Ochrana pokožky pred slnkom

OCHRANA POKOŽKY PRED SLNKOM

OCHRANA POKOŽKY PRED SLNKOM małe

OCHRANA POKOŽKY PRED SLNKOM

Slniečko má blahodárny účinok na naše telo - predovšetkým syntetizuje vitamín D, ktorý reguluje rovnováhu fosfátov a vápnika, taktiež je dôležité pre správne fungovanie celého tela, počínajúc imunitným systémom až po udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Pravda však je, že neexistuje „bezpečné opaľovanie“ alebo zdravé opálenie.
Akýkoľvek kontakt so slnkom, aj ten najmenší spôsobuje poškodenie pokožky a následne:
 • popáleniny;
 • poruchy pigmentu - hyperpigmentácia, zmena farby pokožky;
 • urýchlenie starnutia pokožky, výskyt vrások, strata hebkosti, pružnosti, pevnosti a zníženie hydratácie;
 • rakovinu kože (preto je dôležité pravidelne, jedenkrát ročne kontrolovať znamienka).

Druhy slnečného žiarenia:

UV žiarenie rozdeľujeme do troch typov: UVA, UVB a UVC. UVC žiarenie s vlnovou dĺžkou až 290 nm nemá v našej zemepisnej šírke veľký dopad na človeka, pretože ho väčšinou absorbuje ozónová vrstva atmosféry našej planéty. Rozoberieme si dve najdôležitejšie UV žiarenia:

 • UVA žiarenie (vlnová dĺžka 320-400 nm) - tvorí 97% UV žiarenia, ktoré dopadá na našu pokožku. Jeho intenzita nezávisí na dennej dobe a lúče prenikajú mrakmi, sklom aj ľudskou pokožku. Preniká do hlbokých vrstiev pokožky a vyvoláva v nej zmeny: urýchľuje starnutie kožných buniek, vytvára voľné radikály, degeneruje kolagénové vlákna, čo spôsobuje, že pokožka stráca pružnosť a vytvárajú sa vrásky. Spôsobuje kožné zmeny, ako sú pigmentové škvrny alebo slnečnú keratózu, ktoré predurčujú transformáciu na rakovinu kože;
 • UVB žiarenie (vlnová dĺžka 290-320 nm) - iba 3% UV lúčov dosiahnu na našu pokožku. Jeho intenzita sa mení v závislosti na ročnom období a dni a jeho lúče sú blokované mrakmi a sklom. Je najsilnejšie v lete mezi 10:00 a 15:00, najmä počas jasného dňa. Je to typ žiarenia, ktoré je zodpovedné za spálenie slnkom, tvorbu neoplastických zmien a stimuláciu sekrécie melanínu, tj. tvorbu opálenia.

Ako sa chrániť?

Najdôležitejšie je použiť UV filtre, tj. chemické zlúčeniny, ktoré sa používajú v kozmetike na ochranu pokožky pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. UV filtre môžeme rozdeliť na:

Fyzikálne alebo minerálne
Neprepúšťajú žiarenie, pracujú na princípe mikroskopických zrkadiel, napríklad oxid titaničitý, oxid zinočnatý. Oba chránia pred UVB a čiastočne pred UVA lúčom. Fyzikálne filtre pôsobia na povrchu kože a odrážajú slnečné lúče, preto sa odporúčajú aj pre deti a tehotné ženy a taktiež pre citlivú a atopickú pokožku. Prípravky, ktoré obsahujú fyzikálne filtre:


Chemické filtre
Absorbujú slnečné žiarenie. Patria medzi ne: oktokrylén (UVB), silatrisol (ochrana pred UVA a UVB), avobenzón (UVA), tinosorb M (filter novej generácie, chráni pred UVB a UVA). Na obale sú často taktiež označené ako butylmethoxydibenzoylmethan alebo ethylhexylmethoxycinamát. Množstvo značiek ponúka účinné ochranné prípravky s chemickými filtrami, napr.


Fyzikálne a chemické
Výrobky, ktoré obsahujú oba tieto filtre:


Čo znamenajú označenia SPF a PA ++?

Sun Protection Factor, alebo skrátene SPF je faktor, ktorý určuje, ako dlho môžete zostať na slnku po použití daného prípravku (pokiaľ nenastane kožná reakcia), v porovnaní s rovnakým časom na slnku bez akejkoľvek ochrany kože. Na obale opaľovacieho krému SPF predstavuje faktor ochrany pred slnkom, ktorý určuje, ako dlho môžete zostať vonku počas dňa a zostať chránený pred UVB lúčmi, ktoré spôsobujú spálenie (za predpokladu, že používate opaľovací krém správne).

Niektoré opaľovacie krémy obsahujú na svojich produktoch označenie PA +. Písmená „PA“ nasledované znamienkami plus (PA +, PA ++, PA +++ a PA ++++) na etikete sú systémom hodnotenia vyvinutého v Japonsku, ktorý predstavuje stupeň ochrany UVA.

Čo znamená hodnotenie PA:
PA + = Určitá ochrana proti UVA žiareniu
PA ++ = Mierna ochrana proti UVA žiareniu
PA +++ = Vysoká ochrana proti UVA žiareniu
PA ++++ = Veľmi vysoká ochrana proti UVA žiareniu


Upozorňujeme však, že:

 • Nie všetky krémy SPF nás chránia pred UVA a UVB žiarením zároveň. Vyberajte krémy, ktoré majú na obale ochranné známky UVA, ale aj UVB;
 • Ochranný faktor sa veľmi ľahko stiera - pod vplyvom cvičenia, potenia a kúpania stupeň ochrany pred slnkom klesá, preto by sa krém alebo sprej mal nanášať na pokožku v silnej vrstve niekoľkokrát denne, najlepšie každé 2-3 hodiny. Podľa výskumov sa odporúča aplikovať cca. 2 miligramy kozmetiky na centimeter štvorcový kože. Len pre tvár by to bolo približne 1-1,25 gramov. Obvykle okolo 0,8 mg / cm2.

Aký SPF bude pre mňa najlepší?

Všetko závisí od našej pleti, stupňa slnečného žiarenia, zvyku pokožky opaľovať sa: čím je pleť jasnejšia, alebo čím je väčšie slnečné žiarenie, tým vyšší filter SPF by sme mali použiť. Pokiaľ naša pokožka nemala po celý rok prístup k slnku, mali by sme si postupne zvykať na slnečné žiarenie, bez ohľadu na typ pleti. Najlepšie faktory sú SPF 50, tj. blokátory slnka, pretože blokujú okolo 98% žiarenia. Existuje taktiež index opaľovacích krémov PA proti lúčom UVA: PA +, PA ++, PA +++, PA ++++. Čím viac plusiek vidíte, tým väčšiu ochranu získate. Používaním krému s týmito dvoma indikátormi chránite pokožku nielen pred chorobami a popáleninami, ale taktiež pred starnutím.

Tipy:

 • vyhýbajte sa slnečnému žiareniu, najmä od 11:00 do 15:00. Uistite sa, že v tomto čase sú Vaše deti vždy oblečené a hrajú sa len v tieni;
 • UVA žiarenie prechádza odevom, najmä jemnými tkaninami. Existuje index, ktorý určuje ochranu proti slnečnému žiareniu odevov s ultrafialovým ochranným faktorom (UPF);
 • stojí za to zaobstarať si odev, ktorý poskytne nášmu telu aj takúto ochranu;
 • ochranné filtre aplikujte taktiež na vyčnievajúce časti kože: nos, uši;
 • chráňte svoje oči a používajte slnečné okuliare, ktoré majú minimálně filter UV 400;
 • nezabúdajte na pery - chráňte ich ochranným balzamom;
 • pokiaľ užívate nejaké lieky, spýtajte sa svojho lekára, či neobsahujú fotosenzibilizujúce látky.

Ak máte pochybnosti o tom, ktorý opaľovací krém vybrať a ktorý bude pre Vás najvhodnejší, napíšte nám na obchod@cosibella.sk! Náš kozmetológ Vám pomôže vybrať správny produkt.
Zobraziť viac záznamov z Júl  2021
pixel