Ochrana pokožky pred slnkom

0 0 5 min
Ochrana pokožky pred slnkom
Účinné zložky
0 0 5 min

Obsah

    OCHRANA POKOŽKY PRED SLNKOM

    Slniečko má blahodárny účinok na naše telo – predovšetkým syntetizuje vitamín D, ktorý reguluje rovnováhu fosfátov a vápnika, taktiež je dôležité pre správne fungovanie celého tela, počínajúc imunitným systémom až po udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi. Pravda však je, že neexistuje „bezpečné opaľovanie“ alebo zdravé opálenie.
    Akýkoľvek kontakt so slnkom, aj ten najmenší spôsobuje poškodenie pokožky a následne:

    Druhy slnečného žiarenia:

    UV žiarenie rozdeľujeme do troch typov: UVA, UVB a UVC. UVC žiarenie s vlnovou dĺžkou až 290 nm nemá v našej zemepisnej šírke veľký dopad na človeka, pretože ho väčšinou absorbuje ozónová vrstva atmosféry našej planéty. Rozoberieme si dve najdôležitejšie UV žiarenia:

    Ako sa chrániť?

    Najdôležitejšie je použiť UV filtre, tj. chemické zlúčeniny, ktoré sa používajú v kozmetike na ochranu pokožky pred škodlivými účinkami slnečného žiarenia. UV filtre môžeme rozdeliť na:

    Fyzikálne alebo minerálne

    Neprepúšťajú žiarenie, pracujú na princípe mikroskopických zrkadiel, napríklad oxid titaničitý, oxid zinočnatý. Oba chránia pred UVB a čiastočne pred UVA lúčom. Fyzikálne filtre pôsobia na povrchu kože a odrážajú slnečné lúče, preto sa odporúčajú aj pre deti a tehotné ženy a taktiež pre citlivú a atopickú pokožku. Prípravky, ktoré obsahujú fyzikálne filtre:

    Chemické filtre

    Absorbujú slnečné žiarenie. Patria medzi ne: oktokrylén (UVB), silatrisol (ochrana pred UVA a UVB), avobenzón (UVA), tinosorb M (filter novej generácie, chráni pred UVB a UVA). Na obale sú často taktiež označené ako butylmethoxydibenzoylmethan alebo ethylhexylmethoxycinamát. Množstvo značiek ponúka účinné ochranné prípravky s chemickými filtrami, napr.

    Fyzikálne a chemické

    Výrobky, ktoré obsahujú oba tieto filtre:

    Čo znamenajú označenia SPF a PA ++?

    Sun Protection Factor, alebo skrátene SPF je faktor, ktorý určuje, ako dlho môžete zostať na slnku po použití daného prípravku (pokiaľ nenastane kožná reakcia), v porovnaní s rovnakým časom na slnku bez akejkoľvek ochrany kože. Na obale opaľovacieho krému SPF predstavuje faktor ochrany pred slnkom, ktorý určuje, ako dlho môžete zostať vonku počas dňa a zostať chránený pred UVB lúčmi, ktoré spôsobujú spálenie (za predpokladu, že používate opaľovací krém správne).

    Niektoré opaľovacie krémy obsahujú na svojich produktoch označenie PA +. Písmená „PA“ nasledované znamienkami plus (PA +, PA ++, PA +++ a PA ++++) na etikete sú systémom hodnotenia vyvinutého v Japonsku, ktorý predstavuje stupeň ochrany UVA.

    Čo znamená hodnotenie PA:
    PA + = Určitá ochrana proti UVA žiareniu
    PA ++ = Mierna ochrana proti UVA žiareniu
    PA +++ = Vysoká ochrana proti UVA žiareniu
    PA ++++ = Veľmi vysoká ochrana proti UVA žiareniu

    Upozorňujeme však, že:

    Aký SPF bude pre mňa najlepší?

    Všetko závisí od našej pleti, stupňa slnečného žiarenia, zvyku pokožky opaľovať sa: čím je pleť jasnejšia, alebo čím je väčšie slnečné žiarenie, tým vyšší filter SPF by sme mali použiť. Pokiaľ naša pokožka nemala po celý rok prístup k slnku, mali by sme si postupne zvykať na slnečné žiarenie, bez ohľadu na typ pleti. Najlepšie faktory sú SPF 50, tj. blokátory slnka, pretože blokujú okolo 98% žiarenia. Existuje taktiež index opaľovacích krémov PA proti lúčom UVA: PA +, PA ++, PA +++, PA ++++. Čím viac plusiek vidíte, tým väčšiu ochranu získate. Používaním krému s týmito dvoma indikátormi chránite pokožku nielen pred chorobami a popáleninami, ale taktiež pred starnutím.

    Tipy:

    Ak máte pochybnosti o tom, ktorý opaľovací krém vybrať a ktorý bude pre Vás najvhodnejší, napíšte nám na obchod@cosibella.sk! Náš kozmetológ Vám pomôže vybrať správny produkt.

    Páčil sa Vám tento článok?

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments