Aká by mala byť ošetrujúca rutina na jeseň? Zavedenie retinolu a kyselín


Tento text prečítate za 8 minút.

Aká by mala byť ošetrujúca rutina na jeseň? Zavedenie retinolu a kyselín

Aká by mala byť ošetrujúca rutina na jeseň? Zavedenie retinolu a kyselín

Vonku už je čím ďalej chladnejšie a slnečné lúče nie sú také ostré ako v letných mesiacoch. Mali by sme sa preto zamyslieť nad súčasnou ošetrujúcou rutinou. Pozorujete na svojej pleti nejaké zmeny? Máte pocit, že sa pokožka potrebuje „dať do poriadku“ po horúcom lete alebo jej jednoducho chcete dopriať dávku osvieženia? V tomto článku sa dozviete ako nato!

Máme pre Vás niekoľko tipov. :-) Jeseň je ideálnym obdobím na zavedenie RETINOLU! Ukážeme Vám, ako to urobiť správne. Ak ste sa rozhodli pre inú účinnú zložku, napríklad AHA alebo BHA kyseliny, aj pre Vás bude tento článok užitočný. Kozmetika s retinolom a kyselinami Vám zaručí dokonalú obnovu buniek Vašej pokožky.

Účinné látky, ktoré začíname používať na jeseň, sú citlivé na UV žiarenie. Okrem zavedenia nových produktov do jesennej ošetrujúcej rutiny, nezabúdajte na používanie SPF krému po celý rok!

Retinol, čo to vlastne je?

Retinol je chemická zlúčenina, derivát vitamínu A, rovnako ako iné retinoidy. Vitamín A je vďaka svojmu účinku proti vráskam nazývaný aj ako vitamín mladosti. Retinoidy, kam patrí aj retinol sú o lipofilné zlúčeniny, čo znamená, že sú dobre rozpustné v tukoch, a preto ľahko prenikajú do zrohovatenej vrstvy pokožky. Následne „cestujú“ medzibunkovým cementom a majú tiež schopnosť prechádzať vlasovými folikulami. Väčšina retinoidov preniká pokožkou, ale niektoré z nich sa dostávajú aj do hlbších vrstiev kože: do škáry a dokonca aj do podkožia! Cieľom retinoidov je „živá“ vrstva pokožky, teda taká, v ktorej dochádza k premene kožných buniek. Nechceme Vás ale nudiť, preto charakteristiku retinolu a retinoidov v tomto bude ukončíme. O rozdieloch medzi retinolom a retinalom sa dozviete za chvíľku, čítajte preto ďalej!

Retinol anebo retinal – čo si vybrať?⁠

Retinol sa rovnako ako retinal či iné retinoidy musí premeniť na kyselinu retinovú, aby bol účinný. V praxi to vyzerá tak, že retinol (retinoid) preniká kožnou bariérou, nadviaže na seba bielkovinu a tento komplex sa potom premení na kyselinu retinovú. Až po tejto premene má schopnosť zafungovať! V prípade retinolu to vyzerá takto:

RETINOL -> RETINAL -> KYSELINA RETINOVÁ.

Nedá sa však jednoznačne odpovedať na otázku, ktorá z týchto zložiek je lepšia. Viac na túto tému si budete môcť prečítať na blogu o retinoidoch, ktorý pre Vás už pripravujeme! Dowiedz się więcej o retinolu i retinoidach z poprzedniego wpisu o tej tematyce!

SkinTra - Liquid Happiness - Sérum s 0,3% retinalom na pleť a pod oči

SkinTra - Liquid Happiness - Sérum s 0,3% retinalom na pleť a pod oči

Tento prípravok obsahuje retinal v koncentrácii 0,3 % a má olejovú konzistenciu. Ide o silný produkt, ktorý sa neodporúča začiatočníkom. Napriek tomu sme sa ale rozhodli Vám ho ukázať, pretože sú medzi nami aj pokročilí, ktorí by tu radi našli aj niečo pre seba. :-)
Okrem retinalu nájdeme v zložení prípravku aj skvalán a olej zo semien vodného melónu, ktoré uľahčujú vstrebávanie prípravku a nezanechávajú mastný film.
Sérum vyrovnáva povrch pokožky, pôsobí proti starnutiu pleti - vyhladzuje vrásky, zlepšuje elasticitu a pružnosť pleti, redukuje viditeľné pigmentové škvrny a urýchľuje prirodzený proces olupovania pokožky. Je vhodné najmä pre zrelú pleť, ale vďaka jeho multifunkčným účinkom si ho obľúbi každý typ pleti!


Aké pozitíva prináša retinol a aké sú zásady jeho používania v kozmetike?


Výhody používánia retinolu:

 • podporuje bunkové delenie v bazálnej vrstve pokožky
 • stimuluje fibroblasty k produkcii kolagénu a elastínu, čím znižuje aktivitu enzýmov, ktoré ničia kolagén a elastín
 • reguluje proces exfoliácie
 • reguluje prácu mazových žliaz
 • pri pravidelnom používaní pôsobí proti starnutiu, redukuje vrásky a tmavé škvrny po akné a vyhladzuje štruktúru pleti
 • pomáha bojovať proti akné
 • spevňuje

Zásady používánia retinolu:

 • NEPREHÁŇAJTE TO! Retinol zavádzajte do Vašej ošetrujúcej rutiny pomaly a opatrne. Najdôležitejší je PROCES RETINIZÁCIE, teda zvykanie pleti na používanie retinoidov a postupné budovanie tolerancie. Väčšinou to trvá 6-12 týždňov. Na začiatku môžete retinol používať 2x týždenne na suchú pleť, cca pol hodiny po umytí tváre. Nanášajte malé množstvo prípravku, zo začiatku vo veľkosti zrnka hrášku. Akonáhle po 2 týždennom používaní nezaznamenáte podráždenie pleti, začnite prípravok používať 3x týždenne.
 • V prípade citlivej pleti vyskúšajte iné metódy nanášania –⁠ 1. spôsob: prípravok s retinoidmi môžete kombinovať s iným produktom (najlepšie takým, na ktorý ste zvyknutí, napr. klasický hydratačný krém). 2. spôsob: najskôr aplikujte iný produkt, napr. hydratačný / vyživujúci krém a až potom prípravok s retinolom. Prípadne môžete vyskúšať metódu rýchleho kontaktu – prípravok nechajte 20 minút pôsobiť, opláchnite a aplikujte regeneračný produkt.
 • Nezabúdajte na REGENERÁCIU POKOŽKY! Podľa nášho názoru by v sade s retinolom mali byť automaticky prípravky s regeneračným/vyživujúcim účinkom alebo prípravky s obsahom CICA. Je to must have pri ošetrení niektorou zložkou zo skupiny retinoidov! V čase, kedy túto aktívnu zložku nepoužívate, dôkladne sa starajte o svoju kožnú bariéru a aplikujte regeneračné zložky ako: ceramidy, mastné kyseliny a skvalán či hydratačné zložky ako trehalózu.
 • VŽDY používajte ochranné kozmetické produkty s vysokým stupňom UV ochrany! Retinol zvyšuje citlivosť Vašej pokožky na UVA a UVB žiarenie. Ak chcete bojovať proti pigmentovým škvrnám či podráždeniu, je potrebné zaviesť SPF krém do Vašej ošetrujúcej rutiny.
 • Počas používania retinolu sa vyhýbajte chemickým a mechanickým peelingom. Pleť je jemná a nepotrebuje ďalšiu formu exfoliácie. Naopak, potrebuje čas na regeneráciu.


Liqpharm - LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk - Nočné sérum s 0,3% retinolom

Liqpharm - LIQ CR Serum Night 0,3% Retinol Silk - Nočné sérum s 0,3% retinolom

Toto sérum obsahuje 0,3% retinolu a je ideálne pre začiatočníkov. Má konzistenciu ľahkej emulzie (nie je to typický olej). V prípade, že nemáte radi prípravky na báze skvalánu, alebo máte problematickú pleť, bude Vám vyhovovať. Okrem hlavnej hviezdy, ktorou je retinol, nájdeme v zložení aj hyaluronát sodný a vitamín E, ktoré minimalizujú dráždivé účinky hlavnej zložky.


Akú koncentráciu retinolu si vybrať?

 • Začínajte od nízkych koncentrácií. Neznamená to, že nie sú dostatočne účinné, práve naopak! Vďaka tomu spoznáte všetky pozitívne vlastnosti retinolu bez nepríjemného podráždenia.
 • V prípade, že ste retinol nikdy nepoužívali alebo máte veľmi citlivú pleť, začnite od koncentrácie 0,1%. Ak máte s retinolom skúsenosti alebo máte odolnú pleť, môžete vyberať z retinolu v koncentrácii od 0,25 % do 0,3 %.
 • Niečo iné je retinal. Na začiatku zvoľte najnižšiu koncentráciu a po vytvorení tolerancie postupne prechádzajte na vyššiu. Percento retinolu sa nerovná percentu retinalu! Ide o iné chemické zlúčeniny a aj napriek tomu, že je Vaša pokožka zvyknutá na retinol vo vyššej koncentrácii, pokiaľ začínate s retinalom, vyberajte z najnižších koncentrácií.

Čím odstrániť odumreté kožné bunky?

Okrem retinolu sú v kozmetike dostupné zložky, ktoré exfoliujú odumreté kožné bunky, zosvetľujú pigmentové škvrny, vyhladzujú a zjednocujú tón pleti. Sú to AHA a BHA kyseliny! Môžu byť vo forme chemického peelingu, séra či krému. Ak retinol nie je z akýchkoľvek dôvodov pre Vás to pravé orechové, vyskúšajte kyseliny!

Používanie kyselín:

 • zosvetľuje vzniknuté pigmentové škvrny a zjednocuje tón pleti
 • pomáha v boji proti akné, nedokonalostiam a čiernym bodkám
 • podporuje produkciu kolagénu, kyseliny hyalurónovej, elastínu a zlepšuje celkový stav pleti
 • jemne exfoliuje, vďaka čomu čistí; pripravuje pleť na prenikanie účinných látok z neskôr nanesených produktov
 • pomáha vyhladzovať drobné vrásky a zlepšuje elasticitu pleti

Aké kyseliny si vybrať?

Záleží to na tom, čo chcete dosiahnuť. Sú Vaším najväčším problémom pupienky, nedokonalosti, akné a čierne bodky? Vyberte si BHA kyselinu (kyselina salicylová). Pokiaľ Vás trápi na dotyk drsná, zanesená pleť, chcete sa zbaviť drobných nedokonalostí, vrások alebo pigmentových škvŕn, zvoľte AHA kyseliny. V prípade, že máte citlivú pleť, bojíte sa vysušenej pleti na jeseň a zároveň by ste radi pleť vyživili a zlepšili jej elasticitu, používajte PHA kyseliny ako napr. glukonolaktón alebo kyselinu laktobiónovú. Také produkty sa budú starať o hydrolipidový plášť Vašej pokožky a zároveň zaistia účinnosť aktívnych látok.

The Ordinary - Salicylic Acid 2% Solution - Sérum s kyselinou salicylovou

The Ordinary - Salicylic Acid 2% Solution - Sérum s kyselinou salicylovou

Máte pupínky, černé tečky a zanícené akné a máte pocit, že je Vaše pokožka zatížená používáním řadou produktů? Vyzkoušejte sérum s kyselinou salicylovou! Je to jediná kyselina, která je schopna pronikat hluboko do ucpaných pórů, čistit je a regulovat sekreci kožního mazu.
Navíc má lehkou gelovou konzistenci, nezanechává nepříjemný pocit stažené pleti a nezpůsobuje podráždění.Ako používať kyseliny?

 • Ak do ošetrujúcej rutiny zavádzate akúkoľvek aktívnu zložku, robte to postupne. Nezavádzajte naraz kyseliny, retinol a vitamín C, pretože jediné, čo dosiahnete, bude vysušená a podráždená pleť. Vždy začínajte s jedným produktom.
 • Používajte ako vyživujúce, tak hydratačné zložky, napr. bambucké maslo, ktoré vytvára okluzívnu vrstvu, prípravky s kyselinou hyalurónovou, ktorá viaže vodu v pokožke alebo ceramidy, ktoré obnovujú. Posilňujte svoju hydrolipidovú bariéru a zjemnite účinky kyselín.
 • Nezabúdajte na SPF krém! Aktívne zložky vo Vašej ošetrujúcej rutine môžu byť citlivé na UV žiarenie, a preto musíte používať SPF ochranu celoročne. Vďaka tomu zabránite vzniku pigmentových škvŕn.
 • Prípravky s kyselinami nanášajte večer
 • Vždy sa riaďte doporučeným spôsobom aplikácie a dodržujte výrobcom stanovenú frekvenciu používania. Pokiaľ neviete, kde tieto informácie hľadať, môžu Vám pomôcť naše produktové popisky!


Bielenda Professional - Supremelab - Microbiome Pro Care - S.O.S Moisturizing & Soothing Face Mask - Ošetrujúca a upokojujúca S.O.S. hydratačná maska

Bielenda Professional - Supremelab - Microbiome Pro Care - S.O.S Moisturizing & Soothing Face Mask - Ošetrujúca a upokojujúca S.O.S. hydratačná maska

Táto maska je ideálna počas ošetrenia kyselinami alebo retinolom! Krémová maska, ktorá úžasne upokojuje, hydratuje a zmäkčuje. Používajte ju 1x-2x týždenne na noc namiesto nočného krému najmä v období, keď je Vaša pokožka dehydratovaná. V prípade, že je Vaša pokožka zaťažená aktívnymi zložkami, masku používajte podľa potreby.Pokiaľ potrebujete individuálnu konzultáciu alebo pomoc s výberom vhodného produktu s retinolom alebo kyselinami, napíšte nám na náš e-mail: obchod@cosibella.sk Naše kozmetologičky Vám s výberom produktu na mieru pomôžu!

A v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať aj na našom Facebooku aj Instagrame alebo telefónnom čísle +421 233 221 070.

pixel