Upokojenie pokožky –⁠ ako zmierniť spáleniny od slnka


Tento text prečítate za 6 minút.

Upokojenie pokožky –⁠ ako zmierniť spáleniny od slnka

Upokojenie pokožky –⁠ ako zmierniť spáleniny od slnka małe

Povedomie o používaní UV filtrov je čím ďalej rozšírenejšie a taktiež stále viac osôb používa (a dokonca počas dňa reaplikuje) ochranné filtre po celý rok. Napriek tomu najmä prázdninové obdobie a príliš dlhý pobyt na slnku môže spôsobiť pokožke problémy. Ako na spáleniny od slnka a zlupujúcu sa pokožku? Prečítajte si náš článok!

Ako predísť spáleniu?

Počas pobytu na slnku sa vyvarujte používaniu látok s fotosenzibilizačným potenciálom, pretože by mohlo dôjsť k vzniku podráždenia a pigmentových škvŕn. Patria medzi ne napríklad vonné zložky ako éterické oleje, niektoré bylinky ako napr. ľubovník a bergamot a niektoré lieky, napr. antidepresíva a antidiabetiká. Zaujímavé je, že ak užívate antikoncepciu, Vaša pokožka je náchylnejšia na spálenie. Ľudia so svetlou pleťou sú tiež viac náchylnejší na slnečné popálenie. Najmä počas prvých dní opaľovania nezabúdajte na dostatočnú vrstvu SPF krému a reaplikujte ho po každom kúpaní v mori, bazéne a po utretí uterákom. Krém s UV filtrami poskytuje ochranu pred slnečným žiarením a následným spálením, ktoré je spôsobené UVB žiarením.

Krémy s SPF

Najlepším spôsobom ochrany pred UVA a UVB žiarením sú produkty obsahujúce UV filtre. Pokiaľ Vás táto téma viac zaujíma, určite si prečítajte náš starší článok.

Nižšie nájdete odporúčania pre správnu ochranu tváre, ale aj celého tela! Spoznáte nenahraditeľné produkty na celý rok alebo len maličkosti do cestovnej taštičky. :-)

SPF prípravky na teloSPF prípravky na pleťDoplnky chrániace pred slnkom

 • Dáždnik
Na pláži Vás dáždnik ochráni pred ostrými slnečnými lúčmi.
 • Klobúk
Hlavnou úlohou klobúka je znemožniť dopad slnečných lúčov na Vašu tvár. Nezbavuje Vás to však povinnosti používať SPF krém! :-)
 • Ľahký vrchný odev
Plavkový materiál je veľmi priliehavý a telo nezakrýva dostatočne. Oplatí sa pribaliť si ľahké vrchné oblečenie, napr. pareo. Predídete tak spáleným ramenám a následnej bolesti! Na trhu existuje oblečenie vyrobené z materiálu s označením UPF, ktoré chráni pred slnečným žiarením. UPF na oblečení sa rovná hodnote SPF v kozmetike.

3 stupne spálenia od slnka

 • Spálenie od slnka prvého stupňa
Mierne spálenie sa týka iba vonkajšej vrstvy pokožky a prejavuje sa začervenanou kožou. Spálenie je krátkodobé a po pár dňoch odznieva.
 • Spálenie od slnka druhého stupňa
Spálenie od slnka druhého stupňa Stredne ťažké spálenie, ktoré sa týka pokožky, ale aj zamše. Koža je červená a objavujú sa pľuzgieriky. Tento stupeň spálenia môže spôsobiť čiastočnú epidermálnu nekrolýzu, tzv. syndróm obarenej kože, a preto odporúčame konzultáciu s lekárom. Pri rozsiahlych popáleninách druhého stupňa sú popáleniny sprevádzané bolesťou a domáca liečba nemusí byť dostačujúca.
 • Spálenie od slnka tretieho stupňa
Ťažké spálenie, ktoré postihuje pokožku, zamšu, ale aj podkožie a nervy. Zmyslové nervy sú poškodené, v mieste spálenia chýba cit. Pri tomto type spálenia sa môžete stretnúť s týmito príznakmi: zrýchlený tep, celková slabosť, bolesti hlavy až strata vedomia. Pri zaznamenaní príznakov spálenia tretieho stupňa okamžite navštívte svojho lekára.

Starostlivosť o telo po spálení od slnka

Žiaľ, už je to tak – na Vašej pokožke sa objavujú príznaky príliš dlhého alebo nešetrného opaľovania, tzn. začervenanie, bolestivé pľuzgiere a zvýšená teplota tela. Čo teraz? Prichádzame na pomoc!

Len spomenieme, že sa oplatí vedieť, ako predchádzať spáleniu, a je preto dobré si pár tipov zapamätať. V tomto článku Vám tiež prezradíme, ako sa pred spálením chrániť. Na zmiernenie prvých príznakov spálenia odporúčame studenú sprchu (nie ľadovú!) skôr vlažnú, aby ste si nespôsobili teplotný šok a potom priložiť chladivý obklad.

Pokiaľ je Vaša pokožka začervenaná, opuchnutá, na dotyk horúca a štípe, ako prvú pomoc odporúčame aloe vera. Gél z aloe vera môžete navyše uchovávať v chladničke a vďaka tomu môže okrem upokojenia aj znížiť bolesť. Ide o veľmi obľúbenú zložku, ktorá nesmie chýbať v kufri na dovolenku. Aloe vera úžasne zmierňuje podráždenie, upokojuje, hydratuje a urýchľuje hojenie.

Pokiaľ sa na Vašej pokožke objavili pľuzgiere, v žiadnom prípade ich neprepichujte! Ide o prirodzený proces, ktorý nesmiete narušiť. Pokiaľ sa pokožka začne olupovať, oplatí sa siahnuť po hĺbkovo hydratačných a vyživujúcich balzamoch, ktoré redukujú vzniknuté šupinky a navyše pokožku zregenerujú.

Zložky upokojujúce následky spálenia od slnka

Aké zložky sa oplatí hľadať v zložení kozmetiky, pokiaľ je koža spálená? Po opaľovaní odporúčame ľahké, gélové konzistencie s obsahom regeneračných zložiek, ktoré zmierňujú začervenanie pokožky, upokojujú a hydratujú.
 • aloe vera
 • allantoín
 • panthenol
 • pupočník ázijský
 • bisabolol

Schéma ošetrujúcej starostlivosti o pleť po opaľovaní

Starostlivosť o spálenú pokožku by mala byť minimalistická a šetrná. Mala by sa sústrediť hlavne na regeneráciu a upokojenie spálenej pokožky. Po opaľovaní pozorujte, či sa neobjavujú prvé príznaky spálenia od slnka. Patrí medzi ne začervenanie vonkajšej vrstvy kože (najmä v prípade svetlých typov pleti). Na začiatku použite upokojujúce prípravky alebo domáce chladivé obklady.

Čistenie pleti

Na umývanie spálenej pokožky sa najviac osvedčili jemné emulzie, ktoré okrem odstránenia nečistôt príjemne obaľujú a hydratujú pokožku bez nepríjemného pocitu stiahnutia. O spálenú pokožku sa treba starať ako o citlivú, ktorá vyžaduje špeciálny prístup. Vyhľadávajte jemné zložky bez aktívnych látok, napr. kyselín.

Hydratácia a regenerácia

Ak je pokožka v zlom stave, hydratácia je úplný základ starostlivosti. Presnejšie povedané –⁠ hydratácia pleti je základ vždy, ale v tomto prípade obzvlášť. :) Nižšie Vám predstavujeme tipy na krémy, ktoré sú bohaté na aktívne zložky. Obsahujú napríklad regeneračné ceramidy, upokojujúce prebiotiká a príjemne obaľujúce emolienty.

Upokojenie podráždenia

V tomto prípade odporúčame pod krém naniesť ešte sérum alebo gél (alebo ho počas dňa podľa potreby niekoľkokrát nanášať), ktorý je bohatý na upokojujúce zložky. S nanesením tohto produktu pocítite veľkú úľavu a upokojenie. Upokojujúce zložky obsiahnuté v kréme navyše urýchľujú hojenie a starajú sa o hydrolipidovú bariéru, ktorá je v tomto prípade obzvlášť dôležitá.

Dúfame, že Vás týmto článkom ochránime pred spálením a jeho nepríjemnými následkami! Slnko nie je naším nepriateľom, pokiaľ k nemu pristupujeme opatrne. ;) Ak stále váhate, aký produkt bude pre Vašu pokožku najlepší, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk Naše kozmetologičky Vám s výberom produktu na mieru pomôžu!

A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagrame, facebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.Zobraziť viac záznamov z August  2022
pixel