Rastlinné extrakty v kozmetike - čo sú a aké funkcie plnia?

Rastlinné extrakty v kozmetike - čo sú a aké funkcie plnia?

Rastlinné extrakty v kozmetike - čo sú a aké funkcie plnia? małe

Čo sú rastlinné extrakty?

Rastlinné extrakty sú koncentrované „dobré“ zložky, ktoré získavame z rastlín. Vlastnosti rastlinných extraktov sú neoceniteľné pre naše zdravie a samozrejme aj krásu! Tieto zložky môžete získať z rôznych častí rastlín, ako sú napríklad listy, kvety, korene, semienka, kôra alebo plody.

Pre získanie týchto zložiek z rastlín sa používajú rôzne metódy, ktoré nazývame „extrakcie“. V závislosti od metódy získavania rastlinných extraktov z rôznych častí rastlín sa používajú rozličné prídavné látky, napríklad voda, alkohol, oleje alebo glycerín.

Rastlinné výťažky sa nachádzajú v mnohých produktoch, ktoré používame na dennej báze. Sú obľúbené v liekoch, kozmetike, potravinách alebo doplnkoch stravy, pretože majú nespočetné množstvo výhod pre naše zdravie a krásu. Potraviny na rastlinnej báze konzumujeme s veľkou obľubou a taktiež v našich domácnostiach určite nechýba ani blahodarný bylinkový čaj. Rastlinná kozmetika je založená na zložkách rastlinného pôvodu a takisto ako rastlinky pozitívne pôsobia na náš organizmus zvnútra, účinne pracujú a fungujú aj v starostlivosti o pokožku.

Ako sa extrakty z rastlín získavajú?

Extrakcia je proces, pri ktorom sa z rastlín získavajú cenné zložky. Existuje niekoľko rôznych metód, ktoré to umožňujú. Získané rastlinné výťažky sa neskôr používajú pri výrobe kozmetiky, kde sú súčasťou krémov, rôznych sér alebo esencií.
  • Extrakcia vodou: ide o metódu, pri ktorej sa z rastlín získavajú cenné látky pomocou horúcej vody. Proces extrakcie si môžete predstaviť ako prípravu čaju z bylín, kedy horúca voda extrahuje chuť a arómu. Podobne je to aj pri vodnej extrakcii, kde voda pomáha tieto účinné látky z rastlín získať. Ide o jednu z najšetrnejších a najprirodzenejších metód extrakcie.
  • Extrakcia alkoholom: pri tejto extrakcii sa používa alkohol, ktorý pomáha extrahovať cenné zložky z rastlín. Alkohol je skvelý na extrakciu rôznych zlúčenín, pretože vďaka nemu sú získané extrakty veľmi koncentrované. Také extrakty je možné používať v malých množstvách, napríklad vo forme kvapiek, a využívať tak výhody, ktoré nám rastliny poskytujú.
  • Extrakcia olejom: na extrakciu cenných látok z rastlín sa používajú aj oleje, ako je kokosový alebo olivový. Extrakcia spočíva v tom, že sa rastlina namočí do oleja a účinné látky z rastliny do neho jednoducho preniknú. Oleje s výťažkami v zložení sú v kozmetike obľúbené, pretože sa ľahko vstrebávajú a vyživujú pokožku, vďaka čomu vyzerá zdravo a žiarivo a zlepšuje jej pružnosť.

Tieto tri metódy sú len niektoré zo spôsobov získavania cenných zložiek z rastlín. Každý z nich má svoje výhody a podľa toho, aké zložky chceme získať, je možné zvoliť správnu metódu. Vďaka rôznym technikám extrakcie tak dokážeme využívať celý rad výrobkov s rastlinnými výťažkami, ktoré môžu zlepšiť naše zdravie a krásu.

Aké sú najobľúbenejšie rastlinné výťažky?

Extrakt z aloe vera

Kaktus aloe vera je tiež známy pre svoje upokojujúce vlastnosti, takže je ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú podráždenú alebo citlivú pokožkou. Pomáha uľaviť a urýchliť proces hojenia, upokojiť popáleniny od slnka, uhryznutie hmyzom či akékoľvek iné podráždenia.

Vlastnosti aloe vera sa neobmedzujú iba na starostlivosť o pleť. Extrakt z aloe sa používa aj v potravinárstve, prípravkoch na vlasy, ako sú šampóny, kondicionéry či vlasové toniká. Jeho pôsobenie na pokožku hlavy je najmä upokojujúce a zároveň sú vlasy po jeho použití jemnejšie, hydratovanejšie a lepšie sa rozčesávajú. Navyše je skvelou bázou pod olej!


Extrakt z pupočníka ázijského

Pupočník ázijský obsahuje látky, ktoré urýchľujú proces hojenia rán, znižujú zápaly a stimulujú tvorbu kolagénu. Výťažok z pupočníka ázijského sa preto s veľkou obľubou používa v prípravkoch starostlivosti o pleť, ako sú séra, krémy a gély a mnohé ďalšie.

Protizápalové účinky: výťažok z pupočníka ázijského má upokojujúci účinok na podráždenia a zápaly pokožky, a preto sa odporúča pre osoby s citlivou a podráždenou pokožkou.

Zlepšenie mikrocirkulácie: pupočník ázijský podporuje prekrvenie malých ciev, čo môže pomôcť v boji proti opuchom a celulitíde. Výťažok z tejto rastliny je možné použiť v prípravkoch proti celulitíde alebo v upokojujúcich géloch na nohy.

Antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti: extrakt z pupočníka ázijského vykazuje aj antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, a preto sa používa v prípravkoch v boji proti kožným infekciám.


Extrakt zo zeleného čaju

Prírodná kozmetika zelený čaj doslova miluje! Je výbornou zložkou pridávanou do prípravkov pre starostlivosť o pokožku, najmä vďaka svojmu vysokému obsahu antioxidantov, ktoré sa účinne zapájajú do ochranných procesov našej pokožky. Antioxidanty: bohatstvo antioxidantov, najmä katechínov, pomáha chrániť pokožku pred poškodením voľnými radikálmi. Vďaka tomu môže extrakt zo zeleného čaju spomaliť proces starnutia pleti.

Ochrana pred slnkom: extrakt zo zeleného čaju pomáha chrániť pokožku pred škodlivým UV žiarením, ktoré vedie k predčasnému starnutiu pokožky a poškodeniu buniek. Pri použití v kozmetike zvyšuje úroveň ochrany pred slnkom.

Protizápalové účinky:
Hydratácia:hoci extrakt zo zeleného čaju nie je tak silným hydratačným prostriedkom ako niektoré iné zložky, preukázateľne prispieva k udržaniu hydratácie pokožky, zlepšuje jej pružnosť a celkový vzhľad a vitalitu.


Extrakt z kamiliek

Túto špeciálnu rastlinu so širokospektrálnymi účinkami nájdeme pod názvami rumanček pravý, rumanček kamilkový, kamilky či harmanček. Ide stále o jedinú, no veľmi unikátnu rastlinu, ktorá má multifunkčné pozitívne účinky na našu pleť a naraz pôsobí na viacerých úrovniach v starostlivosti o pokožku. Protizápalové účinky:sú známe pre svoje protizápalové účinky, ktoré pomáhajú upokojiť podráždenie a začervenanie pokožky. To je užitočné najmä pre ľudí s citlivou pokožkou alebo pre tých, ktorí trpia rôznymi zápalovými kožnými ochoreniami, ako sú ekzémy alebo akné.

Upokojujúci účinok: výťažok z kamiliek má na pokožku upokojujúci účinok a prináša úľavu pri spálení od slnka, uštipnutí hmyzom alebo iných podráždeniach. Možno ho použiť do mastí, krémov alebo gélov určených na upokojenie podráždenia.

Antibakteriálne vlastnosti: výťažky z kamiliek majú antibakteriálne účinky, takže sú vhodné na použitie v prípravkoch proti kožným infekciám a pomáhajú udržiavať zdravú kožnú mikroflóru.

Hydratácia: extrakt z kamiliek pomáha hydratovať a zjemňovať pokožku, a preto je bežnou súčasťou kozmetických prípravkov, ako sú krémy, pleťové vody a masky. Pomáha zlepšovať pružnosť pokožky a jej celkový vzhľad.

Upokojenie pokožky: kamilky sú tiež známe pre svoj upokojujúci účinok na pokožku, čo môže byť obzvlášť prospešné pre osoby s rozšírenými kapilárami alebo so sklonom k začervenaniu. Ak sú ako účinná látka súčasťou pleťových toník alebo krémov, účinne napomáhajú tieto príznaky zmierniť.

Regenerácia pokožky: výťažok z kamiliek podporuje regeneračné procesy pokožky, čo prispieva k hojeniu rán a zníženiu výskytu jaziev.


Čo sú štandardizované rastlinné extrakty?

Štandardizované rastlinné extrakty sú verzie rastlinných extraktov, ktoré obsahujú striktne a jasne stanovené množstvo dôležitých účinných zložiek. Pri nákupe a používaní takého extraktu tak máte istotu, že vždy dostávate rovnakú dávku účinnej látky. Takéto informácie Vám pomôžu porovnať rôzne produkty a predvídať účinky ich pôsobenia.

Výrobcovia rastlinných extraktov dbajú na to, aby každá šarža obsahovala rovnakú koncentráciu kľúčových zložiek. Na obaloch výrobkov s takýmito extraktmi nájdete informácie o množstve dôležitých zložiek (napr. 95 % katechínov v rastlinných extraktoch zo zeleného čaju). To uľahčuje výber dávkovania a porovnávania účinnosti rôznych výrobkov.

Ak Vám nejaké prírodné kozmetické prípravky s konkrétnymi rastlinnými extraktmi v našej ponuke chýbajú, určite nám dajte vedieť! Taktiež, ak potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk. A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku a Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070. - radi Vám poradíme!

pixel