Peptidy v starostlivosti o pleť. Čo sú peptidy a v akej kozmetike ich nájdeme?


Tento text prečítate za 6 minút.

Peptidy v starostlivosti o pleť.
Peptidy v starostlivosti o pleť. małe

Peptidy v kozmetike - čo o nich potrebujete vedieť?

Za posledné roky stále častejšie počúvame o peptidoch používaných v kozmetike a tie zažívajú svoj skutočný „boom“. Možnosti ich využitia sa zdajú byť takmer neobmedzené, napriek tomu však skutočná účinnosť používania peptidov v kozmetike stále vyvoláva množstvo otázok. Väčšina z mnohých druhov peptidov totiž nesie trochu záhadné a nepoznané názvy, ktoré toho na prvé počutie veľa neprezradia a aj tým prispievajú k miere nedôvery. Ak by ste teda chceli do problematiky preniknúť hlbšie a zistiť, aké vlastnosti tieto zložky skrývajú, pozývam Vás na užitočné čítanie tohoto blogu. Budem sa snažiť Vám o peptidoch vysvetliť čo najviac, aj keď téma je to naozaj veľmi široká a rozsiahla!

Peptidy - čo presne sú?

Z chemického hľadiska ide o zlúčeniny, ktoré sú tvorené aminokyselinami spojenými peptidovou väzbou. Dve takto spojené aminokyseliny tvoria dipeptid, ak je takto spojených viac aminokyselín, ide o oligopeptidy alebo polypeptidy. Pri viac ako 100 reťazcoch aminokyselín už hovoríme o bielkovinách. Pre zjednodušenie teda môžeme peptidy považovať za tzv. „miniproteíny“.
V závislosti od veľkosti molekuly a usporiadania aminokyselín v reťazci je možné získať peptid so špecifickými vlastnosťami a funkciami. Pre lepšiu predstavu, štruktúry peptidov sa niekedy prirovnávajú ku korálkam na retiazke - každá korálka je jedna aminokyselina. Takýchto farebných korálok môže byť veľké množstvo kombinácií, z ktorých každá má trochu iné účinky :-)

Aké rôzne typy peptidov nájdeme v kozmetike?

Peptidy môžeme rozdeliť podľa mechanizmu ich účinku na:

signálne peptidy

Stimulujú produkciu rôznych zložiek v pokožke, napr. tvorbu kolagénu a elastínu, čím prispievajú k spevneniu pleti a redukcii vrások. Práve kolagén a elastín sú kľúčové pri spomalení starnutia pleti.

Inhibičné neurotransmitery (neuropeptidy) alebo enzýmy

Pôsobia napríklad na uvoľnenie svalov zodpovedných za tvorbu mimických vrások, čo je mechanizmus, ktorý podrobnejšie v tomto príspevku vysvetlím neskôr.

Transportné peptidy

Majú schopnosť viazať a transportovať prvky, ako je meď a umožňujú príjem týchto prvkov bunkami.

Ako peptidy fungujú a pracujú?

Vďaka bohatej rozmanitosti štruktúr peptidov je možné dosiahnuť mnoho rôznych aktivít a teda aj rôznych účinkov. Správne poradie aminokyselín v peptidoch im umožňuje verne napodobniť mechanizmus pôsobenia a účinky, ktoré majú ich prírodné náprotivky, preto sa im hovorí "biomimetické". Väčšina z nich funguje tak, že prenáša signály do bunky prostredníctvom príslušného receptora. To viac-menej znamená, že konkrétnym bunkám oznamujú, čo majú samy robiť.

Zásadný vplyv na funkciu, účinok a selektivitu peptidov majú signálne sekvencie, vďaka ktorým má peptid afinitu k príslušnému receptoru a zapadá do neho ako „kľúč do zámku“. Existujú peptidy, ktoré znižujú výskyt vrások, pôsobia proti starnutiu alebo zosvetľujú mikropigmentové škvrny. Iné potláčajú zápaly, podporujú hojenie, majú antibakteriálne účinky a dokonca urýchľujú rast vlasov. Ako vidíte, škála možností a mechanizmus fungovania peptidov sú skutočne široké, ale pokúsim sa vysvetliť aspoň najobľúbenejšie princípy pôsobenia peptidov, ktoré sa v kozmetike používajú s najväčšou obľubou.

Jedným z najobľúbenejších účinkov peptidov je svalová relaxácia. Funguje na podobnom princípe ako botulotoxín, preto sa o nich hovorí ako o peptidoch „podobných botoxu“, aj keď to je samozrejme dosť prehnané tvrdenie :-). Teoreticky majú schopnosť redukovať výskyt mimických vrások, ktoré sú spôsobené častým sťahovaním určitých tvárových svalov. Tie sa sťahujú pod vplyvom acetylcholínu, takže prerušením a blokovaním jeho vylučovania alebo prívodu k receptorom je možné tento mechanizmus potlačiť.

Medzi takéto peptidy patria napríklad:
 • Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate (SYN-AKE ®),
 • Acetyl Hexapeptide-8 (Argireline®),
 • Acetyl Octapeptide-3 (SNAP-8).

Príkladom trochu odlišného mechanizmu môže byť pôsobenie peptidov medi. Z technického hľadiska, ide o peptidy - prenášače, čo znamená, že môžu pomáhať transportovať rôzne zložky, napríklad meď, ktorá pomáha zlepšovať hojenie drobných rán stimuláciou opravných mechanizmov. Tieto peptidy sa v tele vyskytujú prirodzene a ich množstvo sa s vekom znižuje.

Meďnaté peptidy taktiež dodávajú pokožke jemnosť a hladkosť a pomáhajú minimalizovať výskyt jemných liniek a vrások. Nachádzajú sa aj v prípravkoch, ktoré stimulujú rast vlasov.

Pod akými názvami nájdete ďalšie peptidy?

V zloženiach prípravkov nájdete názvy ako:
 • SIGNÁLNE PEPTIDY
 • - Acetyl Decapeptide-3
  - Acetyl Tetrapeptide-9
  - Acetyl Tetrapeptide-11
  - Decapeptide-4
  - Myristoyl Tetrapeptide-6
  - Myristoyl Tripeptide-31
  - Hexapeptide-11
  - Palmitoyl Dipeptide-5 Diaminobutylroyl Hydroxythreonine
  - Palmitoyl Dipeptide-5 Diaminohydroxybutyrate
  - Palmitoyl Dipeptide-10
  - Palmitoyl Hexapeptide-12
  - Palmitoyl Tripeptide-1
  - Palmitoyl Tripeptide-3
  - Palmitoyl Tripeptide-5
  - Palmitoyl Tripeptide-7
  - Palmitoyl Tripeptide-8
  - Palmitoyl Tripeptide-38
  - Palmitoyl Oligopeptide
  - Palmitoyl Pentapeptide-3
  - Palmitoyl Pentapeptide-4
  - Tetradecyl Aminobutyroylvalylaminobutyric Urea Trifluoroacetate
  - Tripeptide-10 Citrulline

 • NEUROPEPTIDY
 • - Acetyl Dipeptide
  - Acetyl Glutamyl Heptapeptide-1
  - Acetyl Hexapeptide-3
  - Acetyl Hexapeptide-8
  - Acetyl Hexapeptide-30
  - Acetyl Octapeptide-3
  - Dipeptide Diaminobutyroyl Benzylamide Diacetate
  - Pentapeptide-3
  - Waglerin-1
  - Stoechiol

 • TRANSPORTNÉ PEPTIDY
 • - (Copper) Tripeptide-1
  - Dipeptide-2
  - GHK
  - GHK-Cu
  - Copper Lysinate/Prolinate

Vlastnosti peptidov:

V závislosti od typu môžu mať peptidy rôzne účinky. Najčastejšie sa však používajú v kozmetike, ktorá zabezpečuje redukciu vrások a anti-aging efekt.

TOP vlastnosti a účinky peptidov:
 • spevnenie a vyhladenie pokožky,
 • znižujú výskyt mimických vrások,
 • zjednocujú farebný tón pleti,
 • rozjasňujú pigmentové škvrny,
 • hydratujú suchú a dehydratovanú pleť,
 • regenerujú pokožku a zlepšujú jej regeneračné procesy,
 • bránia vypadávaniu vlasov.

Peptidy - pre koho sú vhodné?

Kozmetika s peptidmi je určená predovšetkým pre zrelú pleť s viditeľnými známkami starnutia alebo pre tých, ktorí chcú tento proces preventívne oddialiť, a taktiež pre dehydratovanú pleť, ktorá má nedostatok vody v pokožke. Ich pravidelné používanie zlepšuje hydratáciu a pevnosť pleti, čo poteší aj tých, ktorí majú rozšírené „póry“, pretože čím je pleť pevnejšia, tým menej je vidieť vývody mazových žliaz - póry. Prípravky s peptidmi sú veľmi dobre znášané aj osobami s citlivou pleťou.

Komu budú teda peptidy vyhovovať najviac?
 • Zrelá pleť pre svoje spevňujúce a vrásky redukujúce účinky,
 • Podráždená pokožka pre zníženie začervenania a urýchlenie hojenia pokožky,
 • Pre tých, ktorí majú problém s pigmentovými škvrnami na redukciu ich viditeľnosti,
 • Tí, ktorí chcú stimulovať rast vlasov,
 • Tým, ktorí majú rozšírené "póry", pre ich stiahnutie, vďaka spevňujúcemu a hydratačnému účinku,
 • … rovnako ako všetkým, ktorí sa zaujímajú o boj proti starnutiu pleti, nakoľko peptidy stimulujú tvorbu kolagénu a elastínu v pokožke.

Ešte jedna malá rada pre tých, ktorí chcú zaradiť peptidy do svojej starostlivosti o pleť – nezabudnite, že peptidy sa nesmú používať pri veľmi nízkom pH, pretože môžu stratiť svoje vlastnosti. Najlepšie je teda nekombinovať peptidy s kyselinami a vitamínom C vo forme kyseliny askorbovej (ak má prípravok nízke pH) v rámci jednej rutinnej starostlivosti o pleť a neaplikovať tieto prípravky bezprostredne za sebou. Nie je však problém používať peptidy napríklad ráno a kyseliny večer :-)

Prečo je okolo peptidov toľko otázok?

Účinok mnohých peptidov bol preukázaný, ale bohužiaľ často iba "in vitro" - na úrovni bunkových kultúr. Počet štúdií, ktoré možno priamo preniesť na živého človeka, je stále veľmi obmedzený a metódy ich vykonávania často zostávajú veľmi nedostatočné. Niekedy sa štúdie vykonávajú s veľmi vysokými koncentráciami peptidov, ktoré sú výrazne vyššie ako koncentrácie používané v kozmetike. Okrem toho existuje množstvo nedorozumení ohľadom mechanizmov účinku peptidov a tiež marketingových nepresností. Problematická je aj trvanlivosť peptidov a ich priepustnosť.

Aj napriek tomu tieto zložky získavajú na popularite a kozmetické prípravky s peptidmi sa neustále zdokonaľujú, napríklad zapuzdrením peptidov do rôznych prenášačov alebo pripojením mastných reťazcov, aby sa zlepšila ich stabilita a penetrácia do bunky. Určite sa oplatí sledovať pokroky a novinky o týchto zaujímavých zložkách, pretože majú veľký potenciál a vďaka tak širokému spektru použitia by mohli byť odpoveďou na množstvo kožných problémov.

5 NAJLEPŠÍCH KOZMETICKÝCH PRÍPRAVKOV S PEPTIDMI

Pokiaľ Vás láka kozmetika s peptidmi a chceli by ste ju vyskúšať na vlastnej koži, pripravila som pre Vás niekoľko zaujímavých TIPOV. Najbežnejšou kategóriou kozmetiky s týmito zložkami sú peptidové séra s vodnatou alebo gélovou konzistenciou, pretože peptidy sú v týchto prípravkoch rozpustné vo vode, do ktorej sa aj najlepšie vnášajú. Príležitostne sa môžeme stretnúť aj s emulznými produktmi, ktoré riešia potreby pleti náchylnejšej na dehydratáciu. Osobitnú zmienku si podľa môjho názoru zaslúži kozmetika s peptidmi medi aj z vizuálneho hľadiska – obvykle má veľmi originálne nevädzovo – modré sfarbenie, ktoré aplikáciu ešte spríjemňuje. Priznám sa, že som bola k účinkom peptidov z vyššie uvedených dôvodov skeptická, ale niektoré výrobky ma skutočne pozitívne prekvapili. Dosť bolo teórie, poďme ku konkrétnej kozmetike s týmito zaujímavými zložkami. Užite si ju!

Niod - Copper Amino Isolate Serum 3 1:1 - Sérum proti vráskam s tripeptidom medi

Niod - Copper Amino Isolate Serum 3 1:1 - Sérum proti vráskam s tripeptidom medi

Pozrime sa na toto peptidové sérum s tripeptidom medi, ktoré na mňa zapôsobilo najviac. Okrem toho obsahuje aj ďalšie peptidy, ktoré posilňujú účinok stimulujúci syntézu kolagénu (Tripeptid-29, Acetyl Tetrapeptide-2 a Trifluoroacetyl Tripeptide-2) a spolu s kyselinou hyalurónovou, ktorá účinne hydratuje, zabezpečujú pleti skutočne dôkladnú starostlivosť. Aktuálne ide už o tretiu verziu tohto séra - predchádzajúce obsahovali 2 fľaštičky, ktorých obsah bolo potrebné zmiešať, aby sa sérum aktivovalo. Aktuálne je toto peptidové sérum o niečo menšie a už obsahuje aktivované medené peptidy, ktoré sú pripravené na použitie. Pomer ingrediencií je 1:1, odkiaľ pochádza aj názov produktu :-)

Peptidy medi sa prirodzene nachádzajú aj v pokožke, kde podporujú hojenie, syntézu kolagénu a protizápalové účinky. Sérum značky NIOD sa zameriava na prejavy starnutia pleti, nerovnomerný tón a textúru pleti a efektívne znižuje viditeľnosť rozšírených „pórov“. Má intenzívnu modrú farbu a typickú vodnatú konzistenciu, ktorá osloví aj mastnú pleť.

The Ordinary – Buffet + Copper Peptides 1%– Multi-Technology Peptide Serum - Pleťové sérum s peptidmi

The Ordinary – Buffet + Copper Peptides 1%– Multi-Technology Peptide Serum - Pleťové sérum s peptidmi

Skutočné bohatstvo peptidov v jednej fľaštičke - meďnaté peptidy, Matrixyl 3000, Matrixyl synthe'6, peptid SYN-AKE, komplex peptidov Relistase, ARGIRELOX a probiotický komplex, doplnené o rôzne formy kyseliny hyalurónovej pre udržanie správnej úrovne hydratácie. Neznie to lákavo? Prípravok skvele pôsobí aj v prípade zrelej pleti a pleti so sklonom k vysúšaniu.

NIOD - RE: Pigment - Sérum proti sfarbeniam pleti

NIOD - RE: Pigment - Sérum proti sfarbeniam pleti

Produkt s peptidmi pre intenzívnu redukciu sfarbení, ktoré sú stále dierou na trhu. Obsahuje nízkomolekulárne aj lipozómové peptidy, vďaka čomu je ich prienik a stabilita oveľa lepšia. Sérum je určené pre ľudí s prejavmi zafarbenia pleti, pre tých, ktorí chcú škrvny a fľaky na pleti zosvetliť, ako aj pre tých, ktorí sa s nežiadúcimi pigmentovými škvrnami vyrovnali, ale obávajú sa ich recidívy. Sérum je vodnaté, pleť nezaťažuje, no vôňa neosloví každého (práve v tom, je bohužiaľ čaro peptidov).

Numbuzin - No.9 - Secret Firming Serum - Spevňujúce sérum s peptidmi a kyselinou hyalurónovou

Numbuzin - No.9 - Secret Firming Serum - Spevňujúce sérum s peptidmi a kyselinou hyalurónovou

Peptidové sérum, ktoré má mliečnu, krémovú konzistenciu, no pleť nijako nezaťažuje! Má úžasné spevňujúce vlastnosti, pretože obsahuje peptidy a adenozín, ktoré ovplyvňujú elasticitu pokožky! Peptidy v tomto produkte úžasne redukujú mimické vrásky, zlepšujú ovál tváre tým, že napínajú a spevňujú pleť, podporujú syntézu kolagénu a zlepšujú stav nielen zrelej pleti :-) Okrem peptidov tento produkt obsahuje zložky, ako napr. kyselinu hyalurónovú, ktorá má na pleť cenné hydratačné vlastnosti. Vďaka tomu je sérum ideálne pre všetky typy pleti - suchú, zrelú a mastnú pleť, ktorá vyžaduje hydratáciu bez pocitu mastnoty a zaťažovania. Vyskúšajte tento skvelý peptidový prípravok a tešte sa zo zdravej a napnutej pokožky!

Basiclab - Esteticus - Hydratácia a spevnenie - Očné sérum proti vráskam

Basiclab - Esteticus - Hydratácia a spevnenie - Očné sérum proti vráskam

Tentokrát sa zoznámte s peptidovým prípravkom na oči, ktorý si obľúbilo mnoho zákazníkov bojujúcich s prvými známkami starnutia. Tie sú bohužiaľ najrýchlejšie viditeľné na tenkej a jemnej pokožke práve v okolí očí. Obsahuje peptid Acetyl Hexapeptid-8 (alebo ak chcete Argirelin), čo je zástupca z kategórie "botox like", alebo prírodných prípravkov s účinkom botoxu. Sérum má gélovú konzistenciu a jeho pôsobenie je zamerané predovšetkým na hydratáciu, vyhladenie a redukciu mimických vrások. Pridaný kofeín stimuluje mikrocirkuláciu okolo očí, čo iste ocenia tí, ktorí majú sklony k opuchom a kruhom pod očami. Pokiaľ Vám Váš očný krém neprináša poriadny "WOW" efekt a radi by ste starostlivosť o očné okolie posunuli na vyšší level, toto sérum rozhodne stojí za Vašu pozornosť.


Dúfam, že som Vám tému stále tajomných peptidov trochu priblížila a už Vám nie je taká neznáma. Napriek tomu si myslím, že stojí za to dať týmto zložkám šancu a vyskúšať ich na vlastnej pokožke - možno sa z nich stanú nenahraditeľné súčasti Vašej rutinnej starostlivosti o pleť! Pokiaľ už badáte príznaky starnutia, chceli by ste redukovať viditeľnosť "pórov" alebo je Vašim problémom hyperpigmentácia a z nejakého dôvodu nechcete alebo nemôžete do svojej starostlivosti o pleť zaradiť retinoidy alebo kyseliny, potom sú pre Vás peptidy veľmi zaujímavou alternatívou! A pokiaľ potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk.

A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom facebooku, instagrame alebo telefónnom čísle + 421 233 221 070.pixel