Ako sa starať o kučeravé vlasy? Sprievodca starostlivosťou o vlnité a kučeravé vlasy krok za krokom

0 0 10 min
Ako sa starať o kučeravé vlasy? Sprievodca starostlivosťou o vlnité a kučeravé vlasy krok za krokom
Vlasy
0 0 10 min

Obsah

  Ste šťastnou majiteľkou vlnitých vlasov? Pokiaľ áno, určite viete, aká môže byť starostlivosť o vlny a kučery problematická. Kučeravé vlasy sú krásne, ale správna starostlivosť je skutočnou výzvou. Často totiž riešime nadmerné krepovatenie a lámanie, suchosť alebo strapatenie vlasov. A čo viac – styling kučeravých vlasov môže trvať celé hodiny, ale výsledný efekt nie vždy zodpovedá vynaloženému úsiliu.

  Ale není třeba zoufat: přicházíme s pomocí. Změňte způsob vnímání svých kudrnatých vlasů, poznejte účinné strategie a přečtěte si naše rady, které vám pomůžou pochopit a zamilovat si své výjimečné vlnité vlasy. Tak co, jdeme na to? Dovolte vašim vlasům zazářit a zaujmout svou přirozenou strukturou!

  Kučeravé vlasy – charakteristika

  Kučeravé vlasy sú záhadné, neobvykle pružné a každá vlna či kučera je originál – môžu mať však mnoho podôb v závislosti od ich typu či úpravy. Prirodzene zvlnené a plné objemu alebo so sklonom ku krepovateniu a nepoddajné? Spoznajte tajomstvo vlnitých vlasov a prečítajte si, čo ich robí tak jedinečnými.

  Prečo sú kučeravé vlasy… kučeravé?

  Kučeravé vlasy sú jedinečné rovnako ako odtlačky prstov – neexistujú dva identické. Ale prečo sa tak vlnia? Všetko začína od buniek, nachádzajúcich sa v našej pokožke hlavy, odkiaľ vlasy rastú. Bunky produkujú keratín – stavebnú bielkovinu našich vlasov takým spôsobom, že vytvárajú kučery a vlny.

  Gény, ktoré zdedíme od rodičov majú tiež vplyv na to, či a ako budú naše vlasy zvlnené. Rozhodujú o tvare a veľkosti vlasových folikulov, ktoré priamo ovplyvňujú vzhľad našich vlasov. Nerozhodujú však iba gény. Na celkový vzhľad našich vlasov majú vplyv aj tieto faktory: zdravotný stav, počasie, klíma alebo stravovacie návyky.

  Je tiež zaujímavé, že v prípade kučeravých vlasov sa môže každý vlas krútiť iným spôsobom. Môžeme mať voľné vlny, malé prstienkové kučery alebo niečo medzi. A to všetko znamená, že úprava takýchto vlasov je skutočnou výzvou. Existuje mnoho metód – nezabúdajte ale, že to, čo funguje Vašej kamarátke nemusí priniesť požadované výsledky Vám. Prispôsobte preto starostlivosť presne podľa potrieb Vašich vlasov a pokožky hlavy.

  Kučery a vlny – čím sa líšia? Ako rozpoznať, aký typ kučeravých vlasov máme?

  Vo svete kučeravých vlasov sú kučery a vlny dve rôzne kategórie, aj keď na prvý pohľad vyzerajú podobne. Ako kučery, tak aj vlny vytvárajú objem a prirodzene nás odlišujú od majiteliek rovných vlasov, ale tento typ vlasov, ich štruktúra a starostlivosť o ne je diametrálne odlišná.

  Vlny sú na škále kučeravosti typom 2, charakterizujú sa jemným, voľným zakrútením a pripomínajú tvar písmena „S“. Majú tendenciu byť hrubšie a ťažšie ako kučery, čo spôsobuje, že vlasy rýchlo „spľasnú” a stratia objem. Preto, v prípade vĺn možno budete musieť siahnuť po prípravkoch, ktoré dodajú vlasom objem. Vďaka tomu si zachovajú svoj tvar a nebudú klesať pod vlastnou ťarchou.

  Kučery alebo typ 3 sú jasne tvarované, pružné špirály. V porovnaní s vlnami sú ľahšie a jemnejšie, ale majú sklon k vysúšaniu a lámaniu. Starostlivosť o ne vyžaduje intenzívnu hydratáciu a ochranu pred poškodením.

  Aby ste pochopili, čo presne Vaše vlasy potrebujú, najskôr by ste mali určiť ich typ. Vďaka nemu budete môcť vybrať vhodné prípravky a ošetrujúce techniky, ktoré Vám zaistia výnimočné a krásne vlasy a premenia náročný styling na príjemnú a jednoduchú rutinu.

  Emolienty

  Suché vlasy, beztvaré vlny a ďalšie typické problémy kučeravých vlasov

  Starostlivosť o kučeravé vlasy môže byť komplikovanejšia ako v prípade iných typov vlasov a to z dôvodu špecifických problémov, ktoré sa objavujú spolu so zvlnenou štruktúrou vlasu. Vedieť, odkiaľ tieto problémy pramenia je kľúčom k úspešnému riešeniu.

  Suchá pokožka hlavy a suché končeky vlasov sú častým problémom vlnitých vlasov. K tomuto problému dochádza z toho dôvodu, že sa prirodzený maz vylučovaný vlasovou pokožkou ťažko dostáva do končekov kučeravých vlasov, čo vedie k vysúšaniu.

  Pórovitá štruktúra vlasu je ďalším pôvodcom problému: vlny nie sú tak odolné voči mechanickému poškodeniu, čo môže viesť k nadmernému lámaniu a vzniku poškodenia. Z tohto dôvodu tiež horšie viažu vodu, čo spôsobuje stratu tvaru vĺn. Otvorená folikula vlasu je potom zdrojom nadmerného krepovatenia.

  Každý z týchto problémov – suchosť, lámavosť, nevýrazný tvar vĺn alebo krepovatenie – má svoj pôvod v nedostatočnej hydratácii. Nesprávne hydratované vlasy môžu problémy ešte zhoršovať a spôsobovať, že namiesto krásnych vlnitých vlasov a ojedinelého účesu budeme mať na hlave len suchú slamu. 🙁 Pri výbere produktov do svojej ošetrujúcej rutiny pamätajte na to, že správna hydratácia nie je iba doplnkom, ale úplným základom starostlivosti o kučeravé vlasy.

  Vedomá starostlivosť o kučeravé vlasy krok za krokom

  A na rad prichádza prax! Pochopiť špecifiká kučeravých vlasov je dôležité, ale teraz je treba tieto znalosti previesť do praxe. Pokiaľ sa teda pýtate, ako sa starať o kučeravé vlasy, prinášame pár základných rád.

  Ako správne umývať vlnité vlasy?

  Základom každej správnej starostlivosti je čistenie, preto na dôležitosť tohto kroku nezabúdajte. Prečítajte si pár základných pravidiel pri umývaní zvlnených vlasov:

  Ako hydratovať kučeravé a vlnité vlasy?

  Ako hydratovať kučeravé a vlnité vlasy?

  Hydratácia zvlnených vlasov je absolútne kľúčová pre zachovanie ich zdravého vzhľadu. Zároveň sa vyhnete problémom so suchými, lámavými alebo matnými vlasmi bez lesku. Prečítajte si pár rád, ako správne hydratovať vlnité a kučeravé vlasy.

  Ako správne sušiť vlnité vlasy?

  Starostlivosť pre vlnité vlasy je špecifická – sú totiž náchylnejšie na poškodenie a spôsob sušenia je kľúčový. Ako postupovať, aby ste vlasom zaistili zdravý vzhľad a krásne vlny? Užitočné tipy:

  Ako skrotiť vlnité vlasy a ako na ich styling?

  Posledným, ale nemenej dôležitým krokom starostlivosti o vlnité vlasy je ich styling. Pomocou rôznych techník a špeciálnych prípravkov účinne skrotíte neposlušné vlasy, dodáte im objem a ochránite ich pred vonkajšími vplyvmi – vlhkosťou alebo vetrom. Predstavujeme niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu upraviť kučeravé vlasy.

  Nezabúdajte, že každé vlasy sú iné a môže chvíľu trvať, kým si nájdete ten správny spôsob pre ich dokonalú úpravu.

  Môžu sa kučeravé vlasy česať?

  Áno, ale správnym spôsobom. Česanie kučeravých vlasov sa veľmi líši od česania tých rovných. Nesprávny spôsob často vedie k poškodeniu a výsledkom sú strapaté a krepovaté vlasy. Kučeravé vlasy sa najlepšie rozčesávajú mokré, kedy sú aj menej náchylné na poškodenie.

  Je to veľmi jednoduché: na umyté vlasy naneste kondicionér (ktorý minimalizuje trenie) a jemne „rozčešte“ vlasy prstami. Nepoužívajte kefy na vlasy. Ak potrebujete vlasy dôkladnejšie rozpliesť, zvoľte hrebeň s riedkymi zubami alebo špeciálne hrebene, osvedčené v starostlivosti o vlnité vlasy. Vlasy češte jemne – začnite pri korienkoch a postupne sa presúvajte smerom nahor. Vďaka tomu zabránite trhaniu a lámaniu vlasov.

  Aké prípravky vlnité a kučeravé vlasy milujú?

  Aké prípravky vlnité a kučeravé vlasy milujú?

  Ideálne produkty pre kučeravé vlasy sú skutočne špeciálnou kozmetikou. Obsahujú všetky potrebné látky, ktoré vlasy dostatočne hydratujú a fixujú tvar vĺn po celý deň. Preto ak túžite po krásnom, upravenom účese, kúpte si také prípravky aj domov.

  Tieto produkty by ste mali mať vo svojej kozmetickej taštičke, ak máte vlnité a kučeravé vlasy:

  Kondicionéry zachovávajúce rovnováhu PEH

  PEH – to sú proteíny, emolienty a humektanty. Rovnováha týchto zložiek je základ každej starostlivosti o vlasy. Ak o PEH počujete prvýkrát, navštívte článok na našom blogu! Proteíny (napr. keratín, hodváb alebo rastlinné proteíny) posilňujú štruktúru vlasu, emolienty (zmäkčujúce látky, napr. oleje alebo maslá) dodávajú vlasom lesk a zmäkčujú ich a humektanty (zvlhčujúce látky, napr. glycerín alebo aloe vera) priťahujú molekuly vody z vonkajšieho prostredia. Ak chcete zachovať rovnováhu týchto látok v starostlivosti o vlasy, odporúčame zaobstarať si niekoľko kondicionérov s rôznym obsahom týchto zložiek a striedavo ich aplikovať.

  Bezoplachové kondicionéry

  Tento prípravok môžete aplikovať do mokrých vlasov počas stylingu alebo na suché vlasy a ponechať až do následného umývania vlasov. Vďaka bezoplachovým kondicionérom získajú kučeravé vlasy dodatočnú ochranu pred stratou vlhkosti a vznikom mechanického poškodenia. Obsiahnuté PEH zložky zlepšujú pružnosť a elasticitu zvlnených vlasov.

  Krémy pre fixáciu vĺn a kučier

  Fixačné krémy pomáhajú „skrotiť“ prirodzené zakrútenie vlasov, vďaka čomu lepšie definujú tvar vĺn a zabraňujú krepovateniu vlasov. Sú ideálne najmä pre vlnité vlasy, ktoré nedržia tvar. Krém aplikujte na mokré vlasy počas stylingu, po bezoplachovom kondicionéri (ak ho používate) a pred stylingovým gélom.

  Stylingové gély pre vlnité a kučeravé vlasy

  Stylingové gély sú nevyhnutné, ak chcete zafixovať tvar vĺn po celý deň. Aplikujte ho na mokré vlasy, premačkajte a nechajte uschnúť. Po tomto kroku sa na vlasoch často vytvorí „tvrdá vrstva“ – ale nemusíte sa ale báť. Pomáha chrániť vlasy pred stratou vlhkosti počas sušenia. Akonáhle budú vlasy suché, bez problému ju „rozbijete“ jemným premačkaním vlasov.

  Masky na vlasy

  Masky zaisťujú vlasom intenzívnu hydratáciu a výživu. Používajte masku aspoň 1x týždenne. Pokiaľ si vlasy umývate každý deň, používajte ju raz v priebehu 2-3 umytí, aby ste vlasom zaistili všetko, čo potrebujú.

  Vlasové oleje

  Oleje pôsobia ako silné emolienty, ktoré uzatvárajú vlhkosť v štruktúre vlasu. Môžete ich pridať do balzamov alebo kondicionérov, alebo ich nanášať na suché vlasy – vďaka tomu zabránite strate vody. Oleje sú výborné aj na končeky vlasov, pretože zabraňujú ich štiepeniu.

  Dúfame, že teraz už viete, ako sa správne starať o vlnité a kučeravé vlasy. Ako vidíte, voľba vhodných ošetrujúcich prípravkov a stylingových techník je iná ako pre vlasy rovné a je kľúčová pre zachovanie krásnych a zdravých vlasov. Vďaka pravidelnej ošetrujúcej rutine budú Vaše kučeravé vlasy zdravé, dokonale pružné a krásne lesklé!

  A pokud potřebujete individuální konzultaci nebo pomoc s výběrem vhodného produktu, napište nám na náš e-mail: objednavky@cosibella.cz

  V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat také na našem facebookuinstagramu nebo telefonním čísle +420 597 010 522.

  Páčil sa Vám tento článok?

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments