Neustále sa dozvedáme viac a viac o kozmetike a aktívnych zložkách, ktoré obsahuje. Na mnohých etiketách sa objavujú informácie typu "vegánska kozmetika", "prírodná kozmetika", "neobsahuje živočíšne zložky" alebo "netestované na zvieratách"... aj keď v kréme predsa nie je žiadne mäso! BIO, EKO alebo prírodnú kozmetiku vyberáme stále častejšie, z čoho sa bez pochýb teší nielen naša pokožka, ale aj životné prostredie.
Čo to znamená v praxi? A čo všetko musíte o tejto kozmetike vedieť?
Vegánska kozmetika - čo to znamená?
Vegánska kozmetika by sa dala popísať ako kozmetika, ktorá vo svojom zložení neobsahuje zložky, ktoré pochádzajú zo zvierat, teda
mlieko a jeho deriváty (napr. mliečny proteín), keratín, med a materskú kašičku, lanolín, slimačí sliz, karmín, zvieracie tuky, hodváb či kolagén. Znamená to, že tieto látky nemôžu byť použité ani vo výrobnom procese.
Čo zloženie vegánskej kozmetiky obsahuje?
Existujú zložky, ktoré sa účinkami vyrovnajú tým živočíšnym? Vegánska kozmetika si zakladá na
rastlinných výťažkoch a množstve ďalších aktívnych prvkov. Môže to byť napríklad maslo shea, výťažok z listov zeleného čaju, výťažok z damašskej ruže a ďalšie rastlinné zložky. Ponuka vegánskej kozmetiky je veľmi široká a svojimi vlastnosťami dokonale nahradí aj tie najúčinnejšie živočíšne aktívne látky. Poľskú vegánsku kozmetiku ponúka napríklad značka
Sensum Mare, Alkmia, Anwen alebo aj BasicLab.
Ako spoznať vegánske produkty?
Pokiaľ chcete do svojej každodennej starostlivosti o telo, vlasy a pleť zaradiť produkty, ktoré neobsahujú živočíšne zložky, na obaloch hľadajte označenia ako je:
V-Label, Vegan Society, Viva!, a tiež mnoho iných znakov alebo informácií typu "produkt je vhodný pre vegánov" . Získate istotu, že daný produkt neobsahuje živočíšne zložky.
Najpopulárnejšie zootonické zložky v kozmetike
Lanolín a jeho deriváty - získava sa z ovčej vlny:
Lanolin, Isopropyl Lanolate,Lanolin Cera/ Lanolin Oil/ Lanolin Wax/ Cera Lanae/ Lanae Cera,Lanolin Alcohol, Hydrogenated Lanolin Alcohol,Lanolin Linoleate, Lanolin Acid, Sodium Laneth Sulfate, Laneth-10 alebo v názvoch tiež ako
"lanolin", "lana", "laneth" a "lanolate".
Cholesterol –
najčastejšie vyrábaný z lanolínu
Med a ostatné včelie produkty:
Beeswax, Cera Alba, Cera Flava,Mel, Miel, Honey Extract.
Farbivá:
Carmine (CI 75470)–
karmín, košenila (karmínová červená je vegánska).
Bielkoviny a proteíny:
Keratin, Hydrolyzed Keratin –
keratín – (vegánskou variantou je fytokeratín).
Elastin, Hydrolyzed Elastin-
elastín.
Silk, Hydrolyzed Silk -
hodváb
Serica, Serica Powder, Silk Powder–
práškový hodváb (v púdroch, minerálnych make-upoch).
Collagen, Hydrolyzed Collagen-
kolagén
Atelocollagen (kolagén morského pôvodu)
Sodium chondroitin sulfate
Mlieko a mliečne produkty:
Milk Extract, Milk Protein, PEG-2 Milk Solids, Lac, Lac Powder, Lactis Lipida, Milk Lipids, Lactis Proteinum, Lactobionic Acid, Lactoglobulin
Sine Adipe Lac-
mlieko v prášku
Sodium C8-16 Isoalkylsuccinyl Lactoglobulin Sulfonate
((a iné lac, lacto, lactisy)
Pozor:kyselina mliečna – (a jej deriváty, teda ďalšie laktáty) je vegánska!
Hydrolyzed Casein-
kazeín
Yogurt, Yogurt Powder-
jogurt
Kolostrum- výťažok z kravského mlieka, ktorý je odobratý počas prvých piatich dní po pôrode.
Vajcia:
Hydrolyzed Egg Protein, Hydrolyzed Egg Shell Membrane, Ovum, Ovum Powder, Ovum Oil (Egg Powder, Egg Oil), Dreid Egg Yolk, Egg Yolk Extract
Ďalšie:
Sodium Tallowate, Tallow– mydlo živočíšneho pôvodu
Chitosan– vyrábaný z chitínu (vnútornej kostry článkonožcov)
Prírodná kozmetika - čo to znamená?
Prírodnú kozmetiku môžeme charakterizovať ako kozmetiku, ktorá obsahuje
najmenej 95% prírodných zložiek. Existuje však rozdiel medzi prírodnými zložkami a zložkami, ktoré majú prírodný pôvod. Tie prvé sú získavané výhradne z rastlín, zvierat alebo mikroorganizmov prostredníctvom fyzikálnych procesov, fermentácie a ďalších tradičných metód. O chemickej modifikácii tu nemôže byť reč. Druhá skupina zložiek musí byť minimálne z 50% prírodného pôvodu, vrátane napríklad molekulárnej hmotnosti.
Prírodná vegánska kozmetika - je to vôbec možné?
Samozrejme! Pokiaľ sa napríklad pleťový krém skladá z 96% zložiek, ktoré sú čisto prírodné a zároveň neobsahuje zootonické zložky, spĺňa nároky na označenie "vegánska kozmetika" a zároveň aj na označenie "prírodná kozmetika".
Ekológia - kde začať?
O tom, že je ekológia dôležitá téma niet pochýb, ale veľa z nás presne nevie, o čo vlastne ide. Uvedomujeme si, že sami sme tvorcami životného prostredia, naša činnosť škodí planéte a chceli by sme tomu zabrániť. Ako? Podelím sa s Vami o konkrétne zmeny, ktoré sme u nás v Cosibelle zaviedli a tiež odporučím
značky, ktoré sú ekologické, fungujú v procese less/zero waste. Nezabudnite, že aj malé zmeny sú dôležité a je lepšie zmeniť čo i len jednu vec, ako neurobiť nič.
Ekologická firma
WV Cosibelle sme v celom procese balenia a odosielania balíkov prestali používať plast. Plastovú izolepku sme nahradili
papierovou lepiacou páskou a naše balíčky plníme výplňovým materiálom skropakom, ktorý je biologicky odbúrateľný a rozložiteľný. Ten dôkladne chráni Vašu kozmetiku a po vhodení do vody kúzelne zmizne (jednoducho sa rozpustí, čo je to úžasné)! Za zmienku tiež stojí to, že balíky od výrobcov a dodávateľov, v ktorých je kozmetika doručovaná do nášho skladu, sú opätovne používané, takže nič nevyhadzujeme ale recyklujeme!
Vytvorili sme ECOsi kanceláriu! V kancelárii máme džbánok na filtrovanie vody a triedime odpad. Používame aj ekologický papier, perá a zošity, ktoré majú k dispozícii všetci zamestnanci. Zaviedli sme tiež miesto na zber elektroodpadu a plastových viečok. Týmito aktivitami sa snažíme aspoň trošku pomôcť životnému prostrediu na ochranu našej planéty.
Ekologické balenie kozmetiky
Dôležitým prvkom každej kozmetiky je jej balenie, ktoré má nielen pekne vyzerať, ale taktiež musí zabezpečiť mikrobiologickú čistotu daného kozmetického produktu, teda zabrániť vzniku mikroorganizmov. Produkt tak môže slúžiť veľmi dlho. Množstvo balení je vytvorených z plastu, niektoré z nich je možné recyklovať, avšak veľa z nich končí na hromade plastového odpadu, ktorý tak ničí našu planétu :-( Zoznámim Vás s tým, čo výrobcovia kozmetiky robia preto, aby sa takémuto scenáru vyhli a aké alternatívne obaly či etikety využívajú, aby minimalizovali používanie plastov.
Ako používať kozmetiku ekologicky?
- Nakupujte iba vtedy, keď to potrebujete. Príliš veľké množstvo kozmetiky nie je dobré ani pre Vás, ani pre našu planétu.
- Siahnite po väčších baleniach, vyhýbajte sa mini baleniam. Pokiaľ potrebujete niečo na dovolenku alebo mini balenie do kozmetickej taštičky, zvoľte tuhé produkty.
- Vymeňte produkty v plastových baleniach za produkty, ktoré sú vyrobené z ekologických materiálov, napr. zo skla alebo originálne tuhé produkty v kocke.
- Vyberajte produkty, ku ktorým je možné dokúpiť náplň
- Jednorazové odličovacie tampóny nahraďte znovu použiteľnými, papierové utierky za mušelínový uterák. Vyberajte doplnky, ktoré môžete opätovne použiť.
- Ak Vám produkty nevyhovujú, vráťte ich výrobcovi namiesto toho, aby ste ich vyhadzovali. Vďaka tomu im dáte druhý život!
- Ak máte ďalšie nápady, ako dať kozmetických produktom ďalšiu šancu, určite sa nám ozvite!
Triedenie kozmetického odpadu
Zabúdať nesmieme ani na
triedenie kozmetického odpadu. Plastové alebo kovové prvky kozmetiky patria do žltého kontajnera, všetky sklenené prvky, ktoré nemožno vrátiť - do zeleného kontajnera a papierové balenie, etikety alebo letáčiky - do modrého.
SkinTra - poľská ekologická kozmetická značka
Ako už určite viete, v Cosibelle máme vlastnú kozmetickú značku.
Všetky balenia kozmetiky SkinTra sú vyrobené zo skla a etikety sú z papiera, takže sme obmedzili používanie plastu na nevyhnutné minimum. Pri jej balení používame minimum obalov, takže môžeme obmedzovať vznik odpadu. Nesmieme tiež zabudnúť na
našu spoluprácu s nadáciou "Les navždy". Spočíva v tom, že každý zakúpený kozmetický produkt zabezpečí výsadbu 0,5 m² lesa.
Kozmetika less waste - čo to vlastne znamená?
Ide o výrobky, ktoré sú vyrobené v súlade s filozofiou less waste. Tá spočíva v minimálnom vytváraní odpadu. Ako zloženie produktov, tak aj ich balenie by malo generovať čo najmenej odpadu a najlepšie, žiadny odpad :-) Nie je to také jednoduché, ale aj malé krôčiky a malé zmeny v činnosti sú pre našu planétu viac ako dobré :-):)
Less waste je aj životný štýl! Spomenieme napríklad opätovné využitie obalov prázdnych produktov. Príklad: prázdnu nádobku po kréme je možné využiť ako nádobu na uchovávanie drobných predmetov alebo ako svietnik.
Produkty netestované na zvieratách - povoľuje EÚ toto testovanie?
Kozmetické produkty, ktoré neboli testované na zvieratách, sú z anglického výrazu označované ako cruelty-free, teda v doslovnom preklade - bez krutosti. Ide o produkty, ktoré nie sú v žiadnej fáze ich výroby testované na zvieratách. Testom nesmie prejsť žiadny hotový produkt a dokonca ani dodávateľom zložiek nie je umožnené, aby takéto testy vyžadovali od ďalších subjektov.
V Európskej únii platí od 11. marca 2013 celkový zákaz testovania kozmetiky a s ňou súvisiacich zložiek na zvieratách a aj predaj produktov, ktoré boli takto testované. Každý kozmetický prípravok, ktorý sa dostane do obehu v rámci Európskej únie, prechádza prísnou bezpečnostnou kontrolou - ide predovšetkým o veľmi dôkladnú analýzu toxických zložiek. Bez toho nie je v súčasnosti možné legálne a bezpečne uviesť na EÚ trh kozmetický produkt.
Z hľadiska európskeho práva označenie "netestované na zvieratách" alebo cruelty free môže byť v Európskej únii považované ako zavádzajúce. V súlade so súčasným zákazom testovania na zvieratách v Európskej únii je vyhlásenie „netestovanie na zvieratách“ vyhlásením o základnom súlade s ohľadom na požiadavky zákona. Pomocou takého označenia sa firma snaží zapôsobiť niečím, čo musia dodržiavať všetci. V súlade s požiadavkami nariadenia 655/2013/WE by sa takéto vyhlásenia nemali používať. Pri nákupe kozmetiky vyrobenej v Európskej únii má teda spotrebiteľ záruku, že výrobok nebol testovaný na zvieratách.
Európska únia patrí medzi prvých, ktorí zakázali testovať na zvieratách hotové kozmetické produkty a zložky. Úcta k zvieratám je nesmierne dôležitý fakt, ktorý nepodlieha diskusii. Tento zákaz je tiež úspešne aplikovaný ďalšími krajinami. V súčasnej dobe platí už v asi 40 krajinách, napr. v Nórsku, Turecku, Indii, Izraeli, na Novom Zélande a Taiwane a samozrejme v celej Európskej únii. Existujú však oblasti, kde sa na zvieratách dodnes testuje ako kozmetika, tak aj jej jednotlivé zložky. Deje sa to napríklad v Číne.
Značky predávané v Číne
V Číne sú testy vykonávané štátnymi laboratóriami a analyzované je ako výsledné zloženie tak jednotlivé zložky. Požiadavka na testovanie kozmetiky na zvieratách v tejto krajine vzniká kvôli nedostatočnému prijatiu schválených alternatívnych metód čínskymi úradmi. Je potrebné zdôrazniť, že Čína pomaly začína meniť svoj prístup a postupne začína akceptovať aj iné spôsoby. Zhodnotenie bezpečnosti kozmetických produktov sa opiera o podrobnú a prísnu analýzu toxikologických zložiek - ďalšie testovanie hotových produktov na zvieratách teda úplne postráda zmysel. Firmy, ktoré predávajú svoje produkty na čínskom trhu, môžu mať rôzne stratégie. Časť z nich vyvíja špeciálne receptúry určené pre dané trhy, ktoré sú odlišné od európskeho trhu, a tieto produkty sú čínskymi úradmi testované za zvieratách. Niektoré firmy vyrábajú kozmetiku, ktorá spĺňa európske požiadavky a na zvieratách v Európe nie je testovaná, avšak nasledujú ďalšie kroky testovania v Číne, aby mohli byť zaradené na čínsky trh.
Dúfame, že je téma zero waste, less waste, prírodnej, vegánskej, EKO a BIO kozmetiky je Vám zase o niečo jasnejšia. Ak máte akékoľvek otázky, môžete nás kedykoľvek kontaktovať. Pokiaľ potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail:
obchod@cosibella.sk
A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom
instagrame,
facebooku alebo telefónnom čísle
+421 233 221 070.