Kyselina hyalurónová v kozmetike – hĺbková hydratácia pleti

0 0 6 min
Kyselina hyalurónová v kozmetike – hĺbková hydratácia pleti
Účinné zložky
0 0 6 min

Obsah

  ČO JE KYSELINA HYALURÓNOVÁ?

  Kyselina hyalurónová je prirodzene sa vyskytujúca chemická zlúčenina, ktorá sa nachádza v ľudskom tele vo forme hyaluronátu sodného. Viac ako 50% sa samozrejme nachádza v koži, ale nezanedbateľné množstvo možno nájsť okrem iného aj v sklovci oka (preto očné kvapky s kyselinou hyalurónovou), v synoviálnej tekutine (tzv. kĺbový maz, ktorý obmedzuje trenie) a iné.

  Množstvo kyseliny hyalurónovej v ľudskom tele s vekom klesá. Nedostatok kyseliny hyalurónovej spôsobuje, že je pleť suchá, ochabnutá, ovisnutá, objavujú sa vrásky a pleť pôsobí unaveným dojmom.

  ÚČINKY KYSELINY HYALURÓNOVEJ

  Zdá sa nám, že sa na kyselinu hyalurónovú trochu zabudlo… A pritom je kyselina hyalurónová zložkou, ktorá sa prirodzene nachádza v našej pokožke! Pamätajte, že hydratácia je základom starostlivosti o všetky typy pleti. Ako suchej a kuperóznej, tak aj mastnej a zrelej. Hydratácia je základ a bez nej nie je naša starostlivosť kompletná. Ako teda kyselina hyalurónová funguje?

  • hydratuje
  • upokojuje
  • má protizápalové účinky
  • zmierňuje podráždenie
  • viaže vodu v pokožke
  • zlepšuje elasticitu pleti
  • urýchľuje proces regenerácie
  • spomaľuje proces starnutia
  • ako humektant (zvlhčujúca látka) hydratuje
  • urýchľuje hojenie rán a regeneráciu pokožky
  • má antioxidačné účinky a neutralizuje voľné radikály
  • viaže vodu v pokožke a zabraňuje odparovaniu vody
  • chráni pred škodlivými účinkami vonkajších vplyvov
  • na povrchu pokožky vytvára okluzívnu vrstvu, ktorá zabraňuje odparovaniu vody z pokožky (TEWL – Transepidermal Water Loss)

  V závislosti od molekulovej hmotnosti kyseliny hyalurónovej sa jej účinky, a teda aj kozmetického prípravku, v ktorom je obsiahnutá, môžu mierne líšiť. Preto sa teraz zameriame práve na veľkosť molekuly.

  POD AKÝM NÁZVOM SA KYSELINA HYALURÓNOVÁ SKRÝVA?

  Kyselinu hyaluronovú môžete nájsť pod rôznymi názvami. Všetky však majú takmer totožné funkcie.

  KYSELINA HYALURÓNOVÁ – MOLEKULOVÁ HMOTNOSŤ

  Kyselina hyalurónová (INCI: Hyaluronic Acid) má takú veľkú molekulovú hmotnosť, že nie je schopná preniknúť do pokožky. To ale neznamená, že nie je účinná. Zostáva na povrchu pokožky, vytvára ochrannú vrstvu a nepriamo hydratuje. Pamätajte, že čím nižšia molekulová hmotnosť, tým vyššia schopnosť prenikať bariérou do pokožky.

  LMW (Low Molecular Weight), čiže nízkomolekulárna kyselina hyalurónová

  Má najnižšiu molekulovú hmotnosť a preniká najhlbšie do pokožky. Vďaka tomu nielen účinne, ale hlavne dlhodobo hydratuje.

  MMW (Medium Molecular Weight) – strednemolekulárna kyselina hyalurónová

  Má stredne veľkú molekulovú hmotnosť a preniká do vrchnej vrstvy pokožky. Má okamžitý, ale krátkodobý hydratačný efekt.

  HMW (High Molecular Weight), čiže vysokomolekulárna kyselina hyalurónová

  Molekuly sú také veľké, že zostávajú na povrchu pokožky. Vytvárajú vrstvu, ktorá zabraňuje odparovaniu vody z pokožky a chránia pred škodlivými účinkami vonkajších vplyvov.

  Určite si teraz hovoríte, že najlepšou formou kyseliny hyalurónovej je tá s najnižšou molekulovou hmotnosťou (LMW), pretože predsa preniká najhlbšie. Ale nie je to také jednoduché. Najlepším riešením by bolo, ak by jeden kozmetický produkt zároveň obsahoval rôzne veľké molekuly kyseliny hyalurónovej – vďaka tomu by mohol pôsobiť na rôznych úrovniach a poskytovať pleti široké spektrum tých najlepších účinkov. Aby sme Vám výber uľahčili, nižšie Vám predstavujeme tipy na najlepšie hydratačné produkty s kyselinou hyalurónovou. 😉

  Zaujímavým a výhodným riešením je čisté sérum – sérum na báze kyseliny hyalurónovej, ktoré môžete pridať do Vášho obľúbeného kozmetického prípravku. Takýto prípravok môžete používať samostatne na deň a noc alebo ho pridať do iných kozmetických produktov.

  KYSELINA HYALURÓNOVÁ – PRE KOHO?

  Už sme to spomínali, ale pre istotu to zopakujeme ešte raz, aby to nikto neprehliadol :). Kyselina hyalurónová je vhodná PRE VŠETKÝCH. Naozaj! Kyselina hyalurónová je veľmi populárna zložka, ktorá je do kozmetických prípravkov pridávaná bez toho, aby sa na ňu upozorňovalo. Je to však cenná zložka, ktorá sa prirodzene vyskytuje v našom tele. Základnou funkciou kyseliny hyalurónovej je hydratovať, a práve hydratáciu potrebujú všetky typy pleti. Skutočne každá pokožka potrebuje hydratáciu. Áno, dokonca aj tá mastná.

  NAJLEPŠIE PRODUKTY S KYSELINOU HYALURÓNOVOU

  Pokiaľ sme Vás už presvedčili o pozitívach kyseliny hyalurónovej, prejdime ku konkrétnym produktom. Väčšinu z týchto prípravkov môžete používať ako sérum pod krém alebo ako booster do Vášho obľúbeného krému. Ideme na to!

  TONIKÁ A PLEŤOVÉ HMLY S KYSELINOU HYALURÓNOVOU

  Tonika sú cenným prípravkom, ktorý navracia pleti jej prirodzené pH. Tie, ktoré boli obohatená o rôzne formy kyseliny hyalurónovej majú navyše hydratačné vlastnosti. Napríklad COSRX obsahuje až 5 foriem kyseliny hyalurónovej! Tonikum značky Q+A je zase úžasným osviežením pleti počas dňa.

  ĽAHKÉ ESENCIE S KYSELINOU HYALURÓNOVOU

  Esencia patrí medzi ľahké produkty s bohatým zložením. Môžete ich používať ráno aj večer. Väčšina sa do pleti úplne vstrebe. Esencia od značky Creamy je na báze fermentovanej ryžovej vody, ktorá má antioxidačné účinky a obsahuje hydrolyzovanú kyselinu hyalurónovú. COSRX obsahuje hyaluronát sodný a rakytníkovú vodu, ktorá má protizápalové účinky. V esencii značky Purito naopak nájdeme panthenol, kyselinu hyalurónovú a zložky izolované z pupočníka ázijského.

  VYSOKO HYDRATAČNÉ SÉRA S KYSELINOU HYALURÓNOVOU

  Sér s obsahom rôznych foriem kyseliny hyalurónovej je na trhu veľa! Pokiaľ však hľadáte bohaté zloženie s jemným okluzívnym účinkom, odporúčame séra značky BasicLab. Ak chcete do svojej ošetrujúcej rutiny zaradiť produkt s kyselinou hyalurónovou, ktorý bude obohatený o množstvo ďalších cenných zložiek, vyberte si Veoli Botanica. Sérum značky Purito je vhodnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú veľmi ľahký produkt.

  KRÉMY S KYSELINOU HYALURÓNOVOU

  Podľa môjho názoru by kyselinu hyalurónovú mohol obsahovať každý produkt z našej ošetrujúcej rutiny. Krémy s touto zložkou vysoko hydratujú. Krémy Pyunkang Yul sú napríklad vhodnou voľbou pre tých, ktorí potrebujú vysokú dávku hydratácie a upokojenia.

  OČNÉ KRÉMY S KYSELINOU HYALURÓNOVOU

  Kyselina hyalurónová v prípravkoch starajúcich sa o očné okolie je veľmi dôležitou a cennou zložkou, pretože vysoko hydratuje jemnú pokožku okolo očí. Ak hľadáte ľahký krém/sérum s chladivým efektom, vyskúšajte krém značky Apis. Sérum značky Veoli Botanica je vhodné pre Vás, ktorí máte radi inovatívne konzistencie a hľadáte niečo s bohatým zložením ktoré ale nezaťažuje pleť.

  HYDRATAČNÉ MASKY S KYSELINOU HYALURÓNOVOU

  Zaslúžený relax a zároveň vysoká dávka hydratácie? Vyskúšajte hydratačné masky. Tá od značky Pyunkang Yul obsahuje až 5 foriem kyseliny hyalurónovej, Maska COSRX ju obsahuje v 3 formách a maska od Apis bola obohatená o hyaluronát sodný, kolagén a elastín.

  Dúfame, že sa Vám podarilo nájsť produkt, ktorý ste hľadali. Snažili sme sa, aby bol výber rozmanitý, ale určite sa neváhajte pozrieť na zloženie jednotlivých produktov :-). Pokiaľ bojujete so suchou pleťou a neviete, ako ju účinne hydratovať, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk – naše kozmetologičky Vám s výberom produktu na mieru pomôžu!

  A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagramefacebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070 🙂

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments