Skincare rutina – každodenná starostlivosť o pleť krok za krokom

2 0 10 min
Skincare rutina – každodenná starostlivosť o pleť krok za krokom
Starostlivosť o pleť
2 0 10 min

Obsah

    Pre dosiahnutie zdravého vzhľadu, rozjasnenia a zjednotenia pleti bez nedokonalostí – napr. rôznych sfarbení, pigmentových škvŕn, začervenania, zväčšených mazových žliaz (pórov) či zápalových zmien, je veľmi dôležitá optimálna každodenná starostlivosť o pleť, správna kozmetika pre Váš typ pleti a samozrejme, dodržiavanie zdravého životného štýlu.

    Dokonalá kozmetická rutina môže pre každú z nás znamenať niečo iné. V našom klasickom a zaužívanom kolotoči sa totiž môžu objaviť ďalšie zložky, produkty a niekedy aj iné poradie aplikácie. Je to normálne, pretože starostlivosť sa líši v závislosti od typu Vašej pleti a od toho, či chcete dodržiavať minimalistickú alebo rozsiahlu rutinu. Existujú však určité základné štádiá každodennej starostlivosti, ako napríklad: umývanie pokožky tváre, hydratácia, exfoliácia a ochrana pred slnkom. V tomto článku Vám predstavím základné, ale aj rozšírené verzie každodennej skincare rutiny.

    Ranná starostlivosť o pleť krok za krokom

    Správna ranná starostlivosť o tvár by mala zahŕňať nasledujúce kroky:

    Krok 1 – Čistenie pleti

    Čistenie pokožky tváre je jedným zo základov starostlivosti o akýkoľvek typ pleti. Zistite, ako ho vykonať správne, aby bolo čo najefektívnejšie a zároveň šetrné k Vašej pokožke.

    Čím a ako si umývať tvár?

    Ráno si začnite umývať tvár prípravkom ako je gél, pena alebo čistiaca emulzia. Vyberte si prípravok, ktorý obsahuje jemné čistiace prostriedky – pri správnom použití prípravok zaistí očistu, ale aj pocit pohodlia po umytí.

    Prvým krokom k vyčisteniu pokožky tváre sú… čisté ruky! Pred umytím tváre si ich dôkladne umyte. Potom vytlačte dávku obľúbeného produktu a rozotrite na obe ruky. Vykonajte dôkladnú, príjemnú masáž pokožky tváre na celú minútu – pamätajte na vlasovú líniu a kožné záhyby. Asi po minúte si pleť umyte veľkým množstvom vlažnej vody a utrite si tvár čistým uterákom.

    TIP kozmetológa: na každodenné umývanie tváre si nevyberajte prípravky s kyselinami alebo tie, ktoré regulujú činnosť mazových žliaz. Základný, denný čistiaci prípravok by mal pleť čistiť šetrne a jemne a zároveň ju nevysušovať a nedráždiť.

    Krok 2 – Tonizácia

    Dnes diskutujeme o základoch v starostlivosti pleť. Z tohto dôvodu Vám odporúčam po čistení používať toniká, ktoré okrem tonizačného účinku pôsobia aj hydratačne a sú to univerzálne produkty, ktoré môžete používať každé ráno a/alebo večer. Ak tonikum obsahuje atomizér, tvár si ním stačí nastriekať, alebo si dávku tonika naliať do rúk a do tváre vklepať končekmi prstov.

    Krok 3 – Aktívne zložky na celý deň

    Aké účinné látky sa na pleť oplatí aplikovať ráno? V prípade produktov, ktoré používate ráno, odporúčam, aby obsahovali antioxidanty. Poskytujú množstvo výhod – znižujú zápalovú reakciu pokožky a spomaľujú poškodenie, spôsobené UV žiarením a znečisťujúcimi látkami z prostredia. Sú to napríklad: vitamín B3, vitamín C, či resveratrol.

    Voliteľný krok – očný krém

    Ak máte radi rozsiahlu starostlivosť, môžete na oblasť okolo očí aplikovať dodatočne krém. Na pokožku v okolí očí bude pôsobiť spevňujúco a vyhladzujúco. Tento krok vykonajte po použití séra a ešte pred aplikáciou hydratačného krému, pričom malé množstvo očného krému vmasírujte krúživými pohybmi.

    Krok 4 – Hydratačný denný krém s SPF filtrom

    Táto fáza by mala byť posledným krokom v každodennej starostlivosti o pokožku tváre, krku a dekoltu.

    Dokonalý opaľovací krém má široký ochranný rozsah a má konzistenciu, ktorá sa ľahko rozotiera a vstrebáva. Optimálne množstvo produktu, ktoré by ste mali použiť, je dĺžka dvoch prstov Vašej ruky. Po nanesení SPF prípravku odporúčam počkať cca 20 minút, ak nosíte make-up, aby sa celá starostlivosť stihla vstrebať.

    Etapy večernej starostlivosti o pleť

    Celý deň prešiel a tak je čas vyčistiť si pleť od make-upu, SPF, prípravkov rannej starostlivosti, mazu a nečistôt, ktoré naša pleť nazbierala počas dňa. Večerná starostlivosť o pleť je o niečo pestrejšia, takže si ju poďme predstaviť!

    Krok 1 – Odlíčenie a čistenie tváre

    Na tento účel sa oplatí zaviesť dvojfázové čistenie pokožky. Vďaka odličovaciemu prípravku z prvej fázy odstránite väčšinu nečistôt a druhá fáza dokončí svojim hĺbkovým dočistením túto fázu na 100%.

    1. fáza čistenia: Odlíčenie pleti

    2. fáza čistenia: Čistenie pleti

    Použite prípravok na vodnej báze, napríklad čistiaci gél, penu alebo čistiacu emulziu. Môže to byť ten istý produkt, ktorý budete používať ráno (pozri môj krok 1, s pokynmi pre rannú starostlivosť). Masírujte pokožku krúživými pohybmi aspoň minútu a zmyte veľkým množstvom vlažnej vody.

    Krok 2 – Tonizácia a sérum na večer

    Ako tonikum môžete pokojne použiť rovnaký prípravok ako ráno. Čo sa však týka séra, môžeme zájsť do ešte silnejšej intenzity a pôsobenia. Kým spíte, Vaša pokožka sa najviac regeneruje. Oplatí sa to využiť a dodať jej ďalšiu posilňujúcu vzpruhu. Po tonizácii použite prípravok s revitalizačnými zložkami, ktoré posilňujú mikrobióm a ochrannú vrstvu pokožky. Oplatí sa zamerať aj na elastizujúce, vyhladzujúce a hydratačné zložky, ako sú peptidy, ceramidy, rastlinné extrakty, trehalóza či iné.

    Voliteľný krok – očný krém

    Večer môžete taktiež zopakovať krok z rána alebo si vyhradiť čas počas dňa, kedy si nanesiete očný krém. Otestujte si, ktorá možnosť je pre Vás najlepšia. Môžete vyskúšať rovnaký postup ako vyššie alebo si vybrať očný krém so zložkami, ktoré sa neodporúčajú pre rannú starostlivosť – čiže napr. kyseliny alebo retinoidy.

    Krok 3 – Hydratačný a vyživujúci nočný krém

    Aj keď má Vaše telo svoj vlastný prirodzený hydratačný systém pozostávajúci zo žliaz, ktoré vylučujú olej (alebo kožný maz), aby si udržali ochranný vrstvu proti nepriaznivým podmienkam prostredia a infekciám, väčšina z nás aj tak potrebuje dodatočnú hydratáciu po vystavovaní pokožky slnku, počasiu či agresívnym chemikáliám.

    Exfoliácia

    Mali by ste do starostlivosti o pleť zaviesť aj peeling pokožky tváre? Ak áno, ako často? Na prvú otázku bez váhania odpoviem: áno, peeling je dôležitý, ide o základný princíp starostlivosti o pleť. Pri druhej otázke je však odpoveď menej konkrétna, pretože závisí od citlivosti, typu pleti a samotného pôsobenia produktu. Keď sa zamyslím nad tým, čo je základom starostlivosti pre skincare rutinu, predstavím Vám produkty, ktoré budú fungovať pre väčšinu ľudí a zároveň budú:

    Ak chcete do svojej rutiny zaviesť aj exfoliačné kyseliny alebo enzýmy, urobte to postupne a pomaly. Dodržujte dobu pôsobenia produktov deklarovanú výrobcom.

    Aké je správne poradie nanášania kozmetiky?

    Používanie produktov starostlivosti o pleť v správnom poradí je veľmi dôležité – zaistí, že Vaša pleť bude môcť využívať zložky každého produktu a do pokožky preniknú všetky aktívne látky. Ak používate kozmetické prípravky v akomkoľvek poradí, ich receptúry môžu navzájom blokovať prienik účinných látok. Čo sa v takom prípade stane? Svojou starostlivosťou nedosiahnete najlepšie možné výsledky a niektoré z Vašich produktov budú úplne zbytočné.

    Pravidlom, ktoré je ľahko zapamätateľné, je nanášanie kozmetiky od najľahšej po najbohatšiu konzistenciu -> od tekutejšej po hustejšiu / krémovejšiu.

    Pamätajte, že pre cieľ starostlivosti o pleť je tiež dôležité umiestniť aktívne zložky čo najbližšie k pokožke (najprv). Napríklad, keď máte jeden produkt s obsahom antioxidantov (napr. vitamín C alebo niacínamid) a zároveň produkt, ktorý hydratuje a zadržiava vlhkosť v epiderme (napr. kyselina hyalurónová), oplatí sa najprv použiť ten s antioxidačnými zložkami a potom pridať hydratačný produkt, so zložením zadržiavajúcim vlhkosť.

    Nižšie nájdete konkrétne príklady poradia, v ktorom by ste mali používať produkty ako tonikum, sérum alebo krém. Zozbierala som ich na základe otázok, ktoré nám kladiete najčastejšie.

    Najprv sérum alebo krém?

    Dodržiavajte zásadu konzistencie produktov – najskôr naneste produkt s redšou konzistenciou, potom ten s väčšou. Najskôr teda aplikujte sérum, a keď sa do pokožky mierne vstrebe, naneste hydratačný krém alebo SPF krém (v závislosti od fázy dňa).

    Najprv tonikum alebo sérum?

    Ide o ťažší prípad, pretože závisí od konzistencie oboch produktov. Ak je tonikum na vodnej báze a je ľahké, odporúčam tonikum najskôr vklepať rukami a potom naniesť sérum. A ak máte vodnaté sérum s aktívnymi zložkami a hustejším, mliečnym tonikom, podľa mňa by bolo dobré, keby sa zložky z vodného séra objavili bližšie k pokožke tváre a následne by sa pridali hydratačné zložky z krémovejšieho tonika.

    Musím na sérum naniesť krém?

    Podľa potreby. Ak má sérum bohaté zloženie a obsahuje aktívne látky prispôsobené typu pleti, ale aj hydratačné látky, aby pleť nebola vysušená, večernú starostlivosť môžete zavŕšiť rovno sérom. Táto situácia najčastejšie nastáva, keď hovoríme o kyselinových sérach alebo retinoidoch. Potom, v závislosti od typu pokožky a jej citlivosti nie je potrebné nanášať krém. Tohto režimu sa však nemusíte striktne držať – pozorujte, či stačí samotné sérum, či nie je cítiť nedostatok hydratácie alebo pnutia. Ak áno, potom sa v takejto situácii oplatí siahnuť po kréme.

    Po akom čase naniesť po sére krém?

    Ak sa rozhodnete, že krémom Vaša starostlivosť končí, oplatí sa venovať pozornosť časovému rozmedziu, ktorú používate medzi sérom a krémom. Dám Vám niekoľko možných alternatív:

    Rutina starostlivosti o pleť – čomu sa v starostlivosti o pleť radšej vyhnúť?

    Ako kozmetologička sa pri svojej každodennej práci najčastejšie stretávam s týmito chybami a nesprávnymi návykmi v používaní kozmetiky. Oboznámte sa s nimi a odstráňte ich, ak sa ich dopúšťate. 🙂

    Dúfam, že tento príspevok rozptýlil niektoré z Vašich pochybností. Ako už viete, každý z nás má trochu inú rutinu starostlivosti o pleť, ktorá sa líši najmä množstvom použitej kozmetiky, účinnými látkami a frekvenciou jednotlivých fáz starostlivosti. Bez ohľadu na to, či oceňujete minimalizmus alebo máte radi viaceré etapy starostlivosti o pleť, vyššie uvedené pravidlá sú univerzálne pre každého z nás.

    Pozrite sa, ktorú kozmetiku pre starostlivosť o tvár odporúčajú naši kozmetológovia😊!

    A ak chcete vyskúšať individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodnej kozmetiky nielen v oblasti skincare a každodennej rutiny, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk. Naše kozmetologičky Vám s výberom produktov na mieru pomôžu! A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagramefacebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

    skincare-rutina-kazdodenna-starostlivost-o-plet-krok-za-krokom

    Autor

    Kasia Grzelak

    Profil ansehen

    Ahoj, volám sa Kasia a som kozmetologička s dlhoročnou praxou. V Cosibelle poskytujem poradenstvo v oblasti starostlivosti o pleť, zostavujem konkrétne postupy v starostlivosti o pleť a riešim Vaše každodenné pochybnosti a dilemy s používaním, či výberom správnej kozmetiky. Zastávam názor, že k starostlivosti o pleť je potrebné pristupovať komplexne – na stav našej pleti má vplyv nielen kozmetika, ale aj náš životný štýl, to, ako zvládame stres a či vôbec vieme odpočívať. Svojim písaním Vám chcem sprostredkovať informácie aj o tom, aký dôležitý je príve individuálny prístup a ako porozumieť potrebám svojej pleti. Sama mám pomerne problematickú, zmiešanú a citlivú pleť, takže mnohé rady odovzdávam priamo z vlastnej skúsenosti. :-) Kozmetika, získavanie nových poznatkov a ich šírenie v čo najväčšej miere, sú mojou veľkou vášňou a aj preto ma tvorba článkov na blog tak veľmi baví.

    Páčil sa Vám tento článok?

    Páči sa mi 2
    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments