Čistenie mastnej pleti


Tento text prečítate za 10 minút.

Čistenie mastnej pleti

Čistenie mastnej pleti małe

Aj Vás trápi mastný typ pleti? Mastná pleť sa vyznačuje nadmernou aktivitou mazových žliaz. Nadmerná produkcia kožného mazu však nie je len kozmetickou chybou pleti – nesprávna starostlivosť o pleť môže viesť k upchávaniu pórov, akné a ďalším nedokonalostiam pleti.

Pri mastnej pleti je najdôležitejšie normalizovať a regulovať nadmernú sekréciu kožného mazu a zabrániť tak tvorbe nedokonalostí. Pri nesprávnej starostlivosti môžu tieto zmeny zájsť ešte ďalej a potom sa mastná pleť mení na aknóznu: zvyšuje sa viditeľnosť pórov a objavujú sa čierne bodky, bakteriálne akné či vyrážky.

Normalizácia sekrécie kožného mazu však nemôže byť príliš drastická a rozhodne by nemala byť chápaná ako nadmerné vysušovanie pleti.

Dôkladné a hĺbkové čistenie pokožky by malo byť kľúčovým krokom vo Vašej každodennej starostlivosti o mastnú pleť, tiež pre redukciu mastnoty, minimalizáciu vzhľadu pórov a udržanie Vašej pleti zdravej a žiarivej.

V tomto článku Vám prinášame zopár užitočných rád a tipov pre mastnú pleť. Mohlo by Vás zaujímať aké zložky sú prospešné, alebo naopak nevhodné, či metódy a jednotlivé kroky kompletnej starostlivosti o mastný typ pleti.

Aké zložky sú vhodné pre starostlivosť o mastnú pleť?

Pri výbere kozmetiky stojí za to venovať pozornosť zložkám, ktoré pomôžu pokožku správne čistiť a znížiť sekréciu kožného mazu. Čistenie mastnej pleti sa oplatí podporovať nasledujúcimi zložkami:
 • niacínamid (vitamín B3): reguluje tvorbu kožného mazu, znižuje výskyt pórov a upokojuje zápaly. Pomáha pri vyhladení a tiež pri zjednotení tónu pleti. Niacínamid je veľmi populárny v kórejskej kozmetike.
 • pupočník ázijský (Centella asiatica): pre svoje silné protizápalové a antibakteriálne vlastnosti sa s úspechom používa v prípravkoch pre zmiešanú, mastnú a problematickú pleť. Skvele poslúži aj pri kúrach proti akné taktiež na regeneráciu a hydratáciu pleti po rôznych ošetreniach.
 • retinol/retinal: najúčinnejšia a doposiaľ najlepšie preskúmaná omladzujúca aktívna zložka. Výborne funguje pri vyhladení vrások, spevnení či rozjasnení sfarbení pokožky. Stará sa o pleť s nadmernou tvorbou kožného mazu a redukuje akné a nedokonalosti.
 • íly (zelený, biely, červený, ružový): majú čistiace a zmatňujúce vlastnosti. Vzhľadom na to, že dokonale absorbujú prebytočný maz, sú často používané ako prísada do čistiacich prípravkov a masiek.
 • AHA kyseliny: do tejto skupiny patria: kyselina mandľová, kyselina mliečna, kyselina šikimová, kyselina glykolová, kyselina vínna. Pokiaľ ide o čistenie mastnej pleti, pravidelná exfoliácia je nevyhnutná. Okrem toho, že povrch pleti peelingujú, pôsobia proti vráskam, majú aj antibakteriálny a rozjasňujúci efekt.
 • kyselina salicylová: má silné protizápalové, antibakteriálne a keratolytické vlastnosti, vďaka ktorým uvoľňuje póry, odstraňuje odumreté kožné bunky a redukuje akné. Kyselina salicylová sa používa predovšetkým v prípravkoch, ktoré redukujú akné.
 • tea tree olej: je prírodná antibakteriálna zložka s protizápalovými vlastnosťami, pomáha udržiavať rovnováhu kožnej mikroflóry. Používa sa ako prídavok do kozmetiky a samotný olej je možné použiť aj lokálne.
 • zinok: redukuje tvorbu kožného mazu, urýchľuje hojenie zápalov. Kozmetika so zinkom má antibakteriálne vlastnosti, zabraňuje tvorbe akné a aj urýchľuje jeho hojenie.
 • vitamín C: silný antioxidant, ktorý zosvetľuje zafarbenie, stimuluje tvorbu kolagénu a zlepšuje celkový vzhľad pleti. Pre mastnú pleť funguje skvele, pretože pomáha regulovať tvorbu kožného mazu.

Čo je pri čistení mastnej pleti nevhodné?

 • produkty ktoré obsahujú alkohol: konkrétne jeden typ: Alcohol denat (existujú aj mastné alkoholy s hydratačným účinkom). Tento má však vysušujúci účinok, čo u mastnej pleti vedie k zvýšenej produkcii kožného mazu ako obrannej reakcii pleti.
 • mydlá so silným vysušujúcim účinkom: ich používanie môže viesť k vysušeniu pokožky a v dôsledku toho k nadmernej tvorbe kožného mazu. Lepšie sú jemné umývacie gély alebo peny vyrobené špeciálne pre mastnú pleť.
 • mechanické peelingy: príliš silné trenie, najmä počas čistenia, môže viesť k podráždeniu a zvýšenej produkcii kožného mazu v reakcii na poškodenie pokožky. Používanie mechanických peelingov môže taktiež zaniesť baktérie na povrch kože a viesť k zápalom.
 • niektoré oleje: ako napríklad kokosový olej, pšeničný, marhuľový či palmový olej. Každá pleť je iná a každá môže byť "upchatá" inými zložkami kozmetiky, ale tieto oleje vykazujú najväčší sklon ku komedogenite - jednoducho nemajú rady mastnú pleť.
 • nadmerné čistenie: pravidelné čistenie je vhodné a pre mastnú pleť kľúčové, ale príliš časté umývanie tváre, najmä umývanie prípravkami so silnými čistiacimi vlastnosťami, vedie k zbytočnej stimulácii mazových žliaz. Tvár stačí pravidelne čistiť dvakrát denne: ráno a večer.
 • časté dotýkanie sa pleti: Je dôležité sa tohto zlozvyku zbaviť, pretože prispieva k prenosu nečistôt a baktérií na pokožku, čo môže viesť k upchávaniu pórov a akné. Dotýkajte sa tváre iba čistými rukami alebo obrúskami či vatovými tampónmi. Nadmerný lesk je možné vyrovnať použitím vrstvy zmatňujúceho papiera, ktorý zmatní povrch pokožky.

Fázy čistenia mastnej pleti

Ako dôkladne vyčistiť mastnú pleť a ako zabrániť jej nadmernému masteniu? Máme pre Vás niekoľko krokov, ale nie všetky je nutné robiť každý deň. Robte ich podľa aktuálnych potrieb Vašej pleti :-)

Dôkladné umývanie

Mastná pleť vyžaduje čistenie dvakrát denne – ráno a večer. Pokiaľ nosíte make-up a používate opaľovací krém (dúfame, že určite používate!), najprv si vyčistite tvár olejom, pleťovou vodou, pleťovým mliekom – akýmkoľvek odličovacím a tzv. "predčistiacim" prípravkom s ľahkou textúrou.

Pokiaľ preferujete micelárnu vodu, bude to skvelá voľba aj pre počiatočnú fázu čistenia.

Ako druhý krok zvoľte jemný čistiaci gél alebo penu, ktoré nevysušujú Vašu pokožku, s prísadami prispôsobenými potrebám mastnej pleti. Vyhnite sa mydlu! Ak máte lézie po akné, nepoužívajte kefky, ostré hubky alebo kozmetiku s mechanickými časticami, pretože by podráždili už existujúce lézie na koži.

Po umytí treba pokožku jemne osušiť čistým uterákom určeným iba na tvár, vyhnite sa treniu, ktoré zbytočne aktivuje mazové žľazy. Môžete tiež použiť aj papierové obrúsky.

Tonizácia pleti

Tonikum je ďalším dôležitým krokom pri čistení mastnej pleti. Vyberte si tonikum bez alkoholu, ktoré Vám pomôže uzavrieť póry a tiež odstrániť zvyšky odličovacích prípravkov, ktoré sa môžu usadzovať na Vašej pleti. Niekoľkokrát pleť opláchnite, kým nebude odličovací tampón úplne čistý. Tonikum potom môžete rukami jemne vklepať do pokožky, vyhnite sa treniu. Tonizácia nie je nutný krok, ale pre mastnú pleť sa odporúča, pretože reguláciou pH pokožky stabilizuje činnosť mazových žliaz.

Exfoliácia

Pravidelné používanie peelingovej kozmetiky je nevyhnutným krokom pri čistení mastnej pleti.

Môžete si vybrať z peelingov, ktoré odstraňujú odumreté kožné bunky a uvoľňujú upchaté póry, čím pomáhajú predchádzať akné. Voľte šetrné chemické alebo enzýmové peelingy, ktoré nedráždia pokožku. Používajte raz alebo dvakrát týždenne podľa odporúčania výrobcu.

Kyseliny – to je tiež forma peelingu – zvoľte správnu koncentráciu a pamätajte, že je lepšie používať častejšie tie miernejšie ako tie s veľmi vysokou koncentráciou. Tie totiž stimulujú mastnú pleť k ešte väčšej produkcii mazu. Môžete ich použiť vo forme prípravku na čistenie pleti, tonika, čistiacej masky alebo séra.

Ak používate retinoidy denne - nepoužívajte ďalšie formy exfoliácie: enzýmové peelingy alebo kyseliny. Nadmerná exfoliácia spôsobuje aj nadmernú produkciu kožného mazu, takže namiesto zlepšenia stavu Vašej pleti jej škodíte.

Čistiace masky

Masky sú skvelým spôsobom, ako hĺbkovo vyčistiť mastnú pleť. Vyberajte si produkty, ktoré obsahujú prísady, ako je íl, aktívne uhlie, kyselina salicylová alebo extrakt z čajovníka. Môžu byť plátienkové, vo forme krému alebo ílu v kombinácii s hydrolátom, tonikom alebo vodou. Masky absorbujú vrstvu mazu a odstraňujú nečistoty z pórov. Oplatí sa ich používať pravidelne, v súlade s odporúčaniami výrobcu.

Hydratácia

Jednou z najväčších chýb v starostlivosti o mastnú pleť je nepravidelná hydratácia. Paradoxne je mastná pleť často dehydrovaná. S hydratáciou by ste mali začať už pri čistení pleti. Mali by ste si vyberať kozmetiku so zložkami, ktoré chránia hydrolipidovú bariéru. Môžete použiť ľahký gél alebo krém, ktorý dodá pleti potrebnú dávku hydratácie a pritom ju zbytočne nezaťaží.
Starostlivosť o mastnú pleť je proces, ktorý si vyžaduje pravidelnosť a trpezlivosť. Načúvanie potrebám Vašej pleti a pravidelné používanie prípravkov, ktoré zlepšujú jej stav z dlhodobého hľadiska prinesie jednoznačne znateľné benefity. Potrebujete poradiť? Pozrite sa na náš blog, alebo nám napíšte na náš e-mail obchod@cosibella.sk Naše kozmetologičky Vám vyberú produkty na mieru!

A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku aj Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

Barbara Samborska


Zobraziť viac záznamov z August  2023
pixel