Kórejská starostlivosť o pleť

Kórejská starostlivosť o pleť

Tajomstvo krásy skúmali kórejské ženy už od staroveku. Snažili sa o perfektný vzhľad „bezchybnej pleti“, ktorá sa postupom času stala prvkom ich filozofie a kultúry. V priebehu rokov sa v Kórei objavilo množstvo nových inovatívnych prípravkov bohatých na exotické výťažky, ktoré pomáhajú dosiahnuť krásnu a zdravú pleť.

Väčšina z nás sa o kórejskej starostlivosti o pleť a kozmetike dozvedela relatívne nedávno. Jej popularita u nás vzrástla hlavne vďaka Charlotte Cho, ktorá zhromaždila hlavné piliere kórejskej starostlivosti o pleť a vytvorila schému známu ako „10 krokov kórejskej starostlivosti pre krásnu pleť“, ktorú popísala vo svojej knihe „Tajomstvo krásy Kórejčaniek“.

Ako sa aplikuje krok po kroku a či je nutné dodržiavať tieto kroky všetky a naraz, sa dozviete práve v tomto článku!

10 кроків корейського догляду

Schéma jednotlivých krokov kórejskej starostlivosti o pleť je rôznorodá a nemusí sa skladať iba z kórejských produktov. Preto sme ku každému kroku pripojili alternatívy rôznych produktov, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzajú - ako kórejských, tak európskych prírodných výrobkov pre tých z Vás, ktorí preferujú „lokálnu“ kozmetiku. Vaša pokožka si určite príde na svoje!

KROK 1 - ODLIČOVANIE


Odličovanie sa skladá z dvoch častí:


Odličovanie očí

Predtým, ako začnete dôkladné čistenie Vašej pleti, najskôr si odlíčte oči a ústa prípravkom na to určeným, napr. micelárnou vodou. Upozorňujeme, že pri trení oblasti očí môžete prísť o niekoľko rias a preto ho určite neodporúčame!

Najlepším spôsobom správneho odlíčenia je po dobu minimálne 20 sekúnd položiť na viečka vatový tampón namočený v odličovači, ktorý rozpustí farebnú kozmetiku, a potom jemnými pohybmi odstrániť zvyšky make-upu.Odličovanie pokožky produktami na báze oleja

Výrobky na báze oleja dokonale odstraňujú make-up, nečistoty, kožný maz a vodeodolné opaľovacie krémy. Nevyžadujú použitie vatových tampónov, čím sa vyhýbame treniu a naťahovaniu pokožky. Takéto odličovanie je účinné a šetrné zároveň. Odporúčam ho všetkým typom pleti, najmä osobám s citlivou pokožkou. Pokiaľ máte problematickú pleť, zvoľte produkty s emulgátorom, ktorý Vám umožní prípravok z pokožky úplne odstrániť.

❀ V tomto kroku stojí za to sa na nejaký čas zdržať a jemne masírovať pokožku po dobu až 3-4 minút.

Balzamy:


Oleje:


KROK 2 - GÉL, PENA


Odličovanie pokožky produktami na báze vody

Odličovanie, ako názov napovedá, rozpúšťa a odstraňuje make-up. Potom je čas na čistenie, ktorého cieľom je odstrániť z pokožky zvyšky make-upu, odličovača a ostatných nečistôt. Tieto dve fázy zaisťujú dôkladné a účinné hĺbkové čistenie.

❀ Množstvo ázijských špecialistov na starostlivosť o pleť upozorňuje na to, že nestačí 1-2krát opláchnuť tvár vodou, aby sme sa dôkladne zbavili nečistôt – mali by sme to urobiť viackrát.KROK 3 - PEELING


Exfoliačné prípravky odstraňujú odumreté kožné bunky, vyhladzujú nerovný povrch pokožky, rozjasňujú a stimulujú ju k rýchlejšej obnove. Tento krok je dôležitý, pretože čistí mazové žľazy, vďaka čomu môžu účinné látky lepšie prenikať do pokožky. V Kórei sa kladie dôraz na jemnú ale častú exfoliáciu pokožky, preto tu dominujú peelingy gommage a kyseliny sa obvykle vyskytujú v nízkych koncentráciách.KROK 4 - TONIK


Tonikum umožňuje čistej a umytej pleti rýchlejšie obnoviť správne pH pokožky, pripravuje ju na lepšie prenikanie ďalších prípravkov pre starostlivosť o pleť a môže byť prvým krokom k lepšej hydratácii pokožky. Kórejské tonikum bude v tejto úlohe fungovať skvele, pretože má obvykle hydratačné a upokojujúce účinky. Je potrebné však vziať do úvahy, že stále viac a viac čistiacich prípravkov má neutrálne alebo nižšie pH, v tomto prípade použitie tonika nie je nutné.KROK 5 - ESENCIA


Esencia v kozmetickej hierarchii stojí na hranici medzi intenzívnym tonikom a veľmi ľahkým sérom. Patrí tiež do skupiny hydratačných prípravkov, má tekutú konzistenciu a bohaté zloženie. Kórejské esencie najčastejšie obsahujú hydratačné látky (humektanty), antioxidanty a tiež zložky, ktoré zosvetľujú pokožku a dodávajú jej prirodzený jas. Kórejské ženy venujú zvláštnu pozornosť správnej hydratácii, zosvetleniu a rozžiareniu pokožky, čomu sa bežne hovorí efekt触触 (chok - chok).KROK 6 - SÉRUM


Tento krok je súčasťou kórejskej starostlivosti o pleť najmä pre jeho intenzívnu funkciu. Ide o vysoko koncentrovanú kozmetiku obsahujúcu veľké množstvo účinných látok prispôsobených špecifickým potrebám pokožky. Podľa potreby a preferencie si môžeme vybrať sérum s hydratačným, rozjasňujúcim alebo normalizujúcim účinkom.

Pokiaľ séra obsahujú emolienty/zmäkčovadlá (napríklad oleje), je možné ich použiť samostatne. Pod krém alebo olej vždy aplikujeme séra, ktoré majú gélovú alebo vodnatú formu.

Suchá pleť:


Zmiešaná, problematická pleť:


KROK 7 - PLÁTIENKOVÁ MASKA


Aký je rozdiel medzi klasickou a plátienkovou maskou? Prečo sa plátienkové masky stali vo východných krajinách hitom? Kórejčanky už dávno zistili, že textilné pleťové masky fungujú efektívnejšie, pretože nezaschnú a stále navlhčená pokožka absorbuje účinné látky oveľa lepšie ako klasické, bežné pleťové masky. Maska naviac umožňuje chvíľku relaxácie s knihou alebo hrnčekom čaju... či práve naopak? :-) S maskou môžete napríklad žehliť, prať, upratovať či skákať s dobrým pocitom, že zároveň robíte niečo prospešné aj pre svoju pokožku.

Masku aplikujte po dobu odporúčanú výrobcom, nie dlhšie - zasychajúca látka môže pokožku zbytočne vysušiť.KROK 8 - OČNÝ KRÉM


Kórejská starostlivosť si zakladá na prevencii. Prvé vrásky sa najčastejšie objavujú práve v okolí očí - pokožka pod očami je totiž oveľa tenšia ako pri ostatných častiach tváre, takže obvykle starne najrýchlejšie, a preto si vyžaduje špeciálnu starostlivosť.

Očný krém by mal byť jemne vklepaný do pokožky a aplikovaný bodovo prstenníkmi (ktoré majú najmenšiu tlakovú silu), smerom zvonku dovnútra (pod očami) a naopak v prípade nadočnicového oblúka.KROK 9 - HYDRATAČNÝ KRÉM


Kórejská starostlivosť tento krok miluje! Hydratačný krém je „uzatvorením“ všetkých hydratačných krokov. Vďaka obsahu emolientov/zmäkčovadiel, ako sú oleje, vytvára na pokožke okluzívnu vrstvu, ktorá zadržiava vodu dodávanú pokožke v predchádzajúcich krokoch a zamedzuje príliš rýchlemu odparovaniu vody z pokožky.

Krém jemne vklepte, vyhýbajte sa treniu a ťahaniu pokožky. Jemnosť je jedným zo základných pilierov kórejskej starostlivosti o pleť. Pokiaľ je krém v pohári s vrchnáčikom a nie v dávkovacom balení, najlepšie je aplikovať ho špachtličkou, čím sa zníži rast baktérií a mikróbov.

❀ V Kórei je vo väčšine roka vysoká vlhkosť a v zime veľa ľudí používa vo svojich domácnostiach zvlhčovače vzduchu, čo má tiež vplyv na lepšiu hydratáciu pokožky. U nás na Slovensku taký vlhký vzduch nie je, preto je dobré zvlhčovač vzduchu taktiež zvážiť, najmä v chladnejších obdobiach. Naša pleť sa určite poteší.

Zmiešaná a mastná pleť:


Suchá pleť:


KROK 10 - KRÉM S SPF


Ak by si väčšina Kórejčanov a Kórejčaniek mala vziať na opustený ostrov len 3 kozmetické prípravky, pravdepodobne by to bol: čistiaci, hydratačný a fotoprotektívny prípravok. Kórejci okrem svojej lásky k zdravej pokožke s rovnomerným a jednotným tónom veľmi dobre vedia, že hlavnou príčinou fotostarnutia je ultrafialové žiarenie. Preto je pre nich ochrana pred slnkom veľmi dôležitým aspektom. Takmer všade - v práci, doma, či úplne kdekoľvek je vždy súčasťou krém s UV filtrom, kedykoľvek pripravený na použitie. Na uliciach sa taktiež schovávajú pod slnečníkmi, ktoré chránia pred UV žiarením. Možno je aj preto kórejský kozmetický trh plný ľahkých a príjemných produktov s UV faktorom, ktoré si svoju funkciu dobre plnia aj pod make-upom.Naozaj treba dodržiavať všetkých 10 krokov?

Rozhodne nie. Existuje množstvo kórejských žien, ktoré tiež používajú oveľa minimalistickejšiu starostlivosť. Nie vždy môžeme venovať toľko času kozmetickým rituálom, a čo je ešte dôležitejšie, nie každá pokožka bude spokojná s takým množstvom kozmetických prípravkov.

Výhodou týchto krokov je, že si každý môže nájsť niečo pre seba a niečo, čo sa Vám jednoducho páči. Pokiaľ máte suchú alebo dehydratovanú pokožku, stojí za to zaviesť esenciu a sérum. V starostlivosti o problematickú pleť môže dvojstupňové čistenie a pravidelná exfoliácia priniesť viditeľné zlepšenie. Stres v škole alebo v práci? Aplikujte raz do týždňa plátienkovú masku - pre krásnu pleť a chvíľku odpočinku a relaxu :-)

MASÁŽ

Masáž nie je síce zahrnutá v 10 krokoch, ale rozhodla som sa o nej napísať, pretože je pre mnoho kórejských žien obzvlášť dôležitým a neoddeliteľným prvkom v ich starostlivosti. Prečo stojí za to vziať si z nich príklad? Často sa pozeráme na svoju pokožku a všímame si, ako stráca svoju pevnosť a na jej povrchu sa tvoria rôzne ryhy. Vrásky na pleti sú však len špičkou ľadovca známeho ako starnutie. S vekom dochádza k zmenám aj v našich svaloch, kostiach a tkanivách, takže v starostlivosti proti starnutiu je dôležité pôsobiť na pokožku na viacerých úrovniach. Systematická masáž, aj 3-5 minút denne, môže viditeľne zlepšiť vzhľad pleti a kvalitu jej svalov a pre pokožku je častokrát viac ako liftingový krém.

Kórejská starostlivosť o pleť obsahuje množstvo rituálov, ktoré, ako sme už spomínali, nie je nutné dodržiavať všetky a naraz. Vyberte si tie najvhodnejšie pre seba, pre Vaše potreby a typ pleti. Ak ste ešte nemali možnosť vyskúšať kórejskú starostlivosť, veríme, že Vám tento článok pomohol zorientovať sa v správnej starostlivosti o pokožku a inšpiroval Vás k pozitívnym návykom či zmenám. A v prípade akýchkoľvek otázok nám môžete napísať na náš facebook či instagram, alebo sa s nami spojiť telefonicky na našej zákazníckej linke +421 233 221 070.


Zobraziť viac záznamov z Január  2023
pixel