Vitamín C - kyselina L-askorbová
Je v kozmetickej chémii a kozmetológii vďaka svojim veľmi silným antioxidačným vlastnostiam považovaná za vitamín mladosti. Kyselina L-askorbová nie je produkovaná ľudským telom, preto by mala byť dodávaná externe – prostredníctvom stravy. Najviac vitamínu C sa nachádza v rastlinných produktoch, ako je
acerola, čierne ríbezle a šípky.
Hoci s jedlom konzumujeme veľké množstvo vitamínu C, nárast obsahu tohto vitamínu v koži je pomerne mierny. Navyše je toto množstvo znížené vplyvom voľných radikálov obsiahnutých v prostredí. Na potlačenie tohto procesu by mala byť kyselina L-askorbová aplikovaná lokálne, najlepšie vo forme kozmetického prípravku.
Vitamín C je, vďaka svojim blahodarným vlastnostiam, jedným z vitamínov, ktoré sú najčastejšie pridávané do kozmetických prípravkov:
- utesňuje krvné cievy – ovplyvňuje syntézu kolagénu typu I a III. Kolagény typu I a III sú základnými zložkami zamše a nosnou látkou krvných ciev.
- má protizápalové vlastnosti – výsledok zníženia aktivity jadrového transkripčného faktora NFK-B, ktorý je zodpovedný za produkciu prozápalových cytokínov, vrátane interleukínu 10 (IL-10). Interleuikín 10 (IL-10), ako jeden z mnohých prozápalových cytokínov, je zodpovedný za udržiavanie lokálneho zápalu, čo znamená, že koža potrebuje viac času na regeneráciu.
- má zosvetľujúci účinok - má schopnosť inhibovať enzým tyrozinázy, ktorý sa podieľa na tvorbe melanínu - kožného pigmentu. Spôsobuje to vytvorenie menšieho a zmenšenie už existujúceho množstva pigmentu, čo má vplyv na zosvetlenie pokožky alebo - pri dlhšom používaní - zjednotenie tónu pleti.
- podporuje ochranu pred UV žiarením - znižuje erytém spôsobený UVB žiarením, vďaka čomu je dokonalým doplnkom pôsobenia slnečných filtrov.
Kyselina L-askorbová - INCI: Ascorbic Acid
Aktívna forma vitamínu C, vykazujúca
vysokú nestabilitu. Ide o veľmi nepriaznivý jav spočívajúci v rozklade látok pod vplyvom vonkajších faktorov (teplota, vzduch, svetlo, nevhodné pH), ktoré vedú k strate cenných vlastností vitamínu C. Strata stability a vlastností je tiež ovplyvnená prítomnosťou iónov ťažkých kovov, najmä medi a železa, čo znamená, že kozmetické spoločnosti používajú vo svojich produktoch namiesto kyseliny L-askorbovej radšej jej deriváty. V kozmetických výrobkoch sa však kyselina L-askorbová používa v lipozomálnej forme (pozri odsek vyššie). Čistá forma vitamínu C sa odporúča na mastnú pleť s nadmernou seboreou. Je stabilná pri pH 3,5 alebo menej.
Výhody:
- Vysoko efektívne účinky
- Rýchle rozjasnenie a zlepšenie farby matnej pokožky
Nevýhody:
- Nízka stabilita pri rozpustení vo vode
- U ľudí s citlivou pokožkou spôsobuje rozsiahle podráždenia
- Nízke pH a kyselinový charakter
- Potreba pridať do kozmetiky alkoholy a glykoly - sú promotory prechodu pre kyselinu L-askorbovú
- Požadované nízke kyslé pH (nižšie ako 3,5) - záruka preniknutia kyseliny L-askorbovej cez rohovú vrstvu pokožky
Čistú formu
vitamínu C nájdete okrem iného v:
Deriváty vitamínu C, ako je askorbylpalmitát, askorbyl glukozid, horčík a fosforečnan sodný, askorbyl-tetraizopalmitát, ako aj kyselina 3-0 etyl askorbová, sú stabilnejšie.
2. Askorbyl palmitát - INCI: Ascorbyl Palmitate
Je to
v tukoch rozpustná obdoba kyseliny askorbovej. Táto molekula počas uvoľnenia do pokožky podlieha hydrolýze a premieňa sa na kyselinu askorbovú a kyselinu palmitovú. Napriek svojej vysokej stabilite má nízku biologickú aktivitu. Vitamín C v tejto forme tiež pôsobí na zosvetlenie sfarbenia a stimuluje syntézu kolagénu. Má protizápalové vlastnosti tým, že inhibuje proces peroxidácie lipidov a chráni citlivé nenasýtené mastné kyseliny v hydrolipidovej bariére. Má ochranný účinok proti UVA a UVB žiareniu, znižuje začervenanie po opaľovaní. Bežne používanými promotormi prenikania v kozmetických produktoch s vitamínom C sú základné zložky séra. Medzi ne patria alkoholy s nízkou molekulovou hmotnosťou (vrátane propylénu a butylénglykolu), ktoré pôsobia zmenou hydratácie keratínu. Glykoly je možné bezpečne používať aj pri koncentrácii 50% v hotovom prípravku. Môžu však spôsobiť podráždenie, no len pri aplikácii na poškodenú a podráždenú pokožku. Je to dôležitý aspekt aplikácie kozmetiky s obsahom vitamínu C počas slnečných dní. Ukazuje sa, že pravdepodobne za to zodpovedá kozmetický základ obsahujúci príliš veľa promotorov penetrácie, a nie samotný vitamín C.
Výhody:
- Lepšia stabilita v porovnaní s čistou formou vitamínu C, vďaka rozpustnosti v tukoch
- Pomalé uvoľňovanie kyseliny askorbovej - miernejší účinok ako v prípade čistej formy vitamínu C
- Derivát je stabilný už pri neutrálnom pH
Nevýhody:
- Obmedzené prenikanie do pokožky
- Zle sa vstrebáva
- Neodporúča sa používať na podráždenú pokožku
3. Askorbyl glukozid - INCI: Ascorbyl Glucoside
Vyrába sa z vitamínu C a škrobu, ide o formu kyseliny askorbovej stabilizovanej molekulou glukózy. Takáto kombinácia umožňuje jej postupné uvoľňovanie a absorpciu do vrstiev pokožky pod vplyvom enzýmu prítomného v koži, α-glukozidázy. Zjednocuje tón pleti, zosvetľuje škvrny a zafarbenia. Zachováva všetky vlastnosti kyseliny L-askorbovej a vykazuje oveľa
hlbšie prenikanie, stabilitu v kozmetike a tým aj intenzívny účinok. Táto forma vitamínu C je stabilná pri pH 6,5 až 7,5.
Výhody:
- Miernejšie pôsobenie ako pri kyseline L-askorbovej
- Vyššia stabilita v porovnaní s čistou formou vitamínu C
- Priaznivý účinok na pokožku vo vyššom rozmedzí pH
- Možnosť preniknutia do hlbších vrstiev kože
- Účinne bojuje proti zafarbeniam
Nevýhody:
- Možnosť podráždenia pokožky
Ascorbyl glukozid nájdete v prípravkoch:
4. Askorbylfosfát horečnatý - INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)
Horečnatá soľ kyseliny askorbovej, rovnako ako aktívna forma vitamínu C, je
rozpustný vo vode, čo komplikuje prenikanie do hlbších vrstiev pokožky. Táto soľ má slabší antioxidačný účinok ako čistý vitamín C rovnakej koncentrácie, preto by produkty mali obsahovať vysokú koncentráciu MAP – najmenej 15%. MAP sa odporúča pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí, ktorých koža vykazuje nízku toleranciu k dráždivým látkam.
Uvoľňovanie kyseliny askorbovej z tejto formy do pokožky je hydrolyzované pôsobením enzýmu fosfatázy. V koncentráciách nad 10% vykazuje účinné rozjasňujúce a antioxidačné účinky. V porovnaní s kyselinou L-askorbovou je vo vodných roztokoch stabilný a odolnejší voči oxidácii. Vitamín C vo forme fosforečnanu horečnatého je cennou zložkou podporujúcou antioxidačný účinok rastlinných extraktov v receptúrach masiek, telových krémov a krémov proti starnutiu. Je stabilný pri pH 7,0 – 8,5.
Výhody:
- Veľmi jemný pre pokožku
- Priaznivý účinok vo vyššom rozmedzí pH
- Zabraňuje melanogenéze (procesu pigmentácie), čím účinne rozjasňuje sfarbenia.
Nevýhody:
- Veľmi nízka priepustnosť do kože, nakoľko je rozpustný vo vode
- Uvoľnenie menších dávok kyseliny L-askorbovej - slabší antioxidačný účinok
MAP najdete v -
Timeless - Skin Care - Hyaluronic Acid + Vitamin C Serum - Sérum s kyselinou hyalurónovou a vitamínom C
5. Askorbylfosfát sodný - INCI: Sodium Ascorbyl Phospate (SAP)
Sodná soľ kyseliny askorbovej, ktorá sa vyznačuje podobnými vlastnosťami ako MAP, má však aj
silné antibakteriálne vlastnosti, a preto je venovaná pokožke náchylnej k akné. Je vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy.
Naviac, má ďalší nepriamy antibakteriálny účinok. Používa sa v
prípravkoch proti akné. Antioxidačné vlastnosti vitamínu C v kozmetike pôsobia proti žltnutiu sekretovaného mazu v blízkosti mazových žliaz. Pri bežnom akné sprevádzajúca hyperkeratóza pokožky zužuje vývody mazových žliaz a spôsobuje hromadenie mazového sekrétu, čo môže viesť k posilneniu bakteriálnej infekcie. Vitamín C v tejto forme bráni tvorbe uhrov a oxidácii mastných zložiek mazu. Kozmetické výrobky s touto formou vitamínu C
odporúčané ľuďom s problematickou pokožkou.
Výhody:
- Najmiernejší, vodný derivát kyseliny L-askorbovej
- Silné antibakteriálne vlastnosti
- Priaznivý účinok vo vyššom rozmedzí pH
- Pôsobí proti akné a nadmernej tvorbe mazu
Nevýhody:
- Veľmi slabé prenikanie do pokožky
6. Tetrahexyldecyl-askorbát - INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate
Najúčinnejší zo všetkých derivátov vitamínu C, má tiež najlepšiu biologickú dostupnosť a znášanlivosť s pokožkou. Je vo
forme oleja, vďaka ktorému má dobrú afinitu k lipidovej vrstve pokožky. Vzhľadom na inhibíciu procesu melanogenézy veľmi účinne odstraňuje sfarbenie. Okrem toho je tento derivát vhodný aj pre jemnú pokožku.
Trvanlivá a stabilná forma vitamínu C v žltom oleji. Preniká do hlbších vrstiev pokožky. Obzvlášť účinná v emulziách v koncentrácii 1–3%. Je to cenná, efektívna a jedna z najdrahších foriem vitamínu C používaných v kozmetike. Nevyžaduje použitie vysokých koncentrácií, preto je pridávaná v emulziách, krémoch a maskách proti starnutiu. Extrémne dobre chráni pokožku a účinne a spomaľuje výskyt známok starnutia.
Výhody:
- Najúčinnejšia forma kyseliny L-askorbovej
- Vysoká účinnosť a účinnosť pri veľmi nízkej koncentrácii 1-3% - je to spôsobené vysokým stupňom penetrácie do pokožky
- Vysoká stabilita v kozmetických prípravkoch - vo forme oleja
- Má dlhší antioxidačný účinok ako čistá forma kyseliny L-askorbovej
- Priaznivý účinok vo vysokom rozmedzí pH
- Môže byť použitá namiesto alebo spoločne s kyselinou L-askorbovou
Nevýhody:
- Najdrahší derivát kyseliny L-askorbovej
- Pomalšia antioxidačná aktivita v porovnaní s kyselinou L-askorbovou
Najúčinnejšiu formu vitamínu C - teda v podobe
Tetrahexyldecyl-askorbátu nájdete v:
7. Kyselina 3-O-ethyl-L-askorbová - INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid
Kyselina 3-O-etyl-L-askorbová je najnovší derivát kyseliny L-askorbovej. Rovnako ako tetrahexyldecyl-askorbát sa vyznačuje
vysokou stabilitou. Je odolný voči svetlu a teplote a preniká hlboko do pokožky. Okrem toho inhibuje rast baktérií a znižuje zápaly. Je to
jediný derivát rozpustný zároveň v tukoch aj vo vode, takže ho možno ľahko pridať do všetkých kozmetických prípravkov. Vhodný pre citlivú pokožku.
V porovnaní s vyššie uvedenými derivátmi vitamínu C má táto forma efektívnejší účinok na pokožku, je
stabilnejšia a oveľa lepšie biologicky dostupná. Nespôsobuje podráždenie kože, a to ani vo vysokých 20% koncentráciách v kozmetike určenej na každodenné použitie. Ako kyselinu ju tiež dobre tolerujú osoby s citlivou pokožkou. Chráni pred fotostarnutím, voľnými radikálmi a podporuje ochranu pred slnkom. Bojuje proti hyperpigmentácii a sfarbeniu stôp po akné. Testy potvrdili, že je oveľa účinnejšia pri znižovaní zafarbenia ako arbutín alebo iné vo vode rozpustné deriváty vitamínu C (askorbyl glukozid alebo askorbylfosfát sodný). Okrem toho bolo preukázané, že kyselina 3-O-etyl-L-askorbová poskytuje účinnú ochranu pred modrým svetlom (blue light). Táto forma je najúčinnejšia pri pH 3,0 - 5,0.
Výhody:
- Vysoká stabilita za rôznych podmienok, odolnosť voči svetlu a teplote
- Znižuje zápal a rast baktérií - antibakteriálny účinok
- Ako jediný derivát má amfifilnú molekulu (rozpúšťa sa vo vode aj v tukoch).
- Vysoký stupeň prenikania do pokožky
Nevýhody:
- Pomalší účinok v porovnaní s čistou formou vitamínu C
Aké kombinácie kyseliny L-askorbovej sú prospešné a ktorým sa je lepšie vyhnúť?
Kozmetiku s nízkou koncentráciou vitamínu C je možné používať ráno aj večer. Prípravky s vyššou koncentráciou by sa však mali používať iba večer, pretože môžu dráždiť pokožku. Súčasne s používaním tohto vitamínu by ste nemali zabudnúť na použitie krému s ochranným faktorom SPF, pretože kvôli vysokej koncentrácii vitamínu C sa pokožka stáva citlivejšou na slnečné žiarenie.
Kombinácia vitamínu C s resveratrolom (polyfenol patriaci k flavonoidom), ktorý zabraňuje oxidácii kyseliny L-askorbovej, je v kozmetických prípravkoch veľmi požadovaná. Ich spoločný antioxidačný účinok je oveľa účinnejší, než keby boli použité samostatne. Blahodarne pôsobí aj spojenie vitamínu C a rutínu (flavonoid rastlinného pôvodu). Tento flavonoid má aj antioxidačné vlastnosti, podporuje boj proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú steny krvných ciev, čo zrýchľuje proces starnutia kože. Rutín tiež spomaľuje oxidáciu vitamínu C a súčasne predlžuje jeho pôsobenie.
Kontroverzná a
neodporúčaná je kombinácia
vitamínu C s niacinamidom (vitamín B3) kvôli rozdielom v hodnote pH, v ktorých tieto chemické zlúčeniny fungujú najúčinnejšie. Existuje aj riziko, že sa obe tieto látky môžu navzájom neutralizovať a dokonca, vznikom komplexu medzi vitamínmi B3 a C, vytvárať škodlivý peroxid vodíka. Tieto obavy sa však týkajú iba čistej, nestabilnej formy vitamínu C - kyseliny L-askorbovej, a nie jej derivátov, ktoré sú stabilnejšie pri vyšších hodnotách pH. Kombinácia niacínamidu a vitamínu C navyše vedie k produkcii kyseliny nikotínovej, ale iba vtedy, keď tieto chemické zlúčeniny reagujú dlhú dobu v prostredí s veľmi vysokou teplotou. Výrobcovia sa však tejto kombinácii vyhýbajú, pretože kyselina nikotínová môže spôsobiť začervenanie pokožky, návaly tepla a brnenie na častiach tváre, na ktoré bol prípravok aplikovaný, čo sa neodporúča najmä pre citlivú a jemnú pokožku. Tieto príznaky by sa však nemali zamieňať s podráždením spôsobeným kyselinovým ph kozmetiky. Vznik kyseliny nikotínovej je v domácich podmienkach málo pravdepodobný, ale aby sme minimalizovali riziko tvorby tejto zlúčeniny, mala by byť kozmetika skladovaná pri nízkych teplotách alebo používaná kozmetika s danými vitamínmi jedna po druhej. Treba tiež dodať, že čistý nestabilný vitamín C sa dnes v kozmetike používa len zriedkavo, pretože bol nahradený lipozomálnou formou.
Stručne povedané, vitamín C, vďaka svojim blahodarným vlastnostiam, je medzi poloproduktami pridávanými do kozmetických výrobkov veľmi populárny. Najúčinnejším derivátom vitamínu C, spomedzi vyššie uvedených, je
Tetrahexyldecyl-askorbát – aj napriek jeho vyššej cene má mnoho výhod, ktoré ho odlišujú od iných derivátov (napr. vysoká stabilita, antibakteriálny účinok a účinnejšie prenikanie do kože). Vzhľadom na existenciu rôznych foriem vitamínu C si však každý z Vás nájde formu, ktorá je pre Vás najvhodnejšia. Ak potrebujete poradiť so správnym výberom vitamínu C v kozmetike, neváhajte sa na nás obrátiť! :-)
Prezrite si kozmetiku s vitamínom C v našom obchode.