A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku aj Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments