Akné na chrbte a dekolte –⁠ ako s ním bojovať? Odporúčané produkty


Tento text prečítate za 7 minút.

Akné na chrbte a dekolte –⁠ ako s ním bojovať? Odporúčané produkty

Akné na chrbte a dekolte –⁠ ako s ním bojovať? Odporúčané produkty

Akné na chrbte nie je nič príjemné a často je dôvodom, prečo si aj v dospelosti nechceme obliekať blúzky s odhaleným chrbtom alebo sa vyzliekať na pláži či bazéne. Kladiete si otázku: "Ako sa zbaviť akné na týchto miestach?". V tomto článku sa pokúsime vysvetliť príčinu jeho vzniku a navrhneme alternatívy na jeho odstránenie. Postavte sa tomuto problému čelom, užívajte si voľné chvíle podľa seba a obliekajte si, čo sa Vám páči!

Ako akné na chrbte vyzerá?

Akné na chrbte alebo v dekolte sa prejavuje rôzne, tak ako aj samotné acne vulgaris. Pokožka reaguje nadmernou sekréciou mazu a objavujú sa otvorené komedóny, známe ako čierne bodky a/alebo uzavreté komedóny, ktoré vystupujú ako podkožné akné alebo biele pupienky. Uzavreté komedóny môžu byť základom pre zápalové zmeny. Viac o otvorených a uzavretých komedónoch sa dočítate v tomto článku.

Akné na chrbte a dekolte –⁠ ako sa ho zbaviť?

Na začiatok odporúčame navštíviť dermatológa. Iba lekár je schopný určiť, či akné potrebuje dermatologickú liečbu alebo vystačí správna starostlivosť doma. Lekár na základe vyšetrenia určí, ktorý spôsob, ktorý na akné najlepšie zafunguje a nájde účinné a rýchle riešenie na odstránenie tohto problému. Odmenou Vám bude krásna a hladká pokožka! :-)

Akné na chrbte – príčiny

Pokiaľ si o tejto téme chcete prečítať viac, určite sa pozrite na náš starší článok:

Nadmerná sekrécia kožného mazu

Nahromadením kožného mazu vznikajú „tvrdé hrbolčeky“, ktoré sú výsledkom upchatého póru. V týchto miestach sa hromadia baktérie a tie sú ďalej príčinou zápalov. Aktivita mazových žliaz je ovplyvňovaná mnohými faktormi, napr. hormónmi alebo stresom.

Hormonálna nerovnováha

Hormóny, ktoré majú najväčší vplyv na patogenézu akné sú androgény, ktoré sú zodpovedné za vznik a vývoj mazových a potných žliaz, stimulujú bunkové delenie v keratinocytoch a regulujú sekréciu kožného mazu. Vyššia koncentrácia androgénov je pozorovaná práve u osôb s akné. Preto je dôležité pri klasifikácii akné navštíviť odborníka.

Stres

Stresové situácie majú za následok vyššiu koncentráciu kortizolu (stresového hormónu) v krvi. V rôznych biochemických procesoch vedie vysoká hladina kortizolu k zvýšenej produkcii mazu, a to práve v dôsledku zvýšenej aktivity mazových žliaz. Vysoká hladina kortizolu naviac signalizuje tvorbu pozápalových cytokínov, ktoré sú typické pre pokožku s akné.

Nezdravá strava

Mnohé štúdie potvrdzujú, že potraviny s vysokým glykemickým indexom zvyšujú uvoľňovanie inzulínu, čo vedie k zvýšenej syntéze androgénov, a to má za následok nadprodukciu kožného mazu a tvorbu zápalov. Obdobná situácia nastáva pri konzumácii mliečnych výrobkov. Mlieko je produkt s vysokým glykemickým indexom, a preto vedie k uvoľňovaniu inzulínu s následnou tvorbou androgénov a zvýšenou tvorbou kožného mazu. Konzumácia mliečnych výrobkov taktiež zvyšuje riziko vzniku vyrážok a nedokonalostí. No dôležité je spomenúť, že na aknóznu pleť ale blahodárne pôsobia kyslé mliečne výrobky, teda také, ktoré obsahujú živé kultúry – sú to napríklad prírodné jogurty alebo syry. Toto však pravidlom - pokiaľ jete mliečne výrobky a nepozorujete zhoršenie stavu Vašej pleti - nemusí byť a nie je nutné ich prestať konzumovať. :-)

Nesprávna starostlivosť o pokožku

Príliš agresívne umývacie látky narúšajú hydrolipidovú bariéru, čo spôsobuje nadmernú sekréciu kožného mazu a vznik vyrážok a nedokonalostí. Nulová starostlivosť o pokožku dekoltu alebo chrbta zhoršuje stav tejto oblasti a spôsobuje vznik pupienkov a zápalov. Na problematické miesta by ste nemali nanášať ťažké vyživujúce telové balzamy a krémy na báze masiel a olejov.

Genetika

Pokiaľ niekto z Vašich blízkych v mladosti bojoval s akné, je pravdepodobné, že k nemu máte sklony aj Vy. Aj napriek tomu, že nám gény nehrajú do karát, netreba hádzať flintu do žita! Pripomeňte si faktory, ktoré minimalizujú riziko vzniku akné a vyhnite sa zložkám, ktoré ho môžu spôsobovať.

Ako sa zbaviť problému s akné na chrbte?

  • Neškriabať! Nedokonalosti nevytláčajte, neškriabte ani inak nedráždite. Noste voľnejšie oblečenie, ktoré nebude akné na chrbte neustále dráždiť. Uistite sa, že je Vaše oblečenie vyrobené z prírodných materiálov, aby sa zbytočne nezvyšovala produkcia potu.
  • Pokožku umývajte jemne. Mali by ste sa vyhýbať silným čistiacim látkam, ktoré narúšajú hydrolipidovú bariéru, čím zvyšujú sekréciu kožného mazu a spôsobujú vznik pupienkov.
  • Odstraňujte odumreté kožné bunky. Vyhýbajte sa mechanickým peelingom s čiastočkami, ktoré môžu zhoršovať zápalové prejavy. Používajte enzymatické peelingy, ktoré majú jemné exfoliačné účinky alebo kyselinové peelingy, ktoré navyše pôsobia antibakteriálne.
  • Používajte ľahké hydratačné krémy, ktoré zabraňujú vysúšaniu a nenarúšajú hydrolipidovú bariéru. Dobre hydratovaná pleť sa menej mastí.
  • Vyhýbajte sa ostrému jedlu, nadmernej konzumácii sladkého alebo potravinám, na ktoré máte alergiu či intoleranciu. Aj tento faktor môže spôsobovať vznik nových vyrážok.
  • Neopaľujte sa! Ani v soláriách, ani na slniečku. Spočiatku, sa po opaľovaní môže pokožka javiť ako upokojená, ale akné sa postupne vráti a navyše sa môžu objaviť nevzhľadné pigmentové škvrny, ktoré je veľmi ťažké odstrániť.
  • Venujte pozornosť vlasovým produktom! Chrbát a dekolt umývajte až na záver, po spláchnutí kondicionéra. Masky a kondicionéry majú často bohaté zloženie na báze masiel a olejov a pokiaľ ich na pokožke necháte, môžu spôsobovať akné. Pokožku tela preto vždy dôkladne opláchnite, aby sa všetky nečistoty dobre odstránili.
Aj tieto rady a ich dodržiavanie Vám určite pomôžu zlepšiť stav Vašej pokožky či nadobro sa zbaviť akné.

Jazvy po akné na chrbte - ako s nimi bojovať?

Stáva sa, že po odznení akné zostávajú na chrbte nevzhľadné jazvičky. Často sú spôsobené stláčaním, škriabaním a zbavovaním sa akné doma. Preto sa tomu radšej vyhnite! Pokiaľ sa však jazvy predsa vytvoria, stojí za to navštíviť kozmetológa, aby mohol zvoliť správnu liečbu. Tu budú účinné kyselinové terapie, ošetrenie prístrojmi a domáca starostlivosť na mieru, ktorá predĺži účinok ošetrení vykonávaných v salóne. Do domácej ošetrujúcej rutiny potom môžete zaradiť kyselinové peelingy alebo prípravky s retinoidmi, ktoré pomôžu pokožku pomaly obnoviť a znížiť viditeľnosť jaziev.

Škvrny po akné na chrbte či dekolte

Nemenej problematické sú pigmentové škvrny po ťažších formách akné. Často spôsobené minimálnou alebo žiadnou ochranou pred UV žiarením. Základom v boji proti pigmentovým škvrnám je preto krém s ochranným SPF faktorom! Používanie UV filtrov by malo byť automatické, najmä ak trpíte akné. Na trhu nájdete ľahké krémy, ktoré nezanechávajú mastný film a zároveň dostatočne chránia pred škvrnami spôsobenými UV žiarením. Skúste do svojej ošetrujúcej rutiny zaviesť aj retinoidy a kyseliny, ktoré jemne exfoliujú a redukujú pigmentové škvrny.

Účinné produkty proti akné v oblasti chrbta a dekoltu

Starostlivosť o pokožku chrbta, ramien alebo dekoltu so sklonom k akné sa môže trochu líšiť od starostlivosti o pokožku tváre. Základom je dostatočné očistenie! Pokožka chrbta je však horšie prístupná ako pokožka tváre, a preto mnohé séra alebo krémy na lokálne použitie nie sú vhodnou voľbou. Používajte prípravky v spreji, produkty, ktoré môžete naniesť a opláchnuť v sprche alebo čistiace tampóny s kyselinami (napr. s obsahom kyseliny salicylovej či iných.)

Tip našej kozmetologičky Izy: na umývanie chrbta používajte íl! Íl je potrebné rozmiešať vo vode až do získania hustej konzistencie, naniesť na chrbát, nechať chvíľu pôsobiť a potom opláchnuť vodou. Íl je úžasným bojovníkom proti akné!

Čistenie pokožky na chrbte a dekolte

Základom dobrej starostlivosti sú umývacie prípravky. Oplatí sa používať produkty s obsahom kyselín, ktoré dôkladne čistia upchaté póry a zároveň zabraňujú vzniku zápalov.

Tonizácia pokožky

Tonikum nie je povinným krokom, ale rozhodne sa oplatí použiť ho práve na pokožku chrbta. Pretože je oblasť horšie prístupná, odporúčame toniká v spreji. Výborné sú aj hydroláty!

Čistiace peelingy

V prípade aknóznej pokožky odporúčame používanie kyselín! Umožňujú exfoliovať odumreté kožné bunky, predchádzajú vzniku vyrážok a zápalov a urýchľujú hojenie už vzniknutých nedokonalostí.

Hydratačné balzamy a séra

Najmä v priebehu intenzívnej kúry kyselinami alebo retinoidmi nezabúdajte na hydratáciu. Pre aknóznu pleť vyberajte ľahké produkty, ktoré nezaťažujú pokožku. Občas sú dostupné aj s nízkym obsahom kyselín, ktoré nedráždia, predĺžia účinky intenzívnejších kyselinových peelingov a predchádza vzniku zápalov.Dúfame, že Vám tento článok vyjasnil všetky pochybnosti o starostlivosti o aknóznu pokožku tela a veríme, že sa Vám zlepší jej stav! Pokiaľ stále váhate, aký produkt bude pre Vašu pokožku najlepší, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk Naše kozmetologičky Vám s výberom produktu na mieru pomôžu!

A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku a Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070. - radi Vám poradíme!

pixel