Ako rozpoznať typ pleti?

AKO ROZPOZNAŤ TYP PLETI?

AKO ROZPOZNAŤ TYP PLETI? małe

Ako spoznáme svoj typ pleti? Túto otázku si kladieme často. Počas konzultácií často počúvame, že máme najpravdepodobnejšie zmiešanú pleť. Prečo "asi"? Po dnešnom blogovom príspevku budete vedieť jasne určiť, či je Vaša pokožka suchá, zmiešaná, normálna alebo mastná a k čomu je náchylná.

Ako spoznáme svoj typ pleti?
Rozlišujeme 4 základné typy pleti: normálna, suchá, mastná a zmiešaná pleť.


Mastná pleť - nadmerné mastenie pokožky spôsobujú nadmerne aktívne mazové žľazy, ktoré produkujú zvýšené množstvo kožného mazu. A to spôsobuje počas dňa lesknutie pokožky. Mastná pleť je obvykle hrubšia a má rozšírené póry, najmä v oblasti T-zóny, niekedy aj na líčkach. Môže byť vyvolaná a zapríčinená hormónmi alebo liekmi. Často sa snažíme zabrániť nechcenému dojmu mastnej a lesklej pokožky za každú cenu - zmatňujeme a púdrujeme si pokožku, čo môže naopak viesť k zvýšeniu tvorby kožného mazu a môže naviac podporovať tvorbu uhrov. Mastná pleť obvykle nie je dostatočne hydratovaná, preto je po umytí často napätá. Pro normalizácii mazových žliaz je dôležité zaistiť pokožke správnu úroveň hydratácie a exfoliovať ju, kedy je veľmi efektívne tónovanie a jemné čistenie pleti.

Suchá pleť - ide o typ pleti, ktorý neprodukuje dostatok kožného mazu. Pokožka je matná, napätá a reaguje oveľa citlivejšie na vonkajšie faktory, ako je napríklad vietor či mráz. Má narušený proces rohovatenia pokožky a proces odstraňovania zrohovatenej vrstvy pokožky. Pokožka sa obvykle stáva suchšou s narastajúcim vekom, ale môže byť taktiež suchá v dôsledku neregulovaných hormónov štítnej žľazy či cukrovky. V starostlivosti o tento typ pleti je dôležité obnoviť hydrolipidovú vrstvu pokožky, ktorá je obvykle poškodená a neplní svoju funkciu.

Zmiešaná pleť - kombinácia mastnej a suchej pokožky. Často sa prejavuje zvýšenou produkciou kožného mazu v T-zóne a vyznačuje sa matnými a suchými líčkami.

Normálna pleť - najčastejšie sa vyskytuje u detí a zriedkavo u dospelých. Ide o najžiadanejší typ pleti. Charakterizuje ju hladký povrch, neviditeľné mazové žľazy, jednotný tón a dostatočná úroveň hydratácie. Jej hydrolipidová vrstva je v optimálnom stave.

Pleť s krehkými kapilárami - tento typ pleti je celkom bežný. Charakterizujú ho rozšírené, viditeľné a popraskané žilky. Najčastejšie sa objavujú na lícach a v okolí nosa. Medzi faktory, ktoré môžu spôsobovať praskanie kapilár patria: kozmetické procedúry, pri ktorých dochádza k intenzívnejšiemu tlaku na pokožku, silnejšiemu treniu alebo pri ktorých boli použité vysoko dráždivé látky.

Pleť so sklonom k akné - v súčasnej dobe je tento typ stále častejší. Samozrejme existuje mnoho typov akné a vďaka tomu môže dôjsť k rôznym zmenám v ich priebehu. Môžu to byť pustuly, uhry, vyrážky alebo zápalové uzly.

Iné nedokonalosti, ktoré ovplyvňujú vzhľad pleti, sa môžu objaviť v jednotlivých zónách alebo môžu byť viditeľné na celom povrchu pokožky:
  • sfarbenie pokožky - ide o tmavé škvrny na pokožke, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov, ako sú napríklad mechanické poranenia, zápal a UV žiarenie, najmä v kombinácii s neregulovanými hormónmi. Pokiaľ má Vaša pokožka sklon ku zmene sfarbenia, odporúčame celoročne používať ochranu pred slnečným žiarením. Zabránite tým tvorbe nového zafarbenia a existujúce zafarbenia už nestmavnú.
  • rozšírené cievky (kapiláry/pavúčie žilky) - drobná sieť rozšírených žiliek, ktorá sa nachádza priamo pod povrchom kože. V zvýšenom množstve sa vyskytujú na pleti s krehkými kapilárami a v priebehu ružovky (rosacei).
  • citlivosť - niektoré typy pokožky sú citlivejšie na vonkajšie faktory, ako je napríklad trenie či zmeny teplôt a reagujú na ne začervenaním.
  • zatvorené komedóny (biele hlavičky) - zmeny, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v priebehu akné, ale môžu sa vyskytovať taktiež pri zmiešanej alebo dokonca aj pri suchej pleti. Dôvodom ich vzniku je obvykle abnormálne rohovatenie pokožky, kedy sa maz nemôže voľne dostať na povrch kože, ale hromadí sa vo vývodoch mazových žliaz. Ich tvorbu môže taktiež ovplyvniť použitie nevhodnej kozmetiky pre Váš typ pleti a taktiež kozmetické prísady s vysokým komedogénnym potenciálom. Pupienky sa najčastejšie vyskytujú na líčkach, brade a na čele.
  • otvorené komedóny (čierne bodky) - charakteristické zmeny, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na nose a lícach. Ide o zmes mazu, mikroorganizmov a nečistôt nachádzajúcich sa v mazových žľazách, ktoré spôsobujú ich nadmerné rozšírenie.
  • dehydratácia - ide o periodické vysušenie pokožky, ktoré sa prejavuje lúpaním a drsnosťou kože. Môže sa vyskytnúť v dôsledku poveternostných podmienok, ako je mráz či vietor, alebo môže byť spôsobené nesprávnou starostlivosťou, napríklad po nesprávnom použití kozmetiky s obsahom kyselín alebo retinolov.


Presná klasifikácia typu pleti nie je jednoduchá úloha. Uvedené charakteristiky nie sú obvykle priradené iba k jednému typu pleti. Niektoré z nich sú pre daný typ špecifickejšie. Neznamená to však, že sa nemôžu objaviť v iných typoch pleti. Napríklad čierne bodky. Aj keď sa obvykle objavujú pri zmiešanej, mastnej pleti a pokožke so sklonom k akné, môžu sa objaviť aj v prípade suchej pleti. Dúfame, že už viete, ako lepšie rozpoznať svoj typ pleti. V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte správu na info@cosibella.sk a my Vás zbavíme všetkých Vašich pochybností.


Marťa
Kozmetologička

Aška
Kozmetologička
Zobraziť viac záznamov z Jún  2021
pixel