Vplyv stravy na kvalitu pokožky

0 0 4 min
Vplyv stravy na kvalitu pokožky
Starostlivosť o pleť
0 0 4 min

Obsah

  V dnešnej dobe sa čoraz častejšie hovorí o najrôznejších diétach. Pozeráme sa na naše telo z holistického hľadiska, čo je veľmi správne. Naše telo sa totiž neskladá zo samostatných častí, ale zo vzájomne fungujúcej sústavy. Z tohto dôvodu je veľmi dôležitým aspektom strava, ktorú telu poskytujeme.

  Stále častejšie sa s chorobami pokožky stretávajú dospelí ľudia. Už dlhú dobu neplatí, že akné sa objavuje iba u teenagerov. Naopak. Je to problém, ktorý sa bežne vyskytuje ako u mladých, tak aj u starších osôb.

  Dôvody výskytu akné

  Dôležitú úlohu, pri tomto ochorení, hrá genetická predispozícia. Na základe výskumov sa ukázalo, že ak oboch rodičov trápili problémy s akné, je 50% šanca, že sa prejaví aj na pokožke ich dieťaťa. Ďalším dôvodom výskytu môžu byť hormóny: vysoká hladina voľných androgénov a nízka hladina estrogénu alebo nadmerné vylučovanie hormónov zo štítnej žľazy. Okrem toho je tu tiež možnosť výskytu baktérií Cutibacterium acnes.

  Je v tomto prípade dôležitá správna strava?

  Diéta, v širšom slova zmysle, je vždy kľúčová. Je to podstatný aspekt, ktorý má vplyv na náš hormonálny systém, zloženie a množstvo produkovaného kožného tuku, zápaly a tiež mikroflóru.

  Diéta antiakné

  Čo najčastejšie počúvame ohľadom diéty, keď máme problém s akné? Po prvé: Vyvaruj sa mlieku! Skutočne je množstvo výskumov, ktoré potvrdzujú negatívny vplyv mliečnych produktov na výslednú kvalitu pokožky. Dôvod môžeme vysvetliť tak, že mliečne bielkoviny zvyšujú hladinu inzulínu aIGF-1, ktorý môže podporiť produkciu kožného mazu. Je dôležité myslieť aj na fakt, že pleť reaguje na plnotučné mlieko citlivejšie ako na mlieko s nižším obsahom tuku.

  Po druhé: Prestaň jesť sladké a najmä čokoládu! Začnime sladkosťami. V tomto prípade je najväčším problém ich vysoký glykemický index IG (čo znamená, že po ich konzumácii sa veľmi rýchlo zdvihne hladina inzulínu v krvi). Môžeme naraziť na veľa výskumov, ktoré priamo spájajú produkty s vysokých IG so zvýšeným výskytom akné. Z toho vyplýva, že diéta s nízkym obsahom IG môže pozitívne vplývať na zápaly a akné. Avšak, nejde len o sladké výrobky (s cukrom v hlavnej úlohe), ktoré majú tento index vysoký. Dôležité je tiež obmedziť konzumáciu sladených džúsov alebo výrobkov z bielej múky.

  Často sa tiež stretávame s názorom: Nejedz také množstvo tuku! Najprv si ale musíme urobiť poriadok v tom, o aké tuky vlastne ide. Produkty obohatené o NNKT napr. omega-3 mastné kyseliny sú veľmi dôležité v antiakné diéte. Výskumy ukazujú, že osoby s jedálničkom bohatým o tieto tuky, už po 10-tich týždňoch pozorujú zníženú produkciu akné až o 50%. Musíme si však dávať pozor na TRANS tuky a mastné tuky, ktoré nachádzame vo fast foodoch, cukrovinkách, hotových jedlách zo supermarketu, atď.

  Existujú ale aj menej populárne suroviny, ktoré môžu podporovať produkciu akné. Jedným z nich je soľ. Má prozápalové účinky a jej obmedzenie môže blahodárnym spôsobom pôsobiť na pleť. Mali by sme si tiež dať pozor v prípade, že používame doplnky stravy s vitamínom B12 alebo jódom a sledovať, ako vplývajú na našu pleť.

  Z tohto všetkého už vieme, že by sme sa mali zamerať na diétu s nízkou glykemickou hodnotou, obmedziť soľ, umelo spracované produkty a cukrovinky. O čo ale máme svoj jedálniček naopak posilniť?

  Dôležitým prvkom je zinok. Výborne pôsobí na pleť nielen na základe kozmetických produktov, ktorý obsahujú, ale mal by byť taktiež súčasťou našej stravy. Môžeme ho nájsť v paradajkách, petržlene, strukovinách, šampiňónoch, hlive ustricovej, vnútornostiach, mäse, rybách a aj v plodoch mora.

  Existujú hypotézy, že vitamín D môže pomôcť v boji proti akné. Prieskum ukázal, že už malé množstvo tohto doplnku stravy (1000 IU / denne) lieči akné a zabraňuje tvorbe nových ložísk. Pamätajme na to, že v našej zemepisnej šírke by sme mali používať doplnky stravy s vitamínom D od októbra do apríla.

  Zhrnutie:

  Ak máme dlhodobo problémy s akné, je veľmi prospešné zmeniť svoje stravovacie návyky. Vhodné je, zamerať sa na potraviny s nízkym glykemickým indexom, častejšie konzumovať ryby, omega 3-mastné kyseliny a produkty s obsahom zinku. Užitočné môžu byť tiež doplnky stravy s vitamínom D. Na druhej strane by sme mali obmedziť mliečne bielkoviny, cukor a soľ.

  Pamätajme na to, že dlhodobé akné je komplexnejší problém. Diéta môže byť súčasťou viacerých procesov, ktoré vykonávame, aby sme docielili krásnu a zdravú pleť. Pravidelne kontrolujte výsledky krvi, hlavne hormónov a používajte správne kozmetické prípravky. Ak tieto spôsoby nepomôžu, je potrebné kontaktovať lekára.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments