Starostlivosť o mastnú pleť – základy starostlivosti

0 0 6 min
Starostlivosť o mastnú pleť – základy starostlivosti
Starostlivosť o pleť
0 0 6 min

Obsah

  Mastná pokožka patrí medzi častý, no pomerne dobre zvládnuteľný kožný problém. Ak bojujete s mastnou pleťou, tento článok je presne pre Vás. Mastná pleť sa môže zdať náročná na starostlivosť, no so správnymi technikami a prípravkami môžete dosiahnuť zdravý a žiarivý vzhľad. Poďme sa pozrieť na to, ako sa správne a efektívne starať o mastnú pleť.

  Aká je mastná pleť?

  Začnime tým, že pochopíme, čo je mastná pleť a prečo si vyžaduje osobitnú pozornosť. Mastná pleť je charakteristická nadmernou produkciou mazu mazovými žľazami. Kožný maz je prírodné „mazivo” alebo olej produkovaný pokožkou, ktorý ju pomáha udržiavať hydratovanú a chráni ju pred škodlivými vonkajšími faktormi – jeho nadbytok však môže viesť k permanentne lesklej a mastnej pleti, upchatým pórom a akné.

  To, že pokožka produkuje viac mazu však nie je jediná príčina mastnej pleti. Existuje aj mnoho iných faktorov, ktoré môžu prispieť k tomu, že sa pokožka mastí vo väčšej miere. Genetika zohráva významnú úlohu – ak majú Vaši rodičia mastnú pleť, je pravdepodobnejšie, že tento typ pleti budete mať aj Vy. Ďalším dôležitým faktorom sú hormóny. Hormonálne zmeny, najmä počas puberty, tehotenstva alebo menopauzy, môžu ovplyvniť a zvýšiť produkciu kožného mazu. Stres a strava tiež ovplyvňujú stav pokožky – napríklad potraviny s vysokým glykemickým indexom či mliečne výrobky môžu problémy s mastnou pokožkou ešte zhoršiť, rovnako ako stres, ktorý negatívne vplýva na akné či nedokonalosti pleti.

  Napriek mnohým výzvam, ktoré sú spojené so starostlivosťou o mastnú pleť, prináša aj svoje výhody. Prírodné oleje vytvárajú ochrannú bariéru, ktorá pomáha znižovať riziko podráždenia pokožky a infekcie. Navyše ľudia s mastnou pokožkou majú často menej viditeľné vrásky a známky starnutia a sú odolnejší voči dráždivým látkam ako ľudia so suchou pokožkou.

  Ako identifikovať mastnú pleť?

  Mastná pleť sa najčastejšie prejavuje už na pohľad ako lesklá pleť, najmä v T zóne (čelo, nos, brada). Môžete si všimnúť aj rozšírené póry, sklon k akné a čiernym bodkám, či iným nedokonalostiam pleti.

  Denná starostlivosť o mastnú pleť

  Mastná pleť môže byť výzvou, no správna starostlivosť dokáže zázraky. Kľúčová je každodenná rutinná starostlivosti – práve vďaka nej dokážete kontrolovať prebytočný kožný maz, predchádzať kožným problémom a celkovo zlepšiť vzhľad a stav pleti. Tu je niekoľko dôležitých krokov, ktoré Vám pomôžu starať sa o Vašu mastnú pleť svedomito a správne:

  1. Odlíčenie a čistenie

  Prvým a najdôležitejším krokom v starostlivosti o mastnú pleť je každodenné čistenie. Tento proces by mal prebiehať v dvoch fázach, ktoré zahŕňajú odlíčenie a následné čistenie pleti. Pre odlíčenie používajte odličovacie prípravky špeciálne určené pre mastnú pleť, ktoré odstraňujú zvyšky ošetrujúcej kozmetiky a make-up. Ako sami vidíte, už v prvom kroku starostlivosti o mastnú pleť jej dokážeme poskytnúť vhodnú starostlivosť a ošetrenie. V druhom kroku – v samotnom čistení pleti, používajte jemné, ale účinné čistiace prostriedky, ktoré odstraňujú prebytočný maz bez toho, aby pokožku vysušili. Výborne sa osvedčí napr. čistiaci gél, pena či emulzia s kyselinou salicylovou alebo ílom, ktoré Vám pomôžu hĺbkovo vyčistiť póry a kontrolovať lesk a mastnotu. Čistite si tvár dvakrát denne – ráno a večer.

  2. Tonizácia

  Po dôkladnom vyčistení pleti použite tonikum. Toniká pomáhajú obnoviť prirodzené pH pokožky, redukujú výskyt pórov a dodatočne čistia pleť od mazu a nečistôt. Voľte toniká bez obsahu alkoholu, ktoré nevysušujú pokožku, ale obsahujú zložky regulujúce tvorbu mazu, ako je kyselina hyalurónová alebo mnohé rastlinné extrakty.

  3. Hydratácia

  Ide o veľmi dôležitý krok, ktorý by ste nemali ignorovať ani v prípade, že máte mastnú pleť. Hydratačné látky pomáhajú udržiavať rovnováhu pokožky a zabraňujú nadmernej produkcii kožného mazu. Vyberte si ľahké receptúry – krémy alebo gély na vodnej báze, ktoré hydratujú pokožku bez toho, aby ju zaťažovali. Vyhnite sa ťažkým krémom s príliš hutnou a bohatou konzistenciou, ktoré môžu upchávať póry.

  4. Ochrana pred slnkom

  Ochrana pred UV žiarením je nevyhnutná, aby sme predišli poškodeniu pokožky, ktoré môže problémy s mastnou pleťou ešte zhoršiť. Používajte denné ľahké krémy s SPF 30 alebo vyšším, ktoré sú určené pre mastnú pleť a neupchávajú póry.

  Týždenná starostlivosť

  Okrem denného režimu a rutinnej starostlivosti o mastnú pleť je dôležité zaviesť aj pravidelné týždenné kúry, ktoré účinne pomôžu v starostlivosti o mastnú pleť. Peelingy, masky a séra sú základnými prvkami starostlivosti o zdravie a vzhľad mastnej pleti.

  Peelingy

  Pravidelná exfoliácia je kľúčom pre udržanie mastnej pleti v dobrom stave. Peeling pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky, uvoľňuje póry, redukuje čierne bodky a zabraňuje vzniku akné. Pre mastnú pleť budú najlepšie fungovať peelingy s AHA kyselinami napr. kyselina glykolová alebo BHA napr. kyselina salicylová, ktoré pôsobia ako na povrchu pokožky, tak aj vo vnútri pórov. Peeling pokožky odporúčame vykonávať 1-2 krát týždenne, no pamätajte, že to netreba preháňať, pretože nadmerná exfoliácia môže pokožku zbytočne podráždiť.

  Masky

  Pleťové masky sú skvelým spôsobom, ako hĺbkovo vyčistiť a osviežiť mastnú pleť. Obzvlášť prospešné budú tie na báze ílu, pretože absorbujú prebytočný maz a hĺbkovo čistia póry. Medzi ďalšie účinné zložky patrí aktívne uhlie, kyselina salicylová a síra. Masku aplikujte raz až dvakrát týždenne, nechajte na pokožke pôsobiť podľa odporúčaní výrobcu a následne dôkladne zmyte vlažnou vodou.

  Sérum

  Séra sú skvelým obohatením rutinnej starostlivosti, pretože pleti poskytujú koncentrované aktívne zložky. Na mastnú pleť výborne fungujú napr. séra s niacínamidom, ktoré regulujú tvorbu mazu, redukujú výskyt pórov a pôsobia protizápalovo. Medzi ďalšie prospešné zložky, ktoré fungujú na mastnú pleť patrí aj kyselina hyalurónová, ktorá hydratuje bez zaťaženia pokožky a antioxidanty, ako vitamín C na ochranu pokožky pred poškodením vplyvom faktorov vonkajšieho prostredia. Séra používajte každý deň alebo niekoľkokrát týždenne, v závislosti od individuálnych potrieb Vašej pleti.

  Prispôsobte starostlivosť svojim potrebám

  Na záver zhrnieme, že mastná pokožka je typická nadmernou produkciou kožného mazu a kľúčové pre jej správnu starostlivosť je jeho regulácia. V súčinnosti rôznych faktorov, ako je správna starostlivosť, vyvážená strava a vyhýbanie sa stresovým faktorom, môžete dospieť k vysnívanej pleti. Veríme, že sme Vám aspoň trošku priblížili túto tému a naviedli k tomu, ako sa správne starať o mastnú pleť. Pamätajte, že každá pokožka je iná a to, čo funguje na jeden typ pleti, nemusí fungovať na iný. Ak chcete prispôsobiť svoju starostlivosť Vášmu typu pleti, možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych produktov a až tak sa dostanete ku svojmu favoritovi. Nestrácajte však nádej a hľadajte to, čo funguje najlepšie – len tak zabezpečíte svojej mastnej pleti potrebnú a dokonalú starostlivosť.

  A pokiaľ potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk. Naše kozmetologičky Vám s výberom produktu na mieru pomôžu! A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagramefacebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments