Šampóny na vlasy –⁠ ako fungujú? Spoznajte skutočné funkcie šampónov

0 0 9 min
Šampóny na vlasy –⁠ ako fungujú? Spoznajte skutočné funkcie šampónov
Vlasy
0 0 9 min

Obsah

  Pokiaľ premýšľate, aký šampón bude pre Vás tou najlepšou voľbou, ste tu správne! Výber vhodného šampónu nemusí byť jednoduchý, obzvlášť, ak sa musíte rozhodovať z obrovského množstva, ktoré je dostupné na trhu. Starostlivosť o vlasy, výživa vlasovej pokožky a výber vhodného šampónu je veľmi dôležitý aspekt, ktorý výrazne ovplyvňuje stav Vašich vlasov. V tomto článku Vám prezradíme, podľa čoho spoznať najlepšie šampóny a vybrať si vhodný šampón tak, aby splnil všetky Vaše očakávania.

  Šampóny na vlasy –⁠ ako fungujú?

  Určite ste si už v rôznych diskusiách prečítali o tom, že „šampóny iba odstraňujú nečistoty z vlasov a nič viac“. Napriek tomu, že ide o čistiaci prípravok a jeho hlavný účinok by mal byť umývať vlasy, tzn. odstrániť prebytočný kožný maz, prach a pot z vlasov a pokožky hlavy, nie je to jeho jediná funkcia. Radi by sme dnes tento mýtus zborili a dokázali Vám, že šampón na vlasy môže aj účinne bojovať proti vypadávaniu vlasov, lupinám, skvele hydratovať a byť plnohodnotnou súčasťou Vašej starostlivosti o vlasy!

  Je však tiež dôležité spomenúť, že šampón je predovšetkým určený na pokožku hlavy. Aké efekty potom ale môžete od šampónu očakávať na vlasoch? Najmä odstránenie zvyškov stylingových prípravkov a nečistôt.

  Má šampón možnosť pôsobiť aj na vlasy? Je schopný posilniť a obnoviť poškodené vlasy? Bohužiaľ nie. Šampón môže vďaka obsahu polymérov, napr. Polyquaternium-10 uľahčiť rozčesávanie vlasov, dodať vlasom lesk, minimalizovať elektrizovanie vlasov alebo ich zmäkčiť. Určite však neovplyvní štruktúru vlasu, neopraví rozštiepené končeky a nezahustí vlasy, bohužiaľ.

  Druhy šampónov

  Pretože šampóny majú rôzne účinky a môžu inak ovplyvňovať pokožku hlavy a typ vlasov, výber vhodného produktu je pre každodennú starostlivosť o vlasy obzvlášť dôležitý. Existuje množstvo druhov šampónov, ktoré boli vyrobené pre rôzne potreby a problémy vlasov – zoznámte sa s nimi a vyberte si vhodný šampón presne pre seba!

  Ako si vybrať najlepší šampón na vlasy?

  Vo chvíli, keď v obchode stojíte pred regálmi s najrôznejšími druhmi šampónov, výber toho správneho môže byť skutočnou výzvou. Ako vybrať vhodný šampón pre konkrétne typy vlasov? Nebojte sa! Prezradíme pár krokov, ktoré Vám vo výbere ideálne prípravku pre Vaše vlasy pomôžu.

  1. krok: Spoznajte typ Vašich vlasov a pokožky hlavy

  Prvým a zásadným krokom vo výbere ideálneho šampónu je dobre spoznať potreby svojich vlasov a pokožky hlavy. Šampón, ktorý Vám bude vyhovovať je skutočná cesta k úspechu. Máte suché, mastné, normálne, farbené, poškodené alebo jemné vlasy? Je Vaša pokožka hlavy citlivá alebo bojujete s lupinami? Odpovede na tieto otázky Vám pomôžu vo výbere správneho prípravku, ktorý bude presne zodpovedať Vašim individuálnym potrebám. Šampón by mal byť vyberaný cielene pre potreby Vašej pokožky hlavy.

  Tu je pár tipov, ktoré Vám pomôžu nájsť správny šampón pre Váš typ vlasov a pokožky hlavy:

  2. krok: Zamerajte sa na zloženie

  Keď už poznáte špecifické potreby svojich vlasov a pokožky hlavy, je čas zamerať sa na konkrétne zložky. Na obale výrobku si prečítajte zloženie a nájdite také, ktoré Vašim vlasom a pokožke hlavy zaistí správnu starostlivosť.

  Pozornosť venujte najmä týmto zložkám:

  2. krok: Zamerajte sa na zloženie
  • sulfáty: sulfáty ako SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate) sú často používané zložky – majú totiž skvelé peniace vlastnosti. Môžu mať ale zároveň dráždivé účinky, najmä ak máte citlivú pokožku hlavy. Tieto šampóny sú taktiež nevhodné pre kučeravé vlasy, pretože vysušujú.
  • silikóny: silikóny sú zložky, ktoré vyhladzujú a dodávajú vlasom lesk. Môžu však mať potenciálne dráždivé účinky a brániť prenikaniu vyživujúcich zložiek do štruktúry vlasu – z tohto dôvodu sa mnohí z nás snažia silikónom vyhýbať. Pokiaľ v starostlivosti o vlasy preferujete prírodné produkty, šampóny bez silikónov budú dobrou voľbou.
  • pridané zložky: zamerajte sa na pridané zložky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na Vaše vlasy. Napr. šampóny s obsahom olejov budú hydratovať a vyživovať vlasy a šampóny s aloe vera alebo panthenolom budú upokojovať podráždenú pokožku hlavy. Skúste hľadať zložky, ktoré sme zmienili v predchádzajúcom odseku.

  3. krok: Prečítajte si recenzie a hodnotenia výrobku

  Posledným, ale nemenej dôležitým krokom je zoznámiť sa s recenziami iných zákazníkov. Prečítajte si, čo si o značke a jej produktoch myslia ostatní. Hľadajte hodnotenie od zákazníkov s podobným typom vlasov a pokožky hlavy– vďaka tomu budete mať istotu, že si vyberiete šampón, ktorý sa osvedčí aj vo Vašom prípade. Nezabúdajte ale, že recenzie sú subjektívne, preto bude možno chvíľu trvať, kým nájdete „najlepšie šampóny” presne pre Vás.

  Šampóny proti lupinám

  Pokiaľ bojujete so suchými lupinami (vyznačujú sa suchou pokožkou hlavy a prejavujú sa ako viditeľné šupinky, ktoré sa držia vo vlasoch alebo padajú až na ramená), klasický šampón proti lupinám celú situáciu iba zhorší. Suché lupiny sú výsledkom narušeného kožného mikrobiómu a čistenie agresívnymi prípravkami proti lupinám môže ochrannú bariéru pokožky hlavy ešte zhoršiť.

  Základom je zmena spôsobu umývania – potrebujete šampón, ktorý obsahuje prebiotiká a hydratačné zložky ako napr. NMF, alantoín alebo panthenol.

  Hydratačné šampóny

  Šampóny na vlasy s hydratačným účinkom sú ideálnou voľbou a výborne fungujú na poškodené a na suché vlasy, ktoré vyžadujú dodatočnú dávku hydratácie. Pri výbere hydratačného šampónu sa zamerajte na zložky, ktoré majú schopnosť viazať na seba vodu a udržať ju v štruktúre vlasu, napr. glycerín, hydrolyzované proteíny, prírodné oleje alebo rastlinné extrakty.

  V závislosti od stupňa znečistenia vlasov môžete vyberať z produktov s rôznou intenzitou a silou hydratácie – od prípravkov s ľahkou konzistenciou až po veľmi intenzívne kúry. Tieto šampóny zároveň obnovujú, regenerujú štruktúru vlasu, dodávajú Vašim vlasom lesk a výživu.

  Šampóny pre mastné vlasy

  Pokiaľ Vaša pokožka hlavy produkuje nadmerné množstvo kožného mazu, môže to viesť k zvýšenému masteniu vlasov. V prípade, že chcete s týmto problémom bojovať, potrebujete šampón, ktorý dôkladne očistí vlasy, ale aj pokožku hlavy, dlhodobo hydratuje, dodá vlasom objem už od korienkov a predovšetkým – predĺži sviežosť vlasov.

  Vyskúšala som niekoľko šampónov na mastné vlasy a mastnú pokožku, no potvrdzujem, že najlepšie účinky má lopúch, kyselina salicylová, niacínamid a tea tree olej. Nižšie nájdete odporúčania na niekoľko šampónov, ktoré normalizujú sekréciu mazu, dôkladne čistia pokožku hlavy, predlžujú sviežosť vlasov, dodávajú vlasom lesk a zanechávajú ich hladké a mäkké na dotyk. Ak máte práve tento typ vlasov a pokožky hlavy, účinný šampón môže byť:

  Upokojujúce šampóny

  Jemný šampón s upokojujúcim účinkom je skvelou voľbou pre suchú pokožku hlavy, ktorá svrbí a páli. Vďaka obsiahnutým prírodným zložkám pomáha upokojovať podráždenie, vyživuje vlasy a poskytuje dlhodobý pocit sviežosti. Takýto šampón je vhodný pre normálne vlasy, no výborne pôsobí aj na suché, kučeravé, lámavé, mastiace alebo jemné vlasy.

  Šampóny proti vypadávaniu vlasov

  Šampón proti vypadávaniu vlasov je prípravok so špeciálnym zložením, ktorý sa stará o oslabené a preriedené vlasy. Obsahuje zložky, ktoré stimulujú vlasové cibuľky, zlepšujú krvný obeh pokožky hlavy a posilňujú celkový stav vlasov. Môžu byť ďalej obohatené aj o vyživujúce zložky, ktoré pomáhajú regenerovať a podporovať rast vlasov.

  Pri výbere takého typu šampónu sa zamerajte na zložky ako biotín, keratín, kofeín alebo prírodné rastlinné extrakty. Je veľmi dôležité pochopiť príčinu padania vlasov, pretože nie každý šampón proti vypadávaniu vlasov bude účinný v každej situácii. Odporúčame aj návštevu u trichológa! Šampón, ktorý bude prispôsobený Vašim individuálnym potrebám môže nielen zabrániť vypadávaniu vlasov a podporiť ich rast, ale môže aj zlepšiť celkový stav a vzhľad Vašich vlasov.

  FAQ – Často kladené otázky

  Dobrý šampón je len prvým krokom v správnej starostlivosti o vlasy. Dôležité je ale vedieť, ako správne vlasy umývať, ako dlho nechať šampón na vlasoch pôsobiť a koľko prípravku používať. Tu je pár krátkych odpovedí na tieto a iné často kladené otázky. Po prvé, vlasy dôkladne navlhčite teplou vodou. Uistite sa, že ste namočili naozaj všetky vlasy. Len vďaka tomu bude môcť šampón účinne zapôsobiť. Následne adekvátne množstvo šampónu naneste do dlaní. Nezabúdajte, že viac nie vždy znamená lepšie. V závislosti od dĺžky a hustoty Vašich vlasov stačí na dôkladné očistenie vlasov väčšinou malé množstvo šampónu.

  Ďalej, jemnými pohybmi vmasírujte šampón do pokožky hlavy. Šampón naozaj vmasírujte do pokožky, nie do končekov vlasov. To je kľúčový krok, pretože na pokožke hlavy sa hromadí kožný maz a nečistoty, ktoré spôsobujú výsledné problémy s vlasmi. Vašim vlasom stačí stekajúca pena.

  Koľko šampónu používať?

  V prípade väčšiny šampónov sa odporúča používať množstvo veľkosti mince (s priemerom 2-3 cm). Takéto množstvo stačí pre dôkladné odstránenie nečistôt z vlasov aj pokožky hlavy. Pokiaľ máte dlhé alebo husté vlasy, môžete aplikovať väčšie množstvo šampónu – ale nepreháňajte to. 🙂 Šampón tiež môžete aplikovať 2x za sebou – je to výhodné najmä v prípade, že sa Vaša pokožka hlavy mastí.

  Ako dlho nechať šampón pôsobiť?

  Doba, počas ktorej by ste mali nechať šampón na vlasoch pôsobiť je veľmi odlišná v závislosti od druhu použitého šampónu. Niektoré čistiace šampóny na vlasy vyžadujú kratší čas pôsobenia, naopak ošetrujúce šampóny by ste mali ponechať na vlasoch o niečo dlhšie. Všeobecne sa však odporúča nechať šampón pôsobiť 2-3 minúty. Za tento čas má šampón šancu zapôsobiť.

  Ako často si umývať vlasy?

  Všeobecne sa odporúča umývať vlasy každé 2-3 dni. Vďaka tomu zachováte prirodzenú rovnováhu pokožky hlavy a zabránite vysúšaniu a nadmernému masteniu vlasov. Ak ste majiteľkou mastnej pokožky hlavy a máte mastné vlasy, vlasy by ste mali umývať častejšie, pokojne každý deň. Ak však máte suché alebo poškodené vlasy, neumývajte ich častejšie ako raz za 3-4 dni.

  Výber najlepšieho šampónu záleží na Vašich preferenciách a type vlasovej pokožky

  Nájsť ten najlepší šampón pre Vaše vlasy môže byť problematické, ale stojí za to venovať čas starostlivému výberu podľa potrieb Vašich vlasov. Akonáhle spoznáte svoje vlasy a pokožku hlavy, vezmite do úvahy zloženie, konzistenciu a jednotlivé recenzie ostatných zákazníkov. Vďaka tomu sa budete môcť správne rozhodnúť a zistiť ako vybrať šampón, ktorý je vhodný práve pre Vás. Pokiaľ potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk. Naše kozmetologičky Vám s výberom produktu na mieru pomôžu!

  A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku aj Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments