Boj proti lupinám: TOP spôsoby pre ich dokonalé odstránenie


Tento text prečítate za 4 minúty

Boj proti lupinám: TOP spôsoby pre ich dokonalé odstránenie

Boj proti lupinám: TOP spôsoby pre ich dokonalé odstránenie

Ako sa zbaviť lupín raz a navždy? Túto otázku si neraz položili ľudia, ktorých trápia lupiny vo vlasoch. Vedeli ste, že existujú suché, ale aj mastné lupiny? V tomto článku Vám prinášame pár tipov a metód, ktoré na pokožku hlavy s lupinami fungujú najlepšie. Odhaľte najúčinnejšie spôsoby, v ktorých spoločne odhalíme ako sa zbaviť lupín vo vlasoch.

Príčina a prevencia vzniku lupín

Ak sa chcete zbaviť lupín, dôležité je najskôr pochopiť, čo lupiny sú a prečo ich máte. Lupiny sú drobné biele alebo žlté šupinky, ktoré sa objavujú na pokožke hlavy a vo vlasoch. Ich prítomnosť môže byť nepríjemná a spôsobovať svrbenie a pocit nepohodlia.
Existuje niekoľko faktorov, ktoré prispievajú k ich vzniku. Jedným z hlavných faktorov je nadmerná tvorba a následné odlupovanie kožných buniek na povrchu pokožky hlavy. Tento proces môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako je nadmerná produkcia kožného mazu, suchá pokožka, zvýšený výskyt kvasiniek alebo dokonca určité druhy dermatitídy.
Ak chcete zabrániť vzniku lupín, je dôležité dodržiavať najmä preventívne opatrenia. Tu je pár tipov, ako sa pred výskytom lupín môžete efektívne ochrániť:
 • pravidelné umývanie vlasov: udržiavajte svoje vlasy a svoju pokožku hlavy čistú a zdravú jej pravidelným umývaním. Používajte šampón proti lupinám, ktorý pomáha regulovať tvorbu kožného mazu, kontroluje tvorbu lupín a udržiava pokožku hlavy v dobrej kondícii.
 • výživa a hydratácia: doprajte si vyváženú stravu bohatú na živiny, ako sú vitamíny a minerály. Dostatočný príjem vody pomáha udržiavať pokožku dostatočne hydratovanú a zdravú,
 • vyhnite sa stresu: stres môže mať negatívny vplyv nielen na naše zdravie, ale aj na pokožku a prispievať tak k vzniku lupín. Snažte sa minimalizovať stresové situácie a nájdite si čas na relaxáciu a odpočinok,
 • vyhnite sa agresívnym chemikáliám:: pri výbere vlasových produktov sa vyhnite tým, ktoré obsahujú agresívne čistiace či vonné látky a alkohol, ktoré môžu dráždiť pokožku hlavy a prispievať k tvorbe lupín.
Pri boji proti lupinám je prevencia kľúčová. Dodržiavaním týchto opatrení môžete riziko vzniku lupín minimalizovať a udržať si zdravú pokožku hlavy.

Prírodné recepty proti lupinám

Ak chcete nájsť domáci spôsob na to, ako sa zbaviť lupín, existuje hneď niekoľko účinných prostriedkov, ktoré môžete vyskúšať. Tieto metódy môžu pomôcť zmierniť lupiny a zlepšiť zdravie pokožky Vašej hlavy. Medzi najpopulárnejšie spôsoby patrí olejové ošetrenie a kyslé antibakteriálne oplachy.

Olejové ošetrenie

Olejové ošetrenie je jednou z najstarších a najúčinnejších metód na boj proti lupinám. Oleje, ako napríklad olivový olej, kokosový alebo mandľový olej, majú hydratačné a liečivé vlastnosti, ktoré pomáhajú zmierniť suchosť a svrbenie vlasovej pokožky spojené s výskytom lupín.
Postup:
 • Zahrejte malé množstvo oleja vo vodnom kúpeli.
 • Olej jemne vmasírujte do vlasov a pokožky hlavy.
 • Nechajte ho pôsobiť na hlave aspoň 30 minút alebo celú noc.
 • Následne dôkladne umyte vlasy šampónom proti lupinám.

Kyslé antibakteriálne oplachy

Kyslé a antibakteriálne oplachy sú ďalšou možnosťou na zmiernenie lupín a obnovenie rovnováhy pokožky hlavy. Niektoré prírodné zložky, ako napríklad jablčný ocot alebo citrónová šťava, majú blahodarné kyslé vlastnosti, ktoré pomáhajú regulovať pH pokožky hlavy a redukovať nadmernú tvorbu šupiniek.
Postup:
 • Zmiešajte jeden diel jablčného octu alebo citrónovej šťavy s dvoma dielmi vody (1:2).
 • Po umytí vlasov aplikujte roztok na pokožku hlavy a vlasy.
 • Nechajte pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnite vodou.
 • Tento postup opakujte 1-2 krát týždenne a sledujte zlepšenie stavu Vašej pokožky hlavy.
Tieto domáce prostriedky na prírodnej báze môžu byť účinné pri zmiernení lupín a zlepšení zdravia Vašej pokožky hlavy. Ak však máte výrazné alebo chronické problémy s lupinami, mali by ste sa poradiť s dermatológom alebo odborníkom na vlasy pre ďalšie možnosti liečby. Nezabudnite tiež dbať na správnu výživu a životný štýl, pretože zdravé vlasy sú v prvom rade výsledkom optimálneho vnútorného stavu a fungovania Vášho tela.

Lieky a šampóny proti lupinám

Ak Vás trápi problém s lupinami a prírodné domáce prípravky nepomáhajú, na trhu existujú rôzne dostupné lieky, doplnky stravy a šampóny, ktoré Vám môžu pomôcť. Medzi najbežnejšie možnosti patria antifungálne lieky, šampóny proti lupinám a prírodné liečivé zložky. Na každú z týchto alternatív sa pozrieme podrobnejšie.

Antifungálne lieky a šampóny

Lupiny môžu byť spôsobené nadmerným premnožením kvasiniek na povrchu pokožky hlavy. V akomto prípade preto môžeme siahnuť po antifungálnych liekoch a šampónoch na zničenie týchto mikroorganizmov a zmiernenie príznakov lupín.

Antifungálne lieky na predpis môžu byť účinné pri liečbe závažnejších prípadov a výskytu lupín. Tieto lieky môžu obsahovať rôzne aktívne zložky, ako napríklad ketokonazol alebo selénové sulfidy. Ich použitie by malo byť konzultované s lekárom, ktorý Vám predpíše správny liek a dávkovanie.

Okrem liekov sa môžete obrátiť aj na antifungálne šampóny, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu. Tieto šampóny obsahujú zložky, ktoré bojujú proti nadmernému rastu kvasiniek a pomáhajú udržiavať pokožku hlavy čistú a zdravú. Dôležité je dodržiavať návod na použitie uvedený na obale šampónu a používať ho pravidelne, aby ste dosiahli maximálny účinok.

Prírodné liečivé zložky

Pre tých, ktorí preferujú prírodné metódy na liečbu lupín existujú aj šampóny a produkty obsahujúce prírodné liečivé zložky. Medzi takéto zložky patria napríklad tea-tree olej, aloe vera, rozmarín, neem olej a iné bylinné extrakty. Tieto prírodné liečivé látky majú protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť podráždenie pokožky a zničiť mikroorganizmy spôsobujúce lupiny.

Pri výbere prírodných šampónov a produktov určených na liečbu lupín si dôkladne prečítajte zoznam zložiek a zamerajte sa na tie, ktoré sú pre Vás tie najvhodnejšie. Nezabudnite, že prírodné liečivé zložky môžu mať individuálne účinky a niektoré z nich môžu spôsobovať u niektorých ľudí aj alergické reakcie. Ak máte citlivú pokožku alebo alergie, výber prírodných liečivých prípravkov ešte pred ich samotným použitím skonzultujte s dermatológom.

Pri liečbe lupín je dôležité mať trpezlivosť a pravidelne používať vybrané doplnky či šampóny. Ak sa výskyt a množstvo lupín nezlepšuje alebo sa naopak zhoršuje, odporúčame Váš stav konzultovať s lekárom alebo dermatológom, ktorý Vám môže poskytnúť ďalšie odporúčania a prispôsobiť liečbu Vašim individuálnym potrebám.

Špecializované metódy a postupy proti lupinám

Ak s lupinami neúspešne bojujete pomocou domácich metód a šampónov, existujú aj špeciálne postupy, ktoré Vám môžu pomôcť zbaviť sa lupín. V tejto časti sa pozrieme na dve takéto metódy: mikrodermabraziu a fototerapiu.

Mikrodermabrazia

Mikrodermabrazia je metóda, ktorá sa s obľubou používa na ošetrenie pokožky. Pri tomto dermatologickom ošetrení sa pomocou prístroja odstraňuje vrchná vrstva pokožky a odumreté bunky. Pri liečbe lupín sa mikrodermabrazia využíva na odstránenie prebytočných a mŕtvych buniek z vlasovej pokožky, čo môže pomôcť redukovať výskyt lupín.
Je taktiež dôležité uvedomiť si, že mikrodermabrazia je procedúra, ktorá sa vykonáva v salónoch krásy alebo dermatologických centrách. Výber tejto metódy je vhodné konzultovať s odborníkom, ktorý Vám môže poskytnúť podrobnejšie informácie a poradiť Vám, či je táto metóda pre Vás vhodná.

Fototerapia

Fototerapia je ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť lupín. Táto metóda funguje na princípe liečby pokožky svetlom. Využíva rôzne typy svetelných zdrojov, ako napríklad ultrafialové (UV) svetlo alebo viditeľné svetlo, na zmiernenie zápalu a zníženie rastu kvasiniek, ktoré prispievajú k vzniku lupín.

Fototerapia sa môže vykonávať buď doma pomocou špeciálnych svetelných zariadení, alebo v odborných zdravotníckych zariadeniach. Fototerapiu je dôležité konzultovať s lekárom alebo dermatológom, ktorý Vám môže poskytnúť potrebné informácie a odporučiť Vám správny fototerapeutický typ pre konkrétny problém pokožky.

Pri výbere špeciálnych metód a postupov na boj proti lupinám je dôležité venovať pozornosť individuálnym potrebám a konzultovať ich s odborníkom. Nezabudnite, že zdravie a stav Vašej pokožky hlavy a vlasov závisí od viacerých faktorov, ako je strava, životný štýl či genetika.

Doplnkové tipy pre zlepšenie zdravia pokožky hlavy a vlasov

Aby ste sa zbavili lupín a zlepšili celkové zdravie vlasov, mali by ste venovať pozornosť správnej výžive a životnému štýlu, ktorý minimalizuje stres.

Správna výživa

Zdravé vlasy odzrkadľujú zdravý stav vo vnútri Vášho tela a preto je dôležité, aby ste im poskytovali dostatok živín. Do svojej stravy zahrňte potraviny, ktoré sú bohaté na vitamíny a minerály a podporujú zdravie vlasov. Ide najmä o tieto zložky:
 • vitamín A: podporuje produkciu zdravého mazu a jeho optimálneho množstva na pokožke hlavy. Nachádza sa v potravinách ako mrkva, sladké zemiaky a špenát,
 • vitamín C: posilňuje kolagénové vlákna vlasov a pomáha pri tvorbe silných vlasových folikulov. Získate ho z citrusových plodov, kapusty, papriky či brokolice,
 • vitamín E: má antioxidačné vlastnosti a pomáha udržiavať pokožku hlavy zdravú. Nachádza sa v potravinách ako avokádo, orechy a v rôznych druhoch semien,
 • biotín:: podporuje rast vlasov a posilňuje ich štruktúru. Získate ho z potravín ako vajcia, celozrnné obilniny a mandle.
Príjem vyváženej stravy bohatej na tieto živiny môže mať pozitívny vplyv na zdravie vlasov a pomôže zmierniť problém s výskytom lupín vo vlasoch.

Vyhnite sa stresu a udržiavajte zdravý životný štýl

Stres môže mať negatívny vplyv na celkové zdravie Vašich vlasov a prispievať k vzniku lupín. Preto je dôležité snažiť sa vo svojom živote tieto stresové podnety minimalizovať. Existuje množstvo spôsobov, ako to na to:
 • relaxácia a meditácia: vyhraďte si čas iba pre seba - na relaxáciu a meditáciu, ktoré Vám pomôžu znížiť úroveň stresu a uvoľniť sa,
 • fyzická aktivita: pravidelná fyzická aktivita, ako je cvičenie alebo prechádzky, môže pomôcť zmierniť stres a udržať Vás v dobrej fyzickej aj duševnej kondícii,
 • dostatok spánku: urobte všetko pre kvalitný spánok, pretože jeho nedostatok môže prispieť k zvýšeniu stresu a celkovej nepohody.
Kombinácia správnej výživy, zdravého životného štýlu a vhodne zvoleného prípravku v boji proti lupinám môže mať pozitívny vplyv na zdravie Vašej pokožky hlavy a vlasov a pomôže Vám zmierniť nepríjemný problém s lupinami. Udržujte sa v rovnováhe a starajte sa o svoje telo zvnútra, vyberte si vhodný prípravok proti lupinám a tešte sa zo zdravých a krásnych vlasov.

A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom instagrame, facebooku alebo telefónnom čísle
+421 233 221 070.Zobraziť viac záznamov z Október  2023
pixel