Peptidy v starostlivosti o pleť. Čo sú peptidy a v akej kozmetike ich nájdeme?

0 0 6 min
Peptidy v starostlivosti o pleť. Čo sú peptidy a v akej kozmetike ich nájdeme?
Účinné zložky
0 0 6 min

Obsah

  Peptidy v kozmetike – čo o nich potrebujete vedieť?

  Za posledné roky stále častejšie počúvame o peptidoch používaných v kozmetike a tie zažívajú svoj skutočný „boom“. Možnosti ich využitia sa zdajú byť takmer neobmedzené, napriek tomu však skutočná účinnosť používania peptidov v kozmetike stále vyvoláva množstvo otázok. Väčšina z mnohých druhov peptidov totiž nesie trochu záhadné a nepoznané názvy, ktoré toho na prvé počutie veľa neprezradia a aj tým prispievajú k miere nedôvery. Ak by ste teda chceli do problematiky preniknúť hlbšie a zistiť, aké vlastnosti tieto zložky skrývajú, pozývam Vás na užitočné čítanie tohoto blogu. Budem sa snažiť Vám o peptidoch vysvetliť čo najviac, aj keď téma je to naozaj veľmi široká a rozsiahla!

  Peptidy – čo presne sú?

  Z chemického hľadiska ide o zlúčeniny, ktoré sú tvorené aminokyselinami spojenými peptidovou väzbou. Dve takto spojené aminokyseliny tvoria dipeptid, ak je takto spojených viac aminokyselín, ide o oligopeptidy alebo polypeptidy. Pri viac ako 100 reťazcoch aminokyselín už hovoríme o bielkovinách. Pre zjednodušenie teda môžeme peptidy považovať za tzv. „miniproteíny“.
  V závislosti od veľkosti molekuly a usporiadania aminokyselín v reťazci je možné získať peptid so špecifickými vlastnosťami a funkciami. Pre lepšiu predstavu, štruktúry peptidov sa niekedy prirovnávajú ku korálkam na retiazke – každá korálka je jedna aminokyselina. Takýchto farebných korálok môže byť veľké množstvo kombinácií, z ktorých každá má trochu iné účinky 🙂

  Aké rôzne typy peptidov nájdeme v kozmetike?

  Peptidy môžeme rozdeliť podľa mechanizmu ich účinku na:

  signálne peptidy

  Stimulujú produkciu rôznych zložiek v pokožke, napr. tvorbu kolagénu a elastínu, čím prispievajú k spevneniu pleti a redukcii vrások. Práve kolagén a elastín sú kľúčové pri spomalení starnutia pleti.

  Inhibičné neurotransmitery (neuropeptidy) alebo enzýmy

  Pôsobia napríklad na uvoľnenie svalov zodpovedných za tvorbu mimických vrások, čo je mechanizmus, ktorý podrobnejšie v tomto príspevku vysvetlím neskôr.

  Transportné peptidy

  Majú schopnosť viazať a transportovať prvky, ako je meď a umožňujú príjem týchto prvkov bunkami.

  Ako peptidy fungujú a pracujú?

  Vďaka bohatej rozmanitosti štruktúr peptidov je možné dosiahnuť mnoho rôznych aktivít a teda aj rôznych účinkov. Správne poradie aminokyselín v peptidoch im umožňuje verne napodobniť mechanizmus pôsobenia a účinky, ktoré majú ich prírodné náprotivky, preto sa im hovorí „biomimetické”. Väčšina z nich funguje tak, že prenáša signály do bunky prostredníctvom príslušného receptora. To viac-menej znamená, že konkrétnym bunkám oznamujú, čo majú samy robiť.

  Zásadný vplyv na funkciu, účinok a selektivitu peptidov majú signálne sekvencie, vďaka ktorým má peptid afinitu k príslušnému receptoru a zapadá do neho ako „kľúč do zámku“. Existujú peptidy, ktoré znižujú výskyt vrások, pôsobia proti starnutiu alebo zosvetľujú mikropigmentové škvrny. Iné potláčajú zápaly, podporujú hojenie, majú antibakteriálne účinky a dokonca urýchľujú rast vlasov. Ako vidíte, škála možností a mechanizmus fungovania peptidov sú skutočne široké, ale pokúsim sa vysvetliť aspoň najobľúbenejšie princípy pôsobenia peptidov, ktoré sa v kozmetike používajú s najväčšou obľubou.

  Jedným z najobľúbenejších účinkov peptidov je svalová relaxácia. Funguje na podobnom princípe ako botulotoxín, preto sa o nich hovorí ako o peptidoch „podobných botoxu“, aj keď to je samozrejme dosť prehnané tvrdenie :-). Teoreticky majú schopnosť redukovať výskyt mimických vrások, ktoré sú spôsobené častým sťahovaním určitých tvárových svalov. Tie sa sťahujú pod vplyvom acetylcholínu, takže prerušením a blokovaním jeho vylučovania alebo prívodu k receptorom je možné tento mechanizmus potlačiť.

  Medzi takéto peptidy patria napríklad:

  Príkladom trochu odlišného mechanizmu môže byť pôsobenie peptidov medi. Z technického hľadiska, ide o peptidy – prenášače, čo znamená, že môžu pomáhať transportovať rôzne zložky, napríklad meď, ktorá pomáha zlepšovať hojenie drobných rán stimuláciou opravných mechanizmov. Tieto peptidy sa v tele vyskytujú prirodzene a ich množstvo sa s vekom znižuje.

  Meďnaté peptidy taktiež dodávajú pokožke jemnosť a hladkosť a pomáhajú minimalizovať výskyt jemných liniek a vrások. Nachádzajú sa aj v prípravkoch, ktoré stimulujú rast vlasov.

  Pod akými názvami nájdete ďalšie peptidy?

  V zloženiach prípravkov nájdete názvy ako:

  Vlastnosti peptidov:

  V závislosti od typu môžu mať peptidy rôzne účinky. Najčastejšie sa však používajú v kozmetike, ktorá zabezpečuje redukciu vrások a anti-aging efekt.

  TOP vlastnosti a účinky peptidov:

  Peptidy – pre koho sú vhodné?

  Kozmetika s peptidmi je určená predovšetkým pre zrelú pleť s viditeľnými známkami starnutia alebo pre tých, ktorí chcú tento proces preventívne oddialiť, a taktiež pre dehydratovanú pleť, ktorá má nedostatok vody v pokožke. Ich pravidelné používanie zlepšuje hydratáciu a pevnosť pleti, čo poteší aj tých, ktorí majú rozšírené „póry“, pretože čím je pleť pevnejšia, tým menej je vidieť vývody mazových žliaz – póry. Prípravky s peptidmi sú veľmi dobre znášané aj osobami s citlivou pleťou.

  Komu budú teda peptidy vyhovovať najviac?

  Ešte jedna malá rada pre tých, ktorí chcú zaradiť peptidy do svojej starostlivosti o pleť – nezabudnite, že peptidy sa nesmú používať pri veľmi nízkom pH, pretože môžu stratiť svoje vlastnosti. Najlepšie je teda nekombinovať peptidy s kyselinami a vitamínom C vo forme kyseliny askorbovej (ak má prípravok nízke pH) v rámci jednej rutinnej starostlivosti o pleť a neaplikovať tieto prípravky bezprostredne za sebou. Nie je však problém používať peptidy napríklad ráno a kyseliny večer 🙂

  Prečo je okolo peptidov toľko otázok?

  Účinok mnohých peptidov bol preukázaný, ale bohužiaľ často iba „in vitro” – na úrovni bunkových kultúr. Počet štúdií, ktoré možno priamo preniesť na živého človeka, je stále veľmi obmedzený a metódy ich vykonávania často zostávajú veľmi nedostatočné. Niekedy sa štúdie vykonávajú s veľmi vysokými koncentráciami peptidov, ktoré sú výrazne vyššie ako koncentrácie používané v kozmetike. Okrem toho existuje množstvo nedorozumení ohľadom mechanizmov účinku peptidov a tiež marketingových nepresností. Problematická je aj trvanlivosť peptidov a ich priepustnosť.

  Aj napriek tomu tieto zložky získavajú na popularite a kozmetické prípravky s peptidmi sa neustále zdokonaľujú, napríklad zapuzdrením peptidov do rôznych prenášačov alebo pripojením mastných reťazcov, aby sa zlepšila ich stabilita a penetrácia do bunky. Určite sa oplatí sledovať pokroky a novinky o týchto zaujímavých zložkách, pretože majú veľký potenciál a vďaka tak širokému spektru použitia by mohli byť odpoveďou na množstvo kožných problémov.

  5 NAJLEPŠÍCH KOZMETICKÝCH PRÍPRAVKOV S PEPTIDMI

  Pokiaľ Vás láka kozmetika s peptidmi a chceli by ste ju vyskúšať na vlastnej koži, pripravila som pre Vás niekoľko zaujímavých TIPOV. Najbežnejšou kategóriou kozmetiky s týmito zložkami sú peptidové séra s vodnatou alebo gélovou konzistenciou, pretože peptidy sú v týchto prípravkoch rozpustné vo vode, do ktorej sa aj najlepšie vnášajú. Príležitostne sa môžeme stretnúť aj s emulznými produktmi, ktoré riešia potreby pleti náchylnejšej na dehydratáciu. Osobitnú zmienku si podľa môjho názoru zaslúži kozmetika s peptidmi medi aj z vizuálneho hľadiska – obvykle má veľmi originálne nevädzovo – modré sfarbenie, ktoré aplikáciu ešte spríjemňuje. Priznám sa, že som bola k účinkom peptidov z vyššie uvedených dôvodov skeptická, ale niektoré výrobky ma skutočne pozitívne prekvapili. Dosť bolo teórie, poďme ku konkrétnej kozmetike s týmito zaujímavými zložkami. Užite si ju!

  Niod – Copper Amino Isolate Serum 3 1:1 – Sérum proti vráskam s tripeptidom medi

  Pozrime sa na toto peptidové sérum s tripeptidom medi, ktoré na mňa zapôsobilo najviac. Okrem toho obsahuje aj ďalšie peptidy, ktoré posilňujú účinok stimulujúci syntézu kolagénu (Tripeptid-29, Acetyl Tetrapeptide-2 a Trifluoroacetyl Tripeptide-2) a spolu s kyselinou hyalurónovou, ktorá účinne hydratuje, zabezpečujú pleti skutočne dôkladnú starostlivosť. Aktuálne ide už o tretiu verziu tohto séra – predchádzajúce obsahovali 2 fľaštičky, ktorých obsah bolo potrebné zmiešať, aby sa sérum aktivovalo. Aktuálne je toto peptidové sérum o niečo menšie a už obsahuje aktivované medené peptidy, ktoré sú pripravené na použitie. Pomer ingrediencií je 1:1, odkiaľ pochádza aj názov produktu 🙂

  Peptidy medi sa prirodzene nachádzajú aj v pokožke, kde podporujú hojenie, syntézu kolagénu a protizápalové účinky. Sérum značky NIOD sa zameriava na prejavy starnutia pleti, nerovnomerný tón a textúru pleti a efektívne znižuje viditeľnosť rozšírených „pórov“. Má intenzívnu modrú farbu a typickú vodnatú konzistenciu, ktorá osloví aj mastnú pleť.

  The Ordinary – Buffet + Copper Peptides 1%– Multi-Technology Peptide Serum - Pleťové sérum s peptidmi

  The Ordinary – Buffet + Copper Peptides 1%– Multi-Technology Peptide Serum – Pleťové sérum s peptidmi

  Skutočné bohatstvo peptidov v jednej fľaštičke – meďnaté peptidyMatrixyl 3000, Matrixyl synthe’6, peptid SYN-AKE, komplex peptidov Relistase, ARGIRELOX a probiotický komplex, doplnené o rôzne formy kyseliny hyalurónovej pre udržanie správnej úrovne hydratácie. Neznie to lákavo? Prípravok skvele pôsobí aj v prípade zrelej pleti a pleti so sklonom k vysúšaniu.

  NIOD - RE: Pigment - Sérum proti sfarbeniam pleti

  NIOD – RE: Pigment – Sérum proti sfarbeniam pleti

  Produkt s peptidmi pre intenzívnu redukciu sfarbení, ktoré sú stále dierou na trhu. Obsahuje nízkomolekulárne aj lipozómové peptidy, vďaka čomu je ich prienik a stabilita oveľa lepšia. Sérum je určené pre ľudí s prejavmi zafarbenia pleti, pre tých, ktorí chcú škrvny a fľaky na pleti zosvetliť, ako aj pre tých, ktorí sa s nežiadúcimi pigmentovými škvrnami vyrovnali, ale obávajú sa ich recidívy. Sérum je vodnaté, pleť nezaťažuje, no vôňa neosloví každého (práve v tom, je bohužiaľ čaro peptidov).

  Numbuzin – No.9 – Secret Firming Serum – Spevňujúce sérum s peptidmi a kyselinou hyalurónovou

  Peptidové sérum, ktoré má mliečnu, krémovú konzistenciu, no pleť nijako nezaťažuje! Má úžasné spevňujúce vlastnosti, pretože obsahuje peptidy a adenozín, ktoré ovplyvňujú elasticitu pokožky! Peptidy v tomto produkte úžasne redukujú mimické vrásky, zlepšujú ovál tváre tým, že napínajú a spevňujú pleť, podporujú syntézu kolagénu a zlepšujú stav nielen zrelej pleti 🙂 Okrem peptidov tento produkt obsahuje zložky, ako napr. kyselinu hyalurónovú, ktorá má na pleť cenné hydratačné vlastnosti. Vďaka tomu je sérum ideálne pre všetky typy pleti – suchú, zrelú a mastnú pleť, ktorá vyžaduje hydratáciu bez pocitu mastnoty a zaťažovania. Vyskúšajte tento skvelý peptidový prípravok a tešte sa zo zdravej a napnutej pokožky!

  Basiclab - Esteticus - Hydratácia a spevnenie - Očné sérum proti vráskam

  Basiclab – Esteticus – Hydratácia a spevnenie – Očné sérum proti vráskam

  Tentokrát sa zoznámte s peptidovým prípravkom na oči, ktorý si obľúbilo mnoho zákazníkov bojujúcich s prvými známkami starnutia. Tie sú bohužiaľ najrýchlejšie viditeľné na tenkej a jemnej pokožke práve v okolí očí. Obsahuje peptid Acetyl Hexapeptid-8 (alebo ak chcete Argirelin), čo je zástupca z kategórie „botox like”, alebo prírodných prípravkov s účinkom botoxu. Sérum má gélovú konzistenciu a jeho pôsobenie je zamerané predovšetkým na hydratáciu, vyhladenie a redukciu mimických vrások. Pridaný kofeín stimuluje mikrocirkuláciu okolo očí, čo iste ocenia tí, ktorí majú sklony k opuchom a kruhom pod očami. Pokiaľ Vám Váš očný krém neprináša poriadny „WOW” efekt a radi by ste starostlivosť o očné okolie posunuli na vyšší level, toto sérum rozhodne stojí za Vašu pozornosť.

  Dúfam, že som Vám tému stále tajomných peptidov trochu priblížila a už Vám nie je taká neznáma. Napriek tomu si myslím, že stojí za to dať týmto zložkám šancu a vyskúšať ich na vlastnej pokožke – možno sa z nich stanú nenahraditeľné súčasti Vašej rutinnej starostlivosti o pleť! Pokiaľ už badáte príznaky starnutia, chceli by ste redukovať viditeľnosť „pórov” alebo je Vašim problémom hyperpigmentácia a z nejakého dôvodu nechcete alebo nemôžete do svojej starostlivosti o pleť zaradiť retinoidy alebo kyseliny, potom sú pre Vás peptidy veľmi zaujímavou alternatívou! A pokiaľ potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk.

  A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom facebookuinstagrame alebo telefónnom čísle + 421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments