Mastné vlasy a ako tomu zabrániť?


Tento text prečítate za 4 minúty.

Mastné vlasy a ako tomu zabrániť?

Mastné vlasy a ako tomu zabrániť? małe

Pokiaľ tento článok čítate, pravdepodobne bojujete s problémom mastných vlasov, respektíve s problémom pokožky hlavy. Prečo teda hovoríme o vlasoch? Kožný maz pri dotyku alebo kefovaní prechádza z pokožky hlavy do vlasov. Výsledky vo vyhľadávaní ukazujú, že každý, kto hľadá informácie o probléme nadmerne sa mastiacej pokožky hlavy, píše „mastné vlasy“, nie mastná pokožka hlavy.

Poznáte tú situáciu, keď si ráno umyjete pokožku hlavy a večer už vidíte, že sú vlasy mastné a oddeľujú sa? Ak áno, ste na správnom mieste. Čo robiť, ak Vás tento problém trápi? V tomto článku zistíte, prečo sa Vám vlasy a pokožka hlavy tak rýchlo mastia a ako tento problém vyriešiť. Čítajte ďalej a zistite, aký je recept na zdravé a lesklé vlasy, ktoré zostanú dlhšie svieže!

Prečo sa vlasy tak rýchlo mastia?

Dôvodov môže byť niekoľko. Môžu to byť chyby počas starostlivosti, vrátane umývania vlasov, problémy vo vnútri tela, napr. narušená hormonálna rovnováha. Ďalším dôvodom môže byť užívanie liekov a zdravotné problémy. Tu sme sa zamerali hlavne na chyby počas starostlivosti ale nižšie v texte nájdete aj pár informácií o hormónoch.

Najčastejšie chyby, ktorých sa môžete dopustiť:

  • neumývate si pokožku hlavy dôkladne - umývanie pokožky hlavy je najdôležitejším krokom v starostlivosti o vlasy. Tu rastú nové vlasy a určite Vám záleží na zdravej pokožke hlavy. Ak to urobíte rýchlo a ledabolo, je to zle. Základom je dôkladné očistenie pokožky a celých vlasov,
  • pokožku hlavy si umývate iba raz - nie každému vyhovuje iba jedno umytie pokožky hlavy, najmä ak používate jemný šampón. V tomto prípade sa na pokožke hlavy môže nahromadiť vrstva kryštalizácie, ktorá v kombinácii s kožným mazom spôsobuje nadmerné mastenie,
  • používate zlý šampón - možno je problém spôsobený Vašim šampónom. Niekedy je príliš jemný alebo zle prispôsobený Vašej pokožke. Naša rada znie: vyskúšajte niekoľko druhov silnejších a miernejších šampónu a uvidíte, po ktorom je pokožka najčistejšia,
  • vlasy umývate zriedkavo - (viac informácie nájdete nižšie). V skratke - pokiaľ si vlasy necháte mastné, pokožku hlavy nadmerne premasťujete. Vlasy si umyte vždy, keď to potrebujú,
  • neexfoliujete pokožku hlavy - o niečom takom počujete prvýkrát? Pravidelný peeling je nevyhnutným krokom, pokiaľ si chcete zachovať zdravú a sviežu pokožku hlavy.

Ďalšími dôvodmi, ktoré spôsobujú nadmerné mastenie a neovplyvníte ich zvonka, sú všetky súbežné ochorenia. Hormonálna nerovnováha môže tiež urobiť svoje.

Mastné vlasy a:

  • hormony - nezabudnite skontrolovať, či nadmerné vylučovanie kožného mazu nie je vinou hormónov. Pokiaľ nie sú regulované, môžu spôsobiť veľký neporiadok. Okrem toho, že si na tvári a pokožke hlavy všimnete nadmernú produkciu kožného mazu, môže Vás tiež stretnúť nadmerné vypadávanie vlasov a celkové zhoršenie stavu pokožky,
  • štítna žľaza - problémy tohto typu zapadajú do predchádzajúceho bodu. Myslíme si však, že túto oblasť treba spresniť. Štítna žľaza je veľmi častou príčinou vypadávania vlasov (zvyčajne keď je nadmerne aktívna). Tu, rovnako ako v predchádzajúcom bode, je kľúčom regulácia hormónov a správna starostlivosť,
  • vypadávanie vlasov - zanesená pokožka hlavy a prebytočný kožný maz oslabujú vlasové folikuly, a to môže prispievať k zvýšenej strate vlasov. Preto je tak dôležité používať správny šampón a „nepremasťovať“ svoje špinavé vlasy niekoľko dní – nižšie si vysvetlíme, prečo táto metóda nefunguje, a dokonca Vám môže aj uškodiť.

Ako bojovať proti mastným vlasom?

Prvým krokom je identifikovať príčinu. Pokiaľ je mastná pokožka výsledkom hormónov, je ich regulácia zásadná. Ak sú problémom chyby v starostlivosti popísané vyššie - odstráňte ich! Začnite pravidelne exfoliovať pokožku hlavy, používajte správny šampón a umývajte pokožku hlavy dvakrát.

Je možné spomaliť proces mastenia? Môžem to nejako zastaviť?

Ak si myslíte, že dlhodobým udržovaním mastných vlasov sa budú menej mastiť, potom sa veľmi mýlite. Nehovoriac o tom, akú bohatú hostinu na hlave organizujete pre nepozvaných hostí, teda akékoľvek mikróby, ktoré len čakajú na svoju potravu. Loj, mŕtva koža a prach sú pre nich dokonalými živinami. Tým, že udržujete špinu na pokožke, si veľmi ubližujete. Situácia môže viesť dokonca k rôznym kožným ochoreniam.

Umývanie pokožky hlavy raz týždenne, aj keď vidíte, že to potrebuje častejšie, môže narušiť mikroflóru pokožky hlavy. V takýchto prípadoch často nestačí len jeden peeling kože a je hotovo. Niekedy môže byť potrebné navštíviť trichológa.

Mastné vlasy a lupiny - väčší problém, ako si myslíte...

Oba tieto problémy majú viac spoločného, ako by ste si mohli myslieť. Mastnota nie je hlavnou príčinou lupín, ale môže ju zhoršiť a zvýšiť riziko jej vzniku, najmä prechod z neošetrených suchých na mastné lupiny. Dôvodom je, že prebytočný kožný maz podporuje rozmnožovanie huby Malassezia zodpovednej za lupiny.

Pokiaľ bojujete s lupinami alebo ste na ne náchylní, uistite sa, že si pravidelne čistíte pokožku hlavy. Odstránenie zvyškového kožného mazu je rovnako dôležité ako antifungálna a keratolytická aktivita.

Mastné vlasy len pri korienkoch alebo na jednom mieste?

Mastné vlasy môžu pre každého vyzerať trochu inak. Najčastejším problémom sú vlasy pri koreni, pretože sú najbližšie k pokožke. Pokiaľ Vaše vlasy vyzerajú v jednej oblasti mastné, je to pravdepodobne preto, že sa ich dotýkate príliš často. Najrýchlejšie sa preto mastí ofina a vlasy okolo tváre, pretože ich často upravujete. Dôvodom tu nie je iba pokožka hlavy, ale nečistoty a pot z rúk.

Zaujímavé je, že pórovitosť vlasov tu zohráva úlohu taktiež. Neviete, akú máte pórovitosť? Pozrite sa na náš príspevok a budete vedieť! Pokiaľ majú Vaše vlasy vysokú pórovitosť, je pravdepodobné, že sú korienky mastné a nižšie normálne a končeky sú dokonca náchylné na vysušenie. Na druhej strane stredné a nízko pórovité vlasy sú obvykle mastné po celej dĺžke, pretože také vlasy sú hladké a ich šupinky sú k sebe pevne priľnuté, čo uľahčuje premiestnenie kožného mazu.

Ďalším faktorom je tiež vlnitosť vlasov a kučery: pri česaní rovných vlasov, pohybujeme kožným mazom po vlasoch. Vlnité a kučeravé vlasy sa obvykle tak často nečešú, takže nemusia byť nutne mastné po celej dĺžke.

Existujú domáce spôsoby ako zamedziť masteniu?

Hoci môže byť mnoho domácich nápadov a receptov na predĺženie sviežosti Vašich vlasov, tieto spôsoby Vám neodporúčame. Po prvé, tieto metódy Vám nenahradia dobrý peeling pokožky hlavy a správny šampón. Obľúbený sódový peeling podráždi Vašu pokožku hlavy rýchlejšie, ako odstráni kryštalizačnú vrstvu. Pokiaľ však pod pojmom „domáce spôsoby“ myslíte hlinenú masku na pokožku hlavy alebo používanie hydrolátov - môžete tieto metódy používať, ale nezabúdajte na dôkladné umývanie a peeling.

Problém mastných vlasov u detí a mladistvých

Mastné vlasy sú problémom, ktorý sa týka nielen dospelých, ale aj detí a mladistvých. Najčastejšou príčinou je puberta, ktorá môže začať okolo 10 – 12 rokov a s tým spojená zvýšená aktivita mazových žliaz. Čo robiť pre eliminovanie mastných vlasov u detí? Áno, v skutočnosti u starších detí už možno použiť väčšinu metód odporúčaných pre dospelých. V prvom rade je najdôležitejšie vybrať správny šampón a umývať si vlasy tak často, ako potrebujete. Nápomocné môžu byť aj kaučuky a bylinky, tu ale pozor, pretože detská pokožka je jemnejšia, preto dbajte na to, aby výrobca umožnil používanie takýchto prípravkov aj mladším ročníkom.

Dúfame, že nájdete príčinu nadmerne sa mastiacich vlasov, alebo správne - nadmerne sa mastiacej pokožky hlavy. Pokiaľ nie tak nás neváhajte kontaktovať a my Vám radi poradíme a vyberieme správnu kozmetiku.


Zobraziť viac záznamov z Máj  2022
pixel