Retinol a retinoidy - ako ich používať?

Retinol a retinoidy - ako ich používať?

Retinol a retinoidy - ako ich používať?


VITAMÍN MLADOSTI

Čo je retinol, retinoidy, kyselina retinová a vitamín A? Retinol aj retinoidy sú deriváty vitamínu A, ktorý je považovaný za jeden z najdôležitejších vitamínov mladosti a krásy, najmä vďaka svojim účinkom proti starnutiu, výskytu vrások a stimulácii obnovy buniek. Je to tiež jedna z najpodrobnejšie študovaných látok v kozmetickom priemysle. Vitamín A patrí do skupiny 4 vitamínov rozpustných v tukoch, vďaka ktorým dobre preniká cez rohovú vrstvu v pokožke a na pleť tak funguje účinnejšie ako zložky rozpustné vo vode.

ÚČINOK

V prvých fázach používania retinolu môžete pociťovať olupovanie, začervenanie alebo suchšiu pleť - v tomto procese to veľa ľudí s retinolom vzdá. Treba však len vydržať! Retinol pôsobí na tvár tak, že starú pokožku nahrádza novou, ktorá vzniká pod starou a je bez vrások. Ak sa rozhodnete vydržať a používať retinol aj naďalej, postupne sa staré a odumreté bunky zlúpia a Vaša pleť bude viditeľne rozžiarená a bez vrások. Deriváty, čiže retinoidy sú rôzne formy vitamínu A a zároveň látky s viacsmerným účinkom, a preto sú tak populárne. Po prvé urýchľujú bunkový metabolizmus. Ako to vplýva na tvár? Retinol a retinoidy v kozmetike fungujú proti starnutiu jeho následkov vo forme vrások, znižujú viditeľnosť jaziev a zosvetľujú sfarbenie pokožky. Vďaka tomu, že prenikajú aj do hlbších vrstiev, znižujú produkciu kožného mazu, sú veľmi účinné pri liečbe akné a odstraňujú odumreté kožné bunky, čím vyhladzujú pokožku. Ďalším účinkom týchto derivátov pre starostlivosť o pokožku je antioxidácia, ktorá inhibuje vývoj voľných radikálov. Retinoly stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu v pokožke. Naviac, produkty s retinolmi urýchľujú regeneráciu buniek a zjednocujú tón pleti.

Účinky derivátov vitamínu A:

 • pôsobia v boji proti vráskam - stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu
 • regulujú tvorbu kožného mazu
 • pôsobia antioxidačne
 • rozjasňujú a vyhladzujú pokožku
 • bojujú proti akné a nedokonalostiam pleti
 • urýchľujú proces tvorby nových buniek (keratinizáciu)

PRE KOHO JE VITAMÍN A VHODNÝ?

Tieto účinné látky sú vhodné pre všetky typy pleti. Kozmetické produkty s retinolom rozjasňujú a vyhladzujú zrelú pleť, zjednocujú jej tón, znižujú aj zápaly charakteristické pre mastnú pleť a pokožku so sklonom k akné. Retinol a aktívna forma - kyselina retinová je tiež vhodná pre suchú, kapilárnu alebo citlivú pokožku. V tomto prípade venujte ale zvláštnu pozornosť práve koncentrácii retinolu v prípravku - vysoké koncentrácie môžu spôsobiť podráždenie pokožky. Vtedy je najlepšie používať retinol vo veľmi nízkej koncentrácii alebo jeho nedráždivej náhrade – bakuchiole.

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI RETINOLOM A RETINOIDMI?

Ak chcete dosiahnuť rýchly výsledok, no s možným rizikom podráždenia, zvoľte retinol. Ak ste naopak majiteľom citlivej, suchej pokožky a zároveň nechcete riskovať podráždenie, retinol môže byť pre Vás príliš agresívny, preto zvoľte retinoidy, ktoré sú oveľa menej dráždivé, ale ich účinok je rozložený v čase. Nedovolím si však porovnávať „silu“ retinolu a retinoidov v kozmetických prípravkoch vzhľadom na to, že ide o zlúčeniny s odlišným chemickým vzorcom, ktoré nepôsobia rovnako. A to, je ako pri porovnávaní rôznych foriem vitamínu C – jedna forma môže byť stabilnejšia, ale nedráždi pokožku, druhá poskytuje rýchly výsledok s možným rizikom podráždenia.

Pamätajte, že všetky deriváty A vitamínu sa musia premeniť na kyselinu retinovú(dostupnú v prípravkoch na lekársky predpis), aby účinky retinolu fungovali. Ako teda vyzerá reťazec jeho transformačných foriem v koži?

AKÝ JE ROZDIEL MEDZI RETINOLOM A RETINOIDMI


BAKUCHIOL - NÁHRADA RETINOLU

Určite ste sa už stretli s týmto pojmom. Bakuchiolu sa hovorí aj rastlinný retinoid, ktorý plne nahrádza účinky retinolu. Získava sa z Psoralea corylifolia - rastliny, ktorá sa už roky používa v tradičnej čínskej a indickej medicíne ako protizápalová látka podporujúca liečbu ekzému. Má podobnú účinnosť ako retinol, ale nevykazuje svoj teratogénny účinok, preto je ideálnou alternatívou pre tehotné a dojčiace ženy. Jeho maximálna prípustná koncentrácia v hotovej kozmetike je 1%. Na rozdiel od retinolu pokožku nesenzibilizuje a nedráždi. A čo viac, upokojuje pokožku spálenú slnkom, vďaka čomu je ideálny pre citlivú pokožku. Ak Vám však z akýchkoľvek príčin nevyhovuje ani bakuchiol, vyskúšajte vitamín C, ktorý plní podobnú funkciu. Nepoužívajte však vitamín C súčasne s retinolom.

POUŽITIE DERIVÁTOV VITAMÍNU A

Prípravok s vitamínom A by mal byť aplikovaný večer, pretože zvyšuje fotocitlivosť pokožky. V prípade podráždenej, suchej pokožky s otvorenými rankami sa neodporúča začať používať retinol, kvôli jeho dráždivému účinku. Vtedy je lepšie počkať, kým sa Vaša pleť úplne zahojí. V kombinácii s retinolom, treba pamätať na intenzívnu hydratáciu, pretože retinol má na pokožku silný vysušujúci účinok - hydratačný krém by mal byť určite súčasťou ošetrujúcej rutiny. Po každej aplikácii kozmetiky si navyše umyte ruky, aby sa prípravok nedostal do očí.

ČOMU VENOVAŤ POZORNOSŤ POČAS KÚRY S RETINOLOM?

Pri používaní retinolu je vhodné doplniť zinok, ktorý je nevyhnutný pre správnu premenu retinolu na kyselinu retinovú, ktorá má najväčší účinok na pokožku. V kombinácii s používaním retinolu je nutné aplikovať na tvár ochranu proti slnečnému žiareniu, pretože počas liečby retinolom a jeho derivátmi dochádza k zrýchlenému procesu exfoliácie, ktorá môže spôsobiť podráždenie, nakoľko je pokožka citlivejšia na slnečné svetlo. Je tiež dôležité spomenúť, že vitamín A ľahko oxiduje a tým stráca svoje priaznivé vlastnosti, preto by produkty obsahujúce túto účinnú látku mali byť chránené pred vzduchom a svetlom. Obsah ďalších antioxidantov a zinku v kozmetike s retinolom naviac zvýši antioxidačný účinok retinolu. Pre začiatočníkov s veľmi citlivou pleťou je vhodné zmiešať sérum s retinolom a obľúbený hydratačný krém, ktorý zabezpečí jeho postupné vstrebávanie do kože.

Pamätajte, že efekt nebude viditeľný po jednom dni, týždni alebo mesiaci. Úspešná starostlivosť o pleť si vyžaduje trpezlivosť. Na dosiahnutie viditeľného výsledku by mal byť retinol používaný po dobu najmenej 12 týždňov.

INDIKÁCIE:

 • nerovnosti na povrchu pokožky
 • všetky typy pleti
 • sfarbenie
 • vrásky
 • seboroická dermatitída
 • akné

KONTRAINDIKÁCIE:

  Hoci kozmetika s obsahom retinolu a jeho derivátov - rôznych foriem vitamínu A, je vhodná pre všetky typy pleti, existujú určité kontraindikácie:
 • tehotenstvo a dojčenie - látka môže spôsobiť poruchy vývoja plodu
 • precitlivenosť na retinol a vitamín A
 • užívanie vitamínu A orálne
 • použitie iných vysoko exfoliačných prípravkov - benzoylperoxid, liečba pleti kyselinami, vitamínom C alebo antibiotikami
 • podráždená koža s otvorenými ranami - počkajte až pokožka sa úplne zahojí
 • zvýšená slnečná expozícia - počas liečby retinolom je nutné používať vysokú slnečnú ochranu kvôli silnému fotocitlivému účinku týchto látok

Pokiaľ nebudete počas starostlivosti o pleť s retinolom používať slnečnú ochranu (najlepšie SPF 50), môže dôjsť k výraznému zafarbeniu pokožky.

INCI

Uvedomujem si, že pre niektorých ľudí je INCI nezrozumiteľné a nevedia, ako hľadať retinol, retinoidy a alternatívy v kozmetike. Nižšie som pre Vás vypísala deriváty a ich názvy v nomenklatúre INCI a tiež niekoľko návrhov produktov s danou prísadou.

RETINOL - Hydrogenated RetinolRETINAL/RETINALDEHYD - Retinal/RetinylaldehydeRETINOID (ester vitamínu A) - Retinyl Palmitate, Retinyl Acetate (najmä ako pomocná zložka)

NOVÝ RETINOID (ester kyseliny all-trans retinovej (HPR)) - Dimethyl Isosorbide, Hydroxypinacolone Retinoate

BAKUCHIOL (náhrada retinolu) - Bakuchiol alebo Psoralea Corylifolia Extract, Babchi (Bakuchi) Oil lub Psoralea Corylifolia Oil

Stručne povedané, čistý vitamín A a jeho deriváty sú jednou z najúčinnejších látok v starostlivosti o pleť na trhu. Aj keď môžu mať vedľajšie účinky, moderné deriváty znižujú riziko podráždenia na minimum. Preto stojí za to do Vašej starostlivosti zaviesť ošetrenie s obsahom vitamínu A, ktoré doplní kúru proti vráskam a akné. Nezabudnite však retinol na pleť zavádzať postupne, kvôli už spomínanému dráždivému účinku. Je vhodné začať s nižšou koncentráciou a potom postupne implementovať vyššiu. Každopádne, pozitívne účinky retinolu či jeho derivátov na pleť sú kozmetologicky preukázané.

Pokiaľ však máte pochybnosti o tom, ako začať a používať kozmetiku s retinolom a s retinoidmi alebo si stále nie ste istí, ktorý produkt zvoliť, kontaktujte nás na našom Facebooku, Instagrame, e-maili: obchod@cosibella.sk alebo telefónnom čísle: + 421 233 221 070. Radi zodpovieme všetky Vaše otázky a vysvetlíme nejasnosti.pixel