Čistenie citlivej pleti: ošetrujte ju jemne!


Tento text prečítate za 10 minút.

Čistenie citlivej pleti: ošetrujte ju jemne!

Čistenie citlivej pleti: ošetrujte ju jemne! małe

Citlivá pleť je typ pleti, ktorý je náchylnejší na akékoľvek podráždenia, spôsobené vonkajšími faktormi. Reaguje na akýkoľvek kontakt s dráždivými látkami alebo „extrémnymi“ podmienkami, typu: vysoká alebo nízka teplota, slnko, silný vietor alebo suchý vzduch. 

Citlivá pleť patrí medzi najnáročnejšie typy pleti so sklonom k podráždeniu. Vyžaduje si špeciálnu starostlivosť a jemnosť pri každodennej starostlivosti. Ľudia s týmto typom pokožky často pociťujú nepríjemné pocity, ako je začervenanie, svrbenie alebo podráždenie v dôsledku rôznych vonkajších faktorov.

Citlivý typ pleti charakterizuje:
 • jemnosť - citlivá pleť je tenšia a jemnejšia ako ostatné typy pleti, preto môže byť náchylnejšia na poškodenie, ako je popraskanie žiliek na tvári, začervenanie alebo akné,
 • sklon k podráždeniu - ľudia s citlivou pokožkou častejšie pociťujú podráždenie, začervenanie, pálenie, svrbenie alebo pocit pnutia pokožky v reakcii na rôzne faktory,
 • vysoká reaktivita - citlivá pokožka vykazuje zvýšenú reakciu na rôzne podnety, ako sú zmeny teploty a vlhkosti vzduchu, UV žiarenie, silný vietor, cigaretový dym, či rôzne kozmetické prípravky,
 • sklon k alergickým reakciám - ľudia s citlivou pokožkou sú náchylnejší na kožné alergie, ktoré môžu spôsobiť zložky v kozmetike, parfumoch, pracích prostriedkoch alebo v iných chemikáliách,
 • suchosť - citlivá pleť je často náchylnejšia na dehydratáciu, čo môže spôsobiť drsnosť/zhrubnutie pokožky, svrbenie a pálenie,
 • začervenanie - citlivá pokožka môže zvýšene reagovať na stres, zmeny teploty, zložky potravín (napríklad korenie, alkohol), a to začervenaním, najmä okolo líc a nosa.
Ak je Vaša pokožka citlivá buďte s výberom kozmetiky opatrní: vyhýbajte sa prípravkom s dráždivými zložkami, vonnými látkami, alkoholom a agresívnym pracím prostriedkom.

Čistenie citlivej pleti

Čistenie citlivej pleti môže byť veľkou výzvou, no so správnymi znalosťami a starostlivým výberom produktov je možné jej zvýšenú citlivosť „ovládnuť“ a dosiahnuť zdravý a žiarivý vzhľad pleti.

Skôr ako sa pustíte do čistenia citlivej pleti, je dobré zistiť, čím sa vyznačuje. Citlivá pokožka sa javí ako tenká, čo ju robí citlivejšou na vonkajšie faktory. Reakcie na rôzne zložky kozmetiky a ich nesprávne použitie môžu spôsobiť podráždenie, začervenanie a svrbenie.

Čomu sa treba vyhnúť?

Ak máte citlivú pokožku, venujte osobitnú pozornosť všetkému, čo ju môže negatívne ovplyvniť.
 • Je potrebné vyhnúť sa agresívnym mydlám a gélom na čistenie pleti, ktoré obsahujú silné umývacie látky a vonné látky, ktoré môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Voľte jemné hypoalergénne čistiace prostriedky bez parfumácie a obsahu dráždivých látok, ktoré pleť jemne a šetrne zbavia nečistôt.
 • Vyhnite sa silnému treniu alebo drhnutiu pokožky, pretože môžete poškodiť jej jemnú štruktúru. Nepoužívajte žiadne produkty obsahujúce abrazívne častice, zbavte sa čistiacich kefiek na tvár a taktiež nepoužívajte kozmetické tampóny.
 • Pri umývaní citlivej pokožky používajte vlažnú vodu – nie horúcu. Horúca voda môže viesť k rozšíreniu ciev a k zvýšeniu podráždenia pokožky. Vlažná voda pomôže účinne odstrániť nečistoty bez toho, aby spôsobovala ďalšie problémy.
 • Čakanie s aplikáciou hydratačnej kozmetiky po čistení - toniká, esencie, krémy. Po vyčistení citlivej pleti je dôležité pleť ihneď hydratovať. Pokožka, ktorú po umytí neošetríme hydratačnou kozmetikou, rýchlejšie stráca vodu. Dobre hydratovaná pokožka bude odolnejšia voči vonkajším faktorom a tým sa zníži riziko podráždenia.
 • Príliš časté čistenie pleti nie je dobrý nápad. Dvakrát denne (ráno a večer) je dostatočná frekvencia pre väčšinu ľudí s citlivou pokožkou. Nadmerné čistenie narúša fungovanie hydrolipidovej bariéry pokožky.
 • K testovaniu nových produktov by sa malo pristupovať mimoriadne opatrne. Pred použitím nového prípravku na celú tvár sa odporúča vykonať test znášanlivosti, napríklad za uchom alebo na vnútornej strane predlaktia. Vďaka tomu minimalizujeme riziko alergických reakcií na tvári.

Najlepšie aktívne zložky pre citlivú pokožku

Citlivá pokožka môže reagovať na rôzne kozmetické zložky alebo faktory prostredia. Preto sa oplatí vyhnúť sa prípadným dráždivým zložkám a venovať pozornosť prípravkom, ktoré sú špeciálne pridávané do kozmetiky pre citlivý typ pleti.

Existuje však aj celý zoznam zložiek, ktoré sú vhodné najmä pre citlivú pokožku. V kozmetike určenej pre citlivú pleť hľadajte tieto zložky:
 • panthenol (vitamín B5): upokojuje a podporuje proces hojenia pokožky,
 • kyselina hyalurónová: poskytuje intenzívnu a hĺbkovú hydratáciu. Dbajte však na to, aby prípravok neobsahoval vysokú koncentráciu, ktorá by mohla pokožku podráždiť,
 • ceramidy: pomáhajú obnovovať ochrannú bariéru pokožky a chránia ju pred vonkajšími faktormi,
 • niacínamid (vitamín B3): pomáha redukovať začervenanie, upokojuje podráždenie a ovplyvňuje celkový stav pokožky,
 • aloe vera: zvlhčuje a upokojuje pokožku. Pomáha znižovať podráždenie a začervenanie,
 • olivový olej: prírodný zdroj antioxidantov a lipidov, ktoré môžu pomôcť zmäkčiť a hydratovať citlivú pokožku,
 • mandľový olej: upokojuje podráždenie a poskytuje intenzívnu hydratáciu pre citlivú pokožku,
 • glycerín: hydratačná zložka, ktorá pomáha udržiavať v pokožke vlhkosť,
 • rastlinné extrakty: niektoré rastlinné extrakty, ako sú kamilky, nechtík a zelený čaj, môžu upokojiť podráždenie a podporiť zdravý vzhľad pokožky..
Keď už vieme, aké zložky v kozmetike hľadať – prejdime k jej čisteniu!

Čistenie v dvoch krokoch

Čistenie citlivej pokožky je kľúčovým, veľmi dôležitým krokom v každodennej starostlivosti, ale malo by sa vykonávať jemne, aby sme predišli podráždeniu.

Ráno, po prebudení stačí jemný čistiaci prostriedok alebo aj vlažná voda, ktorá pleť pripraví na rannú starostlivosť. Ak máte tvrdú vodu, používajte filtrovanú alebo minerálnu vodu.br>
Večerné čistenie pleti, ktoré je určené na odstránenie nečistôt a zvyškov dekoratívnej kozmetiky a make-upu, je o niečo náročnejšie, a preto je dobré vykonávať ho v dvoch krokoch.

Krok 1: Odličovanie olejmi/maslami

Vyberte si jemný odličovací olej určený pre citlivú pokožku. Môže ísť o zmes olejov v tekutej alebo maslovej forme. Micelárna voda s jemným zložením zase dobre poslúži pri odstránení silného make-upu z očí či pier. Vyhýbajte sa výrobkom s agresívnymi zložkami, ako sú silikóny, parabény, alkohol alebo parfumácia.

1. najskôr naneste malé množstvo prípravku na suchú pokožku tváre a krúživými pohybmi ho jemne vmasírujte do pokožky. Tento olej by mal rozpustiť nečistoty, make-up a prebytočný kožný maz,

2. po niekoľkých minútach si navlhčite ruky vlažnou vodou a pokračujte v jemnej masáži. Voda pomôže emulgovať olej, čo uľahčuje opláchnutie,

3. opláchnite si tvár vlažnou vodou. Pre jemné zotretie oleja z tváre môžete použiť aj mäkkú, vlhkú handričku – ale radšej mušelín než hrubú handričku.

Krok 2: Čistenie jemným gélom, emulziou alebo penou

Na čistenie citlivej pokožky vyberte jemný čistiaci gél alebo penu. Uistite sa, že výrobok neobsahuje škodlivé a dráždivé látky.

1. malé množstvo gélu alebo peny naneste na navlhčenú pleť,
2. jemne masírujte tvár krúživými pohybmi, vyhýbajte sa prílišnému tlaku alebo drhnutiu. Opláchnite si tvár vlažnou vodou a dôkladne odstráňte zvyšky prípravku. Tvár si jemne osušte uterákom a vyhnite sa treniu.

Pleť je vyčistená, čo ďalej?

Keď ste si istí, že je Vaša pleť dôkladne vyčistená – naneste tonikum, ktoré posilní prirodzenú hydrolipidovú bariéru pokožky a dodá pleti to správne pH. Tonizácia citlivej pleti je dôležitým krokom v každodennej starostlivosti, ktorý pomáha udržiavať zdravý vzhľad pokožky, minimalizuje podráždenie a posilňuje jej prirodzenú ochrannú bariéru.

Vyberte si tonikum špeciálne pre citlivú pokožku, ktoré neobsahuje dráždivé látky, ako sú vône a umelé farbivá.

Pred pravidelným používaním tonika na celú tvár ho otestujte na malej ploche pokožky, aby ste sa uistili, že Vám nespôsobuje alergie alebo podráždenie. Tonikum by sa malo nanášať jemne, najlepšie vlastnými rukami, aby nedošlo k podráždeniu pokožky. Skvelou formou pre citlivú pleť sú toniká vo forme hmly, ktorá sa nastrieka na tvár a následne len jemne potľapká rukami. Hmlu je možné použiť na pleť aj počas dňa, na osvieženie make-upu alebo na schladenie pleti v horúcom dni. Aktívne látky obsiahnuté v aerosóloch udržujú správnu úroveň hydratácie v pokožke.

V tonikách sa oplatí hľadať látky ako je niacínamid, aloe vera, pupočník ázijský či ceramidy – tieto zložky pomôžu nielen obnoviť správne pH, ale môžu byť prvým krokom v starostlivosti.

Po použití tonika je vhodné aplikovať pleťové sérum alebo esenciu, ktoré obsahuje aktívne zložky. Pokiaľ ide o látky ako retinol, kyseliny či vitamín C, vždy je lepšie začať s nižšími koncentráciami aby si pokožka na ich účinky pomaly zvykala.

Každodennú starostlivosť o citlivú pokožku zavŕšime krémom. Počas dňa používajte krém s vysokým stupňom SPF (na hydratačný krém alebo namiesto neho). Na noc môžete namiesto krému použiť nočnú masku alebo pleť jemne premasírovať olejom.

Ak nepoužívate toniká s kyselinami, je vhodné 1-2 krát týždenne používať jemné peelingy alebo masky a tak odstraňovať odumretú pokožku. Je dobré, ak obsahujú jemné kyseliny alebo enzýmy a sú určené na citlivú pokožku. Ako doplnkovú starostlivosť môžete používať aj upokojujúce masky, ktoré zvyšujú každodenný komfort pre citlivú pleť.
A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku aj Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.Zobraziť viac záznamov z August  2023
pixel