Čistenie suchej pleti – jemnosť nadovšetko

0 0 10 min
Čistenie suchej pleti – jemnosť nadovšetko
Starostlivosť o pleť
0 0 10 min

Obsah

  Suchá pokožka patrí v súčasnosti k jedným z najbežnejších typov pleti. Zvyčajne sa vyznačuje tým, že je nepríjemne drsná na dotyk, mdlá a matná. Majitelia tohoto typu pleti často pociťujú nepríjemné stiahnutie, napätie, šupinatenie, svrbenie a pálenie, čo spôsobuje každodenné nepohodlie a diskomfort.

  Aké faktory vplývajú na to, že je pleť suchá alebo s tendenciou vysúšať sa?

  Suchá alebo vysušujúca sa pokožka môže byť výsledkom nedostatku hydratácie a nadmerného vystavenia pokožky faktorom, ktoré ju vysušujú. K dehydratácii pokožky môže prispievať nízky príjem tekutín, suchý vzduch – najmä v zime alebo v klimatizovaných miestnostiach, či časté umývanie alebo kúpanie v horúcej vode.

  Sklon k suchému typu pokožky môže byť aj dedičnou predispozíciou v rodine. Mazové žľazy produkujú menej kožného mazu – prirodzeného „oleja“, ktorý je zodpovedný za hydratáciu a potrebné premasťovanie pokožky, čo najmä pri nesprávnej starostlivosti zvonka, vedie k tomu, že pleť nemá odkiaľ čerpať vodu, ktorú potrebuje.

  Na stav pokožky môžu výrazne vplývať aj faktory vonkajšieho prostredia ako nízka vlhkosť vzduchu, znečistenie ovzdušia, UV žiarenie, príliš vysoké alebo veľmi nízke teploty.

  Suchosť pokožky ovplyvňuje aj prirodzená bunková strata vody a úroveň hydratácie – s vekom má pleť tendenciu strácať svoju prirodzenú vlhkosť a pružnosť – zrelá pleť preto často znamená aj suchá pleť.

  A napokon faktor, ktorý je na nás najviac závislý, a ktorým si najviac škodíme: príliš časté čistenie pokožky agresívnymi čistiacimi prípravkami alebo príslušenstvom. Nesprávne čistenie odstraňuje prirodzené oleje a lipidy z povrchu pokožky, čo vedie k strate hydratácie – k suchosti. Ak v starostlivosti o suchú pleť používame nevhodné čistiace prípravky – s obsahom dráždivých zložiek alebo alkoholu, môže to viesť k tomu, že akýkoľvek iný typ (áno, aj mastná pleť!) – bude suchá. Našťastie, pokiaľ ide o suchú pokožku – urobiť dôležité a veľmi potrebné zmeny v jej starostlivosti a naučiť sa ako správne čistiť pleť a zároveň ju nevysušovať nebude žiadny problém.

  Základom čistenia suchej pleti je starostlivosť o jej hydrolipidovú bariéru a zachovanie jej prirodzeného mikrobiómu – oplatí sa používať vhodné čistiace prípravky pre hĺbkové čistenie a ošetrenie pleti.

  Hydrolipidová bariéra

  Táto bariéra je ochranná vrstva pokožky, ktorá pozostáva zo zmesi lipidových látok a vody, ktoré sú prítomné v pokožke. Zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní správnej funkcie kože a dobrého vzhľadu pokožky. Hlavnými zložkami hydrolipidovej bariéry sú samozrejme lipidy ako ceramidy, cholesterol a mastné kyseliny, ktoré tvoria prirodzenú bariéru a ochranu na povrchu kože.

  Medzi hlavné funkcie hydrolipidovej bariéry patria:

  Narušenie hydrolipidovej bariéry, napríklad v dôsledku častého umývania, používania dráždivých látok alebo počas priebehu rôznych ochorení, spôsobuje, že pokožka je suchá, drsná, podráždená a oveľa náchylnejšia na infekcie. Preto je veľmi dôležité vedieť, ako správne čistiť pleť a starať sa o jej správne fungovanie.

  Čomu sa vyhýbať?

  Nesprávna starostlivosť vrátane nedostatočného čistenia môže prispieť k narušeniu prirodzeného ochranného plášťa pokožky a dokonca k vzniku rosacey. Hydrolipidová bariéra, ako sme už vyššie uviedli, zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní celkového zdravia a kondície epidermy: jej úlohou je chrániť pokožku pred stratou vlhkosti a pred vonkajšími faktormi, ako sú znečistenie, UV žiarenie či rôzne zmeny teploty.

  Ako teda efektívne čistiť suchú pokožku, aby sme ju udržali v dobrej kondícii a posilnili jej prirodzenú hydrolipidovú bariéru?

  Pri čistení suchej pokožky sa oplatí vyhnúť sa niektorým faktorom a látkam, ktoré môžu jej stav zbytočne zhoršovať. Preto venujte pozornosť zložkám a faktorom, ktoré na suchú pleť nevplývajú pozitívne:

  Silné čistiace prostriedky a mydlá

  Vyhýbajte sa mydlám so silnými odmasťovacími vlastnosťami a príliš agresívnym čistiacim látkam, ktoré odstraňujú aj prospešné, prirodzené oleje z povrchu pokožky. Patria sem sulfáty: SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate) – tieto sú najobľúbenejšie a najčastejšie sa pridávajú do šampónov a silných čistiacich prípravkov. Namiesto týchto zložiek vyberte jemné, pH-neutrálne, hydratačné čistiace prostriedky, ktoré sú k pokožke šetrné. V prvej fáze čistenia pleti – vo fáze odličovania – sa do starostlivosti oplatí zaradiť oleje (ako je napríklad arganový olej alebo jojobový olej), ktoré sa nachádzajú v tekutej kozmetike na čistenie pleti alebo odličovacích balzamoch či maslách. Takýto prípravok bude výborne fungovať aj ako účinný odličovač očí.

  Horúca voda

  Vyhnite sa umývaniu tváre či kúpaniu sa v príliš horúcej vode. Horúca voda je vysušujúca a môže z povrchu pokožky odstrániť prirodzené oleje, ktoré vytvárajú jej okluzívnu vrstvu, a tým urýchliť odparovanie vody z pleti a znížiť hladinu hydratácie v pokožke.

  Silné exfolianty

  Nedostatok lipidov spôsobuje, že suchá pokožka sa ľahko podráždi a častá exfoliácia odstraňuje z jej povrchu ochrannú vrstvu potrebnú na “sebaobranu” a ochranu pred vonkajšími faktormi. Vyhnite sa preto silným exfoliačným prípravkom, ktoré môžu na pleť pôsobiť extrémne vysušujúco. Nepoužívajte kyseliny s vysokou koncentráciou, najmä tie, ktoré sú určené na mastnú pleť, ako je kyselina glykolová alebo AHA kyseliny. Dôrazne neodporúčame používať mechanické peelingy na báze dráždivých abrazívnych čiastočiek, ktoré dráždia suchú pokožku už len jej trením. Ak si Vaša pleť vyžaduje exfoliáciu, zvoľte peeling s jemnými kyselinami – mliečnou, laktobiónovou alebo enzymatický peeling, ktorý nevysušuje problematickú a suchú pleť.

  Umývanie tváre príliš často a príliš agresívne

  Čistenie tváre ráno a večer úplne postačí. Nemá zmysel robiť to častejšie. V prípade suchej pokožky si treba dávať pozor aj na obľúbené vychytávky ako čistiace kefky či príliš drsné hubky na umývanie pleti, ktoré spôsobujú, že suchá pokožka prílišným trením stráca ochrannú bariéru. Rovnako neodporúčame ani čistiace gély s čiastočkami, ktoré môžu „drhnutím“ pokožku dodatočne podráždiť a prispieť k strate prirodzenej ochrannej vrstvy z pleti.

  Dráždivé látky

  V starostlivosti o suchú pokožku sa vyhýbajte kozmetike obsahujúcej potenciálne dráždivé látky, ktoré môžu spôsobiť jej narušenie. V prípravkoch sa vyhnite zložkám ako alkohol, vonné látky, farbivá či umelé konzervačné látky. Môžu spôsobiť podráždenie a dodatočné vysúšanie pokožky.

  Čo si vybrať?

  Poďme zistiť, čo má suchá pleť rada a s akými čistiacimi zložkami sa Vám ju podarí udržať dlhodobo v dobrej kondícii a dobre hydratovanú. Suchej pokožke prospejú zložky ako:

  Starostlivosť večer: dvojstupňové čistenie pleti

  Čistenie je v starostlivosti o suchú pleť dôležitým krokom – pomáha odstraňovať nečistoty, prebytočný kožný maz, odumreté bunky a pripravuje pleť na ďalšie kroky starostlivosti. Najúčinnejšou čistiacou metódou, najmä pri použití make-upu a opaľovacieho krému (dúfame, že z domu bez SPF prípravku nevychádzate!), je čistenie v dvoch krokoch. Táto metóda zaisťuje hĺbkové a efektívne čistenie suchej pokožky bez narušenia jej hydrolipidovej bariéry.

  Tradičné spôsoby čistenia, teda použitie čistiaceho gélu alebo peny priamo na tvár, bez prvého – odličovacieho kroku, môžu v prípade suchej pokožky prispieť k jej ďalšej dehydratácii. Preto je pre tento typ pleti najlepšie práve dvojstupňové čistenie, ktoré pozostáva z odlíčenia na olejovej báze a následného čistenia na vodnej báze.

  Krok 1: Odlíčenie prípravkom na báze oleja

  Prvou fázou dvojstupňového čistenia suchej pleti je odstránenie nečistôt, zvyškov ošetrujúcej či dekoratívnej kozmetiky olejovým odličovacím prípravkom. Čistiaci olej, maslo alebo pleťová voda jemne rozpustia nečistoty, prebytočný maz a make-up, ktoré zostávajú na pleti po celom dni. Olej sa na mastnotu a nečistoty na pokožke účinne naviaže a zabezpečí ich efektívne odstránenie. Micelárna voda nie je veľmi vhodná pre odličovanie suchej pleti.

  Ako na to? Malé množstvo odličovacieho prípravku naneste na suchú pokožku tváre a krúživými pohybmi jemne masírujte 1-2 minúty. Vyberte si olej podľa preferencií Vašej pleti. Pre suchú pokožku dobre poslúži jojobový, mandľový, arganový, kokosový alebo borákový olej. Výborné budú aj oleje zo semien ovocia ako: malinový, jahodový, tekvicový alebo slivkový.

  Môžete použiť aj hotovú zmes olejov – vo forme tekutiny alebo masla, alebo použiť olej, ktorý máte prichystaný na ďalšie ošetrujúce fázy starostlivosti o pleť.

  Tak čo, sú už nečistoty na tvári rozpustené? Ak áno, máme dve možnosti:

  Prvá: Navlhčite si ruky teplou vodou a pokračujte v masírovaní, aby olej jemne emulgoval a vytvoril na pokožke ľahkú emulziu. Nakoniec pleť opláchnite vlažnou vodou.

  Druhá metóda bude fungovať najmä pre ľudí, ktorí nosia silnejší make-up alebo niekoľkokrát denne aplikujú SPF prípravky: pre jemné odstránenie zvyškov oleja spolu s nečistotami použite uterák alebo mušelínovú handričku namočenú v teplej vode. Na trhu sú dostupné aj príjemné oleje s emulgačnými látkami, ktoré pri kontakte s vodou premenia olej na jemnú, ľahko zmývateľnú penu.

  Krok 2: Čistenie pleti na báze vody

  Po tom, ako ste si pleť odlíčili, resp. vyčistili ju olejom, pristúpime k druhej fáze, teda k „správnemu umývaniu“. Tento krok je navrhnutý tak, aby dôkladne odstránil zvyšky odličovacieho oleja, nečistoty a odumreté kožné bunky a aby pleť pripravil na ďalšie kroky starostlivosti. Najlepšou možnosťou ako sa zbaviť všetkých pozostatkov po fáze odličovania bude použiť jemné čistiace mlieko, gél alebo krémovú penu, ktorá bude vhodná pre suchú pokožku.

  Ako na to? Malé množstvo čistiaceho prípravku naneste na vlhkú pokožku a niekoľko minút jemne masírujte tvár, pričom sa zamerajte na problémové partie – okolie nosa, bradu, obočie. Pamätajte na líniu vlasov aj na bradu a krk – veď aj na tieto partie nanášame ošetrujúcu a odličovaciu kozmetiku. Pri umývaní sa vyhnite silnému treniu, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Následne pokožku opláchnite vlažnou vodou a prípravok dôkladne odstráňte.

  Najlepšie produkty pre dvojstupňové čistenie suchej pokožky

  Dvojstupňové čistenie je pre suchý typ pleti efektívna metóda, ktorá zaisťuje dôkladné vyčistenie pleti a zároveň zachovanie jej prirodzenej hydratácie. Nezabúdajte, že pravidelné čistenie je kľúčové, ale nepreháňajte to, aby ste nenarušili prirodzenú rovnováhu pokožky a nezničili jej hydrolipidovú bariéru. Prispôsobte svoju ošetrujúcu rutinu individuálnym potrebám Vašej pokožky a užívajte si zdravú a hydratovanú pleť po dlhú dobu.

  Odporúčané odličovacie oleje na odstraňovanie make-upu:

  Odporúčané odličovacie maslá/balzamy

  Odporúčané čistiace gély pre druhú fázu čistenia

  Odporúčané čistiace peny pre druhú fázu čistenia:

  Pleť je čistá… a čo ďalej?

  Máte po očistení pleti odličovacou a čistiacou kozmetikou pocit pnutia a trápi Vás suchá pokožka? V takom prípade, je čas prejsť na ďalšie ošetrujúce kroky, ktoré na pleť pôsobia blahodarne, a ktoré prispejú k posilneniu jej lipidovej bariéry. Použite tonikum alebo hydrolát, ktorý obnoví správne pH pokožky. Táto kozmetika zároveň upokojuje podráždenia a pripravuje pokožku na ďalšie kroky starostlivosti. Ak Vaša pleť potrebuje práve toto – dočistite ju vatovým tampónom namočeným vo vhodnom toniku alebo hydroláte. Lepšou metódou, pre jemnú pokožku a zachovanie jej prirodzeného prostredia, bude použitie pleťovej esencie alebo hmly v spreji – jednoducho nastriekajte prípravok na tvár, alebo trochu prípravku aplikujte do dlane a následne jemne vklepte do pokožky.

  A ak máte akékoľvek otázky, týkajúce sa výberu a používania správnej kozmetiky, naše kozmetologičky Vám rady pomôžu – môžete ich kontaktovať prostredníctvom nášho kozmetologického formulára, alebo nám napísať na instagramefacebooku či zavolať na telefónne číslo +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments