Kyseliny aj v lete – spoznajte najlepšie produkty s kyselinami pre celoročné použitie


Tento text prečítate za 6 minút.

Kyseliny aj v lete

Kyseliny aj v lete małe

Konečne je tu vytúžené leto a spolu s ním aj dlho očakávané slniečko, s ktorým ale zároveň opäť vyvstáva kontroverzná otázka a isté pochybnosti, či je možné aj naďalej používať produkty s kyselinami. Nezabúdajte, že pravidelná exfoliácia zaisťuje pekný vzhľad pleti, pomáha bojovať s akné, rozjasňuje a uľahčuje prenikanie účinných látok z nanášaných produktov do pokožky. Ani v lete preto neprestávajte pleť exfoliovať!

Celoročná kozmetika s kyselinami – aká konkrétne?

Slovo „kyselina“ v nás vyvoláva mierny pocit neistoty – evokuje v nás dráždivý či silný pocit, preto sa asi pýtate, aké kyseliny je možné v lete použiť?

Jaké kyseliny jsou bezpečné i v létě?

 • kyselina mandľová – odstraňuje odumreté kožné bunky, účinne zosvetľuje pigmentové škvrny, ktoré vznikli zvýšenou produkciou melanínu a sú výsledkom kolísavej či zvýšenej hladiny hormónov (najčastejšie estrogénov) alebo UV žiarenia; čistí upchaté póry, čím zabraňuje vzniku vyrážok a nedokonalostí a pomáha redukovať už vzniknuté vyrážky; a má silné antibakteriálne účinky, čím redukuje akné
 • kyselina azelaová – má keratolytické a silné antibakteriálne účinky, je vhodná najmä pre aknóznu pleť alebo pokožku s rosaceou; reguluje sekréciu kožného mazu, zjednocuje tón pleti, redukuje začervenanie a zosvetľuje pigmentové škvrny
 • kyselina askorbová – čiže vitamín C; má antioxidačné účinky, zosvetľuje pigmentové škvrny, rozjasňuje a predchádza vzniku vyrážok a nedokonalostí
 • kyselina šikimová – alfa hydroxykyselina, ktorá má protizápalové, antibakteriálne a sebo-regulačné účinky, pôsobí proti akné a je tak jemná, že v nízkych koncentráciách ju môžete používať aj v rannej ošetrujúcej rutine
 • kyselina salicylová – vďaka tomu, že má lipofilné vlastnosti (je rozpustná v tukoch), je ideálna najmä pre mastnú a aknóznu pleť; zjednocuje tón pleti, zosvetľuje pigmentové škvrny, má antibakteriálne účinky a podľa najnovších výskumov zabraňuje aj spáleniu spôsobenému UVB žiarením!
  Nezabudnite, že nie každá kyselina má exfoliačné účinky! Niektoré kyseliny majú hydratačné alebo antioxidačné účinky. Sú to napríklad:
 • kyselina tranexamová – inhibuje tyrozinázu (zabraňuje vzniku pigmentových škvŕn), má antioxidačné účinky, pomáha redukovať pupienky a neutralizuje voľné radikály, ktoré urýchľujú proces starnutia pleti
 • kyselina kojová – inhibuje tyrozinázu (zabraňuje vzniku pigmentových škvŕn), reguluje prácu mazových žliaz a má antibakteriálne účinky
 • kyselina ferulová – má silné antioxidačné účinky, pôsobí synergicky s kyselinou askorbovou a stabilizuje ju; zjednocuje tón pleti a rozjasňuje

Ako je možné, že sa kyseliny môžu používať aj v lete?

Aby sme túto problematiku vedeli dobre vysvetliť, najskôr Vám musíme predstaviť dva pojmy: fototoxicita a fotoalergia (fotosenzibilizácia), ktoré sú často mylne považované za synonymá. Jediné, čo ich ale spája je UV žiarenie, zjednodušene slnko.

Fototoxicita

Fototoxicita je znakom niektorých chemických látok, ktoré sa používajú ako v kozmetike, tak aj v liekoch. Tieto zlúčeniny zvyšujú citlivosť kožných buniek (vplyvom uvoľnenia voľných radikálov) na UV žiarenie. Fototoxická reakcia vyvoláva príznaky podobné spáleniu slnkom akými sú začervenanie (erytém), pľuzgiere, precitlivenosť pokožky a niekedy aj bolesť, čo môže viesť k vzniku trvalých pigmentových škvŕn!

Fotosenzibilizácia / fotoalergia

Fotosenzibilizácia / fotoalergia sa môže zdať ako niečo podobné, ale fotoalergickú reakciu rozvíja alergénna látka a UV žiarenie. Táto kombinácia vyvoláva v tele alergickú reakciu. Z tohto dôvodu nie je možné vytvoriť zoznam zložiek spôsobujúcich fotoalergiu, pretože ide o veľmi individuálnu záležitosť.

Neviete, ako rozlíšiť príznaky alergie a podráždenia? Prečítajte si náš článok s testom na kožnú znášanlivosť.

Cytryny

Znamená to, že pri používání celoročných kyselín nemusím používať SPF krém?

Musíte! Používaním bezpečným kyselín v letnom období nechránite pokožku pred slnečným žiarením, ktoré aj naďalej spôsobuje vznik vrások a pigmentových škvŕn. Každý deň tak chráňte svoju pleť pred UV žiarením.

Zásady používania kyselín počas letného obdobia:

 • nezabúdajte na krém s vysokým stupňom SPF ochrany – aj napriek tomu, že používate veľmi jemné kyseliny. Každodenným používaním SPF krému chránite svoju pleť pred fotostarnutím, spálením a vznikom pigmentových škvŕn.
 • nepreháňajte to! Pokožka to v lete nemá ľahké. Slnko, slaná voda… a do toho silné aktívne zložky (taktiež kyseliny) môžu spôsobiť vysušenie a narušenie hydrolipidovej bariéry pokožky. Preto vo svojej každodennej rutine nezabúdajte na upokojujúce a hydratačné zložky: ceramidy, mastné kyseliny, panthenol, aloe vera alebo pupočník ázijský.
 • kyseliny nenanášajte na podráždenú alebo opálenú pleť – pokožka je po opaľovaní veľmi citlivá, červená a páli, preto dodatočná exfoliácia nie je v tejto chvíli dobrá voľba. Stavte na hydratáciu a regeneráciu a pri používaní kyselín sa nadmernému slneniu radšej vyhnite. :-)
 • nepoužívajte ďalšie peelingové prípravky – počas kyselinovej kúry pokožka nepotrebuje ďalší spôsob exfoliácie; naopak spôsobuje to jej precitlivenosť a paradoxne aj zvýšenú tvorbu kožného mazu! Preto sa počas používania kyselín vyhnite sonickým kefkám alebo enzymatickým peelingom.

kwasy

NAJLEPŠIE PRODUKTY S KYSELINAMI NA LETO

Naša kozmetologička Izabela je veľkou fanúšičkou kyselín a o peelingu alebo kyselinových sérach by mohla rozprávať hodiny. Nižšie Vám predstaví jej obľúbené produkty s kyselinami, ktoré sú vhodné aj na leto.

Kyselinový pleťový peeling na leto


SkinTra - Destructor - Kyselinový peeling 24% pre celoročné použitie

SkinTra - Destructor - Kyselinový peeling 24% pre celoročné použitie

Za poslednú dobu som si tento produkt veľmi obľúbila a je to rozhodne najlepší peeling, aký som kedy používala. Má vodnato-gélovú konzistenciu, takže nie je príliš tekutý. Obsahuje 20% kyseliny mandľovej, ktorá je jedným zo spojencov mastnej a zmiešanej pleti. Musím priznať, že moja pleť nikdy nebola taká hladká!

Koncentrácia kyselín: kyselina mandľová 20%, kyselina kojová 1%, kyselina tranexamová 2% a azeloglycín 2%.
Výsledný efekt: viditeľne vyhladená, rozjasnená pleť. Môže spôsobiť viditeľnú exfoliáciu pokožky.
Vhodný pre: aknóznu, mastnú a zmiešanú pleť a pleť s pigmentovými škvrnami.


Celoročné kyselinové tonikum


SkinTra - Brightoner - Kyselinové tonikum 9% pre celoročné použitie

SkinTra - Brightoner - Kyselinové tonikum 9% pre celoročné použitie

Jemnejšia forma Destructora, ale neznamená to, že je menej účinný! Zosvetľuje pigmentové škvrny, upokojuje zápalové prejavy a vyhladzuje. Ideálne pre tých, ktorí svoje dobrodružstvo s kyselinami ešte len začínajú a chcú sa vyhnúť viditeľnému efektu olupovania pokožky. Veľkým plusom je balenie s pipetou, ktoré uľahčuje dávkovanie produktu.

Koncentrácia kyselín: kyselina mandľová 5%, kyselina kojová 1%, kyselina tranexamová 2%, arginín, azeloglycín 1% a kyselina 3-O-etyl-L-askorbová 2%.
Výsledný efekt: zosvetlené pigmentové škvrny, vyhladená a rozjasnená pleť.
Vhodný pre: mastnú a zmiešanú pleť, pleť so sklonom k vzniku nedokonalostí a pigmentových škvŕn a pre osoby, ktoré kyseliny do svojej ošetrujúcej rutiny ešte len zavádzajú.


Aktívne korekčné sérum


Natural Secrets - Glow Serum - Aktívne korekčné sérum

Natural Secrets - Glow Serum - Aktívne korekčné sérum

Skvelá voľba pre problematickú pleť. Sérum je bohaté na aktívne zložky, napr. niacínamid a azeloglycín (kombinácia kyseliny azelaovej a glycínu), ktoré regulujú prácu mazových žliaz. Bolo ďalej obohatené o sorbitol a kyselinu hyalurónovú, ktoré zaisťujú dostatočnú úroveň hydratácie. Hlavnú úlohu však zohráva kyselina šikimová, ktorá vyhladzuje a upokojuje zápalové prejavy. Produkt má ľahkú, vodnato-gélovú konzistenciu a rýchlo sa vstrebáva.

Výsledný efekt: má jemné exfoliačné a protizápalové účinky a vyhladzuje.
Vhodný pre: mastnú, zmiešanú a aknóznu pleť so sklonom k vzniku vyrážok a pleť s rozšírenými pórmi.


Exfoliačný roztok


COSRX - BHA Blackhead Power Liquid - Pleťová voda proti čiernym bodkám s prírodnou BHA kyselinou

COSRX - BHA Blackhead Power Liquid - Pleťová voda proti čiernym bodkám s prírodnou BHA kyselinou

Tento bestseller určite poznáte. Má ľahkú konzistenciu, reguluje tvorbu kožného mazu a vďaka obsahu prírodnej BHA kyseliny - betaín salicylátu skutočne intenzívne bojuje proti výskytu čiernych bodiek. Prípravok má antibakteriálne účinky a bojuje proti akné. Extrakt z bielej vŕby a niacínamid majú protizápalové účinky a krásne rozjasňujú pleť. Pridaný hyaluronát sodný navyše zabezpečuje optimálnu hydratáciu pokožky.

Koncentrácia kyselín: 4% betaín salicylát (miernejšia forma kyseliny salicylovej).
Výsledný efekt: vyhladzuje, redukuje akné a hydratuje.
Vhodný pre: mastnú, zmiešanú, aknóznu a problematickú pleť.


Kyselinový peeling


BasicLab - Acidumis - Redukujúci a sťahujúci - Kyselinový peeling redukujúci nedokonalosti pleti

BasicLab - Acidumis - Redukujúci a sťahujúci - Kyselinový peeling redukujúci nedokonalosti pleti

Vyhladzujúci peeling pre problematickú pleť. Obsahuje kyselinu šikimovú a mandľovú a ich účinky ocení najmä problematická pleť, pretože majú antibakteriálne vlastnosti a regulujú sekréciu kožného mazu. Peeling jemne exfoliuje a intenzívne vyhladzuje a pravidelným používaním zosvetľuje pigmentové škvrny a redukuje nedokonalosti. V poslednej dobe som sa do neho úplne zamilovala!

Koncentrácia kyselín: kyselina šikimová 6%, kyselina mandľová 5%, kyselina laktobiónová 3%.
Výsledný efekt: jemne exfoliuje, vyhladzuje a má protizápalové účinky.
Vhodný pre: mastnú, zmiešanú a aknóznu pleť so sklonom k vzniku vyrážok a s rozšírenými pórmi.


Gélové tonikum s kyselinami


Lynia - Gélové tonikum s 5% kyselinou mandľovou a 4% glukonolaktónom

Lynia - Gélové tonikum s 5% kyselinou mandľovou a 4% glukonolaktónom

Kyselinové tonikum od jednej z mojich obľúbených poľských značiek. Oceňujem najmä konzistenciu – ľahká, vodnato-gélová, takže tonikum nie je príliš tekuté a umožňuje precíznu aplikáciu. Používam ho na tvár aj vybrané miesta pokožky tela (napr. na chrbát). Zanecháva ľahko lepivú vrstvu, ktorá ale o chvíľu zmizne. Odporúčam ho najmä osobám, ktoré kyseliny do svojej ošetrujúcej rutiny ešte len zaraďujú; alebo pre suchú, zmiešanú a sivú pleť bez jasu.

Koncentrácia kyselín: kyselina mandľová 5%, glukonolaktón 4%.
Výsledný efekt: hydratuje, jemne exfoliuje a vyhladzuje.
Vhodný pre: suchú, zmiešanú, mastnú, zrelú a zašednutú pleť bez jasu.


Veríme, že tento článok vyvrátil Vaše pochybnosti spojené s používaním kyselín počas leta. Pokiaľ potrebujete pomoc pri výbere kozmetiky alebo vytvorení Vašej ošetrujúcej rutiny, obráťte sa na náš e-mail: obchod@cosibella.sk Naše kozmetologičky Vám vyberú produkty namieru!

A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagrame, facebooku alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.Zobraziť viac záznamov z Júl  2022
pixel